Honka venytti sarjan ratkaisua, Catz jälleen kotivoittoon

6.4.2018 Naisten Korisliigan välierät etenivät perjantai-iltana kolmansiin otteluihinsa. 0-2 -tilanteessa iltaan lähtenyt Tapiolan Honka onnistui jatkamaan kevättään, joukkueen kaadettua Peli-Karhut kotonaan numeroin 68-43 (36-25). Lappeenrannassa Catz nousi 2-1 voitoin johtoon ottelusarjassa Hyvinkään Pontevaa vastaan vahvalla 80-65 (39-37) -kotivoitolla.

Wilesia Hardy oli pysäyttämätön luonnonvoima Tapiolan urheiluhallin illassa.

Vilma Kesänen ja Catz jatkoivat tuttua trendiä välieräsarjassa HyPoa vastaan, lappeenrantalaisten vastatessa sarjan kolmannesta kotivoitosta. Kuvat: Ville Vuorinen

Tapiolan Honka pelasi selkä seinää vasten perjantai-iltana Tapiolan urheiluhallin 689-päisen kotiyleisön edessä, Peli-Karhujen selvitettyä tiensä välierissä jo 2-0 -johtoon. Kotiyleisöstä virtaa imenyt Honka oli kuitenkin jo avausjaksosta lähtien erityisesti puolustuksensa ansiosta askeleen kotkalaisia edellä ja venytti kevättään 68-43 (36-25) -kotivoitolla.

- Tulimme samalla pelisuunnitelmalla, kuin ensimmäisiin peleihin. Pienet asiat kääntyivät meidän puolelle. Olimme pikkaisen parempia levypallopelissä ja pidimme pallosta hyvin huolta. Puolustumme myös hyvin joukkueena, niputti Hongan päävalmentaja Kimmo Kujansivu.

Wilesia Hardy nousi kotijokkueen sankarittareksi, naisen operoidessa tilastolakanalleen väkevän 21 pisteen ja 23 levypallon tupla-tuplan, kieputellen ohimennen myös 5 koriin johtanutta syöttöä ja 6 riistoa.

Hardyn takana vahvaa jälkeä tekivät kokenut Heta Korpivaara (15/4/6 syöttöä/2 torjuntaa), sekä kolme kolmosta upottanut ja 11 pistettä nakuttanut sekä 6 levypalloa kahminut Saara Sandell.

PeKan riveistä kovinta jälkeä teki 19 pisteen ja 12 levypallon tupla-tuplan postittanut Akilah Sims. Sims jäi kuitenkin perjantaina valitettavan yksin, ollen ainoa kotkalaispelaaja joka sai kasaan kaksinumeroisen pistemäärän.

Ottelutilastot: Honka - PeKa

Catz jatkoi kotivoittojen ottelusarjaa

Lappeenrannan Catzin ja Hyvinkään Pontevan välinen välieräsarja jatkoi tuttua kaavaansa perjantaina, kotijoukkueen istahdettua jälleen kuskin paikalle. Tasaisen avauspuolikkaan jälkeen Catz löysi koneistostaan ylimääräisen vaihteen ja karkasi lopulta vakuuttavaan 80-65 (39-37) -kotivoittoon.

Catzin kyky rikkoa HyPon puolustus ja murtautua sen keskustaan koitui perjantaina voittotaistelun kannalta ratkaisevaksi tekijäksi. Syntynyttä etua nöyrästi monistaneet lappeenrantalaiset onnistuivat luomaan illan aikana jatkuvasti laadukkaita heittoja ja kotijoukkue nakuttikin kahden pisteen suoritteet naruihin peräti 68% tarkkuudella (25/37).

Veera Pirttinen (14/10) ja sarjan parhaimpiin pelaajiin lukeutuva Aleighsa Welch (15/10/4 syöttöä) toimittivat kumpainenkin tupla-tuplat, Roosa Kososen heittäessä taululle 15 pistettä. Vikkelä takapelaaja Valencia McFarland oli niin ikään vahvalla pelipäällä, tämän kirjauttaessa tililleen 14 pistettä ja 8 koriin johtanutta syöttöä.

