Honka ja Cummings solmivat kahden vuoden jatkosopimuksen

19.2.2007 Korisliigassa toisena oleva Espoon Honka ja yhdysvaltalaispelaaja Monte Cummings, 30, ovat solmineet kahden vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime viikot loukkaantuneena ollut Cummings palannee Hongan vahvuuteen keskiviikkona sarjan kärkikamppailuun Joensuun Katajaa vastaan.

- Tämä on meille erinomainen asia, sillä pääsemme rakentamaan ensi kautta jo hyvissä ajoin. Kokenut ja urheilullinen Cummings on hyvä peruskivi tulevien kausien joukkueisiimme, sanoo Espoon Hongan toimitusjohtaja Eero Saarinen.

Toista kauttaan Hongassa pelaava Cummings on joutunut olemaan kuusi viimeistä ottelua sivussa reisivamman takia. Kimmoisa laitahyökkääjä palannee tositoimiin keskiviikkona, kun Honka kohtaa kotonaan kärkijoukkue Joensuun Katajan. 

Pitkän linjan koripallomies Saarinen näkee 193-senttisen Cummingsin hyvänä roolimallina nuorille, sekä näyttävällä pelityylillään myös lajin mainiona markkinoijana suuren yleisön suuntaan.

- Jo pitkään Suomen kentillä viihtynyt Cummings edustaa pelaajatyypiltään nimenomaan nykykoripalloa. Hänellä on erinomaiset fyysiset ominaisuudet ja hän elää joka solullaan pelissä, kehuu Saarinen.

Cummings on pelannut tällä kaudella liigaa 18,2 pisteen ja 3,7 levypallon keskiarvolla. Hänen kahden pisteen heittoprosenttinsa 62,9 on liigan kolmanneksi kovin. Edellä ovat seurakaveri Matt Williams (64,4) ja Tampereen Pyrinnön Dennis Harrison (64,8).

- Monipuolisen Cummingsin yksi iso vahvuus on suoritusvarmuus, sanoo Saarinen.

Urheilulukioista uusia kykyjä

Jatkossa Espoossa etsitään uusia kykyjä myös koripallolukion mallilla Petteri Koposen jalanjäljille. Malmin Super-Pantterien kasvatti Koponen pelasi ensimmäiset ottelunsa Hongan edustusjoukkueessa jo 16-vuotiaana. Nykyisin 18-vuotias Koponen tuli äskettäin valituksi Memphisissä huhtikuussa pelattavaan Nike Hoop Summit -otteluun.

- Koripallolukion ajatus on viety Pohjois-Tapiolan ja Etelä-Tapiolan yhteiskouluihin, joihin lajin talentit pyritään sijoittamaan. Hongassa on jo olemassa hyvä järjestelmä junioreista edustusjoukkueeseen, mutta aloitamme nyt systemaattisen toiminnan yhä nuoremmista pelaajista alkaen, lupaa Saarinen.

Koripallolukion oppilaat ovat pääosin vuonna 1991 syntyneitä.

- Näistä pojista 1-5 lahjakkainta pääsee jo ensi kaudella mukaan edustusjoukkueen aamuharjoituksiin. Heille tarjotaan edustusjoukkueen sateenvarjon alla siis jo varsin nuorena malli siitä, millaista koripallo Suomen huipulla on, sanoo Hongan toimitusjohtaja Eero Saarinen.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

22.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Eemi Luukkonen, Henri Kantonen, Joona Tuomala ja Rene Rougeau analysoivat puolivälieräparien vahvuudet, heikkoudet ja mahdollisuudet

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.

21.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Mikko Koivisto, Mikael Aalto, Topias Palmi ja Alvar Peltoniemi jakavat mietteensä kovan puolivälieräkoitoksen alla

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.

20.3.2026 11:49 Korisliiga

18 erotuomaria valittu Korisliigan pudotuspeleihin

Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.

Näytä lisää vastaavia