Honka lähtee Korisliigaan kahdella ulkomaalaisvahvistuksella

30.5.2007 Koripallon Suomen mestari Espoon Honka lähtee seuraavaan liigakauteen vain kahden tutun ulkomaalaispelaajan, amerikkalaisten Monte Cummingsin ja Tim Kisnerin, vahvistamana. Näin Honka tarjoaa nuorisokaartilleen vastuuta.

- Mestaruuden jälkeen tämä päätös oli helppo tehdä. Haluamme varmistaa nuorille pelaajillemme peliaikaa ja vastata siihen luottamukseen, jonka he ovat seuraa kohtaan osoittaneet, sanoo Hongan puheenjohtaja Mika Sohlberg. 

Korisliigan seurat päättivät aiemmin keväällä ulkomaalaisvahvistuksia koskevasta käytännöstä, jonka mukaisesti Korisliigan joukkue voi ottelupöytäkirjaan merkitä enintään kolme sellaista pelaajaa, jotka eivät ole Suomen kansalaisia tai eivät ole pelanneet Suomen Koripalloliiton juniorisarjoissa. 

Honka solmi jo hyvissä ajoin keväällä viiden vuoden mittaisen jatkosopimuksen päävalmentajansa Mihailo Pavicevicin kanssa. Suomeen asettunut Pavicevic, 49, on luotsannut Hongan jo neljä kertaa mestariksi sekä kerran cupin voittajaksi. 

Kokeneimmista pelaajista maajoukkuemiehillä Jukka Matisella ja Kimmo Muurisella on molemmilla kolmen vuoden sopimus espoolaisseuran kanssa. Cummingsin ja Kisnerin jatkosopimukset ovat puolestaan kahden vuoden mittaisia. 

- Pitkällä tähtäimellä rakennetusta joukkueesta löytyy sopivassa tasapainossa kokemusta ja nuoruuden intoa. Honka tulee esittämään ensi kaudellakin viihdyttävää, aggressiivista ja nopeaa koripalloa, koska meillä ei ole riveissämme varsinaista sentteriä, kertoo Sohlberg. 

Sohlberg luottaa siihen, että Honka on mukana kärkitaisteluissa tulevallakin kaudella. 

- Lähdemme tietenkin uusimaan mestaruutta, mutta sen mahdollinen menettäminen ei merkitsisi suinkaan katastrofia. Lähtökohtamme on se, että tämä potentiaalinen joukkue on parhaimmillaan kahden vuoden päästä. 

Matisen, Muurisen, Cummingsin ja Kisnerin lisäksi viime kevään mestarijoukkueesta Hongassa jatkavat Anselmi Vanjoki, Viljami Vanjoki, Juho Nenonen, Teemu Rintala ja Eldar Skamo.

Uusia pelaajia ovat Tampereen Pyrinnöstä kolmen vuoden sopimuksella Honkaan tullut, yli 50 nuorten maaottelua pelannut 207-senttinen laituri Petri Heinonen, 18, ja I divisioonassa pelaavasta Tapiolan Hongasta nostettu 187-senttinen Sami Marouf, 18.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

23.1.2026 08:51 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: viimeisestä kahta ylemmän jatkosarjan paikkaa hamuaa kolme joukkuetta

Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.

21.1.2026 20:31 Korisliiga

Kobrat vierasvoittoon Efton Reidin järjettömän tehoillan avulla – Kataja yllätti sarjakärjen Joensuussa

Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.

20.1.2026 20:49 Korisliiga

Seagulls pyrkii takaisin kärkikahinoihin – Honka ylettyi taas kiinni jaettuun paalupaikkaan

Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.

16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

Näytä lisää vastaavia