Taru Tuukkanen johti vieraita 14 pisteellä ja Annika Köster tarjoili etukentältä 11 pistettä ja 5 levypalloa. Kaksinumeroisille pisteille tiensä selvittivät myös Titta-Riina Lepistö (11) ja Saara Wahlgren (10/5 syöttöä).

Ottelutilastot: Catz - HyPo
 
18.10.2019 09:00 Korisliiga

Elisa Viihde Sport vapaassa katselussa sunnuntaista perjantaihin – tarjolla huimat 33 ottelua!

Elisa Viihde Sport -kanavat sekä -kirjasto ovat vapaassa katselussa 20.-25.10., kun televisioviikko tuo huippukoripallon kaikkien katsottavaksi.

12.10.2019 19:50 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut mätti tulostaululle tylyt lukemat viime kauden finaalistien kohtaamisessa

Peli-Karhut ei jättänyt epäselvyyttä iskukyvystään, kun se kaatoi viime vuoden finaalistien kohtaamisessa Catzin 82-43. Lauantaina toisessa ottelussa Kouvottaret jatkoi voittokulkuaan HyPon kustannuksella.

11.10.2019 21:14 Naisten Korisliiga

Forssan Alku kaatoi ToPon kärkiottelussa, kotijoukkue onnistui laajalla rintamalla

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa kohtaamisessa kauden tappiotta aloittaneet Forssan Alku ja Torpan Pojat kohtasivat toisensa. Tiukka ottelu ratkesi vasta päätösneljänneksellä FoA:n 87-80-voittoon.

10.10.2019 20:46 Naisten Korisliiga

Honka karkasi Pontevalta heti alussa, EBT kesti HBA:n kirin

Naisten Korisliigassa pelattiin torstaina kaksi ottelua. Espoolaisjoukkueet olivat voitokkaita, kun EBT haki pisteet naapuripitäjästä ja Tapiolan Honka voitti kotonaan.

9.10.2019 13:07 Korisliiga

Elisa Viihteeltä lähemmäs 900 kotimaista koripallo-ottelua

Tällä kaudella Elisa Viihde näyttää Korisliigan ja miesten I divisioona A:n lisäksi naisten Korisliigan ja I divisioonan sekä miesten I divisioona B:n kaikki runkosarja- sekä pudotuspeliottelut.

5.10.2019 22:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja FoA jatkoivat hienoja otteitaan, Catzille ja EBT:lle avausvoitot

Naisten Korisliiga tarjosi lauantaina neljän ottelun kierroksen. Torpan Pojat ja Forssan Alku ovat Kouvottarien ohella ainoat tappiottomat joukkueet kahden kierroksen jälkeen.

29.9.2019 20:44 Naisten Korisliiga

Tapiolan Honka parempi loppuhetkillä, Catz kaatui sarja-avauksessa

Sunnuntai tarjosi yhden ottelun naisten Korisliigassa, jossa Honka ja lappeenrantalainen Catz avasivat omat sarjakautensa. Tiukka ottelu ratkesi loppuhetkillä Hongan 75-72-voittoon.

26.9.2019 08:03 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga-ennakko 3/3: PeKa, Catz ja HyPo uudistuivat kesällä, Kouvottaret pysyi yhdessä

Viime vuoden mitalistit lähtevät alkavaan kauteen uudistuneena. Sen sijaan neljänneksi sijoittunut Kouvottaret pysyi yhdessä ja vahvistui entisestään kesän aikana – sen takia monet valmentajat nostavat joukkueen sarjan kärkeen ennakkoveikkailuissa.

25.9.2019 16:06 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga-ennakko 2/3: Honka ja EBT kehittävät nuoria, Forssan Alku ilmoittautui mestaruustaisteluun

Espoolaisjoukkueiden kokoonpanosta löytyy paljon nuoria pelaajia, joiden kehittymiseen panostetaan. Forssan Alku puolestaan haali kesän siirtomarkkinoilta hurjan kotimaisen pelaajakatraan omakseen.

