21.1.2008 Espoon Honka nappasi Korisliigan maanantaiottelussa makean vierasvoiton paikallisvastus ToPosta. Perjantaina 20 ottelun voittoputkensa katkaissut helsinkiläisryhmä taipui kotonaan pistein 62–81 (29–40).
Honka onnistui puolustuspelissään erinomaisesti. Joukkue hallitsi korinalustoja voittaen levypallot 37–28 ja pakotti vastustajan usein vaikeisiin heittopaikkoihin.
Ensimmäiset 15 minuuttia Kisahallissa pelattiin äärimmäisen tasaisesti, kunnes Honka livahti karkuun. Se voitti neljän minuutin pätkän puhtaasti 11–0 ja karkasi sillä tilanteeseen 28–40, josta ToPo ei enää noussut.
Hongan parhaista hyökkäyspään suorituksista vastasivat Jukka Matinen (20/3) ja Matthew Williams (15/13), jotka olivat joukkueen takuumiehet yhdessä Kimmo Muurisen kanssa myös puolustuspelissä. ToPon ykkönen oli Iiro Tenngren (14/4).
– Näin jo pelaajieni ilmeistä ottelua edeltävissä harjoituksissa, että asenne on tänään kohdallaan. Se näkyi ajoittain erittäin hyvässä puolustuksessamme. Pelimme on vieläkin kaukana valmiista, mutta voin vakuuttaa, että olemme vaarallisia playoff-vaiheessa, Hongan valmentaja Mihailo Pavicevic totesi.
Hongan valmentaja Tomi Kaminen taas kuittasi tappion viime aikojen vaikeuksilla.
– Tietenkin loukkaantumiset näkyvät pelissämme. Suurin syy näihin kahteen
peräkkäiseen tappioomme on siinä, että emme ole päässeet harjoittelemaan
kunnolla.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, http://www.basket.fi/.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.