Honka otti Lahdessa kiinnityksen pronssiin

18.4.2006 Espoon Honka otti kiinnityksen koripallon SM-pronssimitaleihin kukistamalla ensimmäisessä osaottelussa Namika Lahden. Honka haki vierasvoiton numeroin 101-88 (48-45). Toinen ja samalla ratkaiseva osaottelu pelataan torstaina Tapiolan urheiluhallissa.

Kahden ottelun yhteistulos ratkaisee Espoossa pronssimitalien kohtalon. Namika Lahti on torstaina 14 pisteen pakkovoiton edessä, mikäli se haluaa päättää kautensa himmeimmät mitalit kaulassaan.

Honka on tosin asiasta vahvasti toista mieltä, minkä jo Lahden jäähallissa pelattu ottelukin osoitti. Vierasjoukkue aloitti pelin räväkästi siirtymällä nopealla tahdilla jo 17-2 -johtoon.

Kotijoukkue sai kuvionsa hiljalleen kuntoon ja käväisi tauon jälkeen kolmen pisteen johdossakin, kunnes Honka iski uudelleen ja säilytti johtonsa loppuun asti. Hongan valmentaja Mihailo Pavicevic myönsi, että joukkueen motivointi ei ollut helppoa ensimmäiseen pronssiotteluun.

- Minun ja pelaajieni ehdoton tavoite oli mestaruus. Haluamme silti päättää tämän kauden mallikkaasti, palkita kotiyleisömme torstaina ja siirtyä kesälomille voittajina pronssimitalit kaulassa.

Hongasta  täksi kaudeksi Namika Lahteen siirtynyt Aki Ulander oli syystäkin harmissaan joukkueensa vaisuista alkuminuuteista.

- Ottelun alut ovat olleet meille hankalia koko kauden ajan, mutta tämä oli kyllä pohjanoteeraus.

- Onneksi saimme myöhemmin kavennettua eroa. Ei tuo Hongan 13 pisteen etu mikään mahdoton ole. Uskon ja luotan, että taistelemme edelleen tiukasti mitaleista, totesi torstaina entiseen kotisaliinsa palaava Ulander, joka jäi itse ensimmäisessä osaottelussa teholukemiin 4/1.

Kentän hahmo oli puolestaan Hongan asussa entistä seuraansa 28 pisteellä ja seitsemällä levypallolla rankaissut Monte Cummings. Cummings sai hyvää tukea Danny Horacelta (21/4), Kimmo Muuriselta (20/5) ja Tim Kisneriltä (14/6).

Kisner tarjosi ottelussa hienot kahdeksan koriin johtanutta syöttöä ja riisti pallon neljä kertaa lahtelaisilta. Kotijoukkueen tehot lepäsivät pitkälti trion Michael Kuebler (29/4)-Ville Mäkäläinen (20/5)- Jonathan Jones (20/5) varassa.

 
30.1.2026 21:09 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjat ryminällä käyntiin: ylemmässä lohkossa juhlivat Kauhajoki ja Seagulls, alemmassa Kouvot, Kataja ja Bisons

Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.

26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

23.1.2026 08:51 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: viimeisestä kahta ylemmän jatkosarjan paikkaa hamuaa kolme joukkuetta

Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.

21.1.2026 20:31 Korisliiga

Kobrat vierasvoittoon Efton Reidin järjettömän tehoillan avulla – Kataja yllätti sarjakärjen Joensuussa

Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.

20.1.2026 20:49 Korisliiga

Seagulls pyrkii takaisin kärkikahinoihin – Honka ylettyi taas kiinni jaettuun paalupaikkaan

Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.

16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

Näytä lisää vastaavia