25.9.2019 08:23 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga-ennakko 1/3: ToPo, Vimpelin Veto ja HBA lähtevät taistelemaan pudotuspelipaikasta

Naisten Korisliiga-kausi käynnistyy torstaina 26.9. ToPon ja Vimpelin Vedon silmissä siintää pudotuspelipaikka. HBA:ssa puolestaan etsitään uusia vastuunkantajia urallaan seuraavan stepin ottaneiden tilalle.

11.9.2019 12:49 Naisten Korisliiga

Natalie Day palaa Catziin, myös joukkueen valmennus täydentyi

Lappeenrannan Catz kiinnitti kolmannen amerikkalaispelaajan rosteriinsa, kun joukkueessa toissakaudella tehokkaasti esiintynyt 29-vuotias Natalie Day allekirjoitti vuoden mittaisen sopimuksen seuran kanssa.

28.8.2019 19:41 Naisten Korisliiga

Amy Griffin palaa Vetoon

Naisten Korisliiga-kauteen 2019-20 valmistautuva Vimpelin Veto saa riveihinsä tutun vahvistuksen, kun viime kaudella joukkueessa tehokkaasti esiintynyt 183-senttinen, 23-vuotias Amy Griffin palaa ryhmään.

12.8.2019 15:55 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ja divarien otteluohjelmat julkaistu kaudelle 2019-20

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2019-20 on julkaistu. Naisten Korisliiga käynnistyy 26.9. Divisioonat starttaavat lokakuun ensimmäisellä viikolla.

31.7.2019 09:08 Susiladies

Kaisa Kuisma siirtyy Portugaliin, uusi osoite Vitória SC

Napolin universiadijoukkueen Kaisa Kuisma, 25, siirtyy ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille ammattilaiseksi, kun 180-senttinen Orimattilan Jymyn kasvatti on tehnyt sopimuksen Portugalin pääsarjaa pelaavan Vitória Sporte Cluben kanssa.

18.7.2019 08:57 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan tähtipelaaja Lena Reshetko siirtyy Peli-Karhuihin

Viimeiset 14 kautta naisten Korisliigassa Lappeenrannan Catzia edustanut Lena Reshetko on solminut vuoden mittaisen sopimuksen hallitsevan Suomen mestarin PeKan kanssa.

11.7.2019 12:27 Naisten Korisliiga

Mika Haakana vuoden jatkosopimukseen Catzin kanssa

Catzin päävalmentajana viisi kultaa, kolme hopeaa ja yhden pronssin saavuttanut Mika Haakana jatkaa päävalmentajana nyt jo kymmenettä kautta lappeenrantalaisjoukkueessa

8.7.2019 08:12 Naisten Korisliiga

Camille Zimmermanille jatkosopimus Kouvottariin

Kouvottaret sai parin päivän sisään lisää iloisia uutisia maailmalta, kun viime kaudella ammattilaisuransa juuri Kouvolasta aloittanut 23-vuotias Camille Zimmerman palaa tuttuun Kouvottaret-paitaan tulevaksi kaudeksi.

5.7.2019 10:31 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan tehopakkaus Claire Lamunu jatkaa Kouvottarissa

25-vuotias Claire Lamunu jatkaa Kouvottarissa myös tulevalla kaudella. Seura solmi ugandalaisen tehopelaajansa kanssa yhden kauden kattavan jatkosopimuksen.

3.7.2019 12:44 Naisten Korisliiga

Hartonen jatkaa Kouvottarien penkin päässä – tukku runkopelaajia jatkosopimukseen

Kouvot on solminut vuoden mittaisen sopimuksen päävalmentajana jatkavan Mika Hartosen kanssa. Vuoden mittaiset pelaajasopimukset ovat seuran kanssa allekirjoittaneet Kaisa Lind, Roosa Frimodig, Maria Koskinