8.3.2010 Espoon Honka taivutti, mutta ei kyennyt katkaisemaan Kouvojen voittoputkea Korisliigassa. Maanantain ainoassa liigapelissä Kouvot käänsi kotipelin lopulta voitokseen 100-87 (46-51) -tuloksella. Voitto oli Kouvoille jo viidestoista peräkkäinen.

Maanantain tv-pelissä teholukemat 24/15 koonneen Ville Kauniston tähdittämä Kouvot on uskomattomassa vedossa. Kuva: Kai Kilappa.
Honka hallitsi liikkuvalla hyökkäyksellä ja vahvalla levypallopelillä kolmea ensimmäistä jaksoa. Viimeisellä neljänneksellä Kouvot tavoitti Hongan johdon ja meni saman tien ohi vietyään pariminuuttisen 12-0. Kouvot voitti viimeisen jakson ylivoimaisesti 37-18.
– Olimme kolme jaksoa helisemässä, kun Honka pelasi erittäin hyvin. Loppua kohden saimme puolustuksen kautta peliimme aggressiivisuutta ja samalla Honka joutui virhevaikeuksiin, tiivisti Kouvojen valmentaja Jukka Toijala URHOtv:llä nähdyn pelin ratkaisut.
Vain seitsemän pelaajan kokoonpanolla voiton hankkineesta kotijoukkueesta erottui kolme tasavahvaa tehomiestä, kun Kyle Shiloh ja Ville Kaunisto tekivät 24 pistettä ja Ajene Moye 23. Kaunisto kahmi lisäksi 15 levypalloa. Nilkkavammasta kärsinyt Ross Neltner palasi Kouvot-kokoonpanoon.
Seitsemästä viime pelistään vain kaksi voittaneesta Hongasta parhaat pistemiehet olivat Carl Elliot 26:llä ja Tuukka Kotti 18 pisteellä.
(STT - Basket.fi)
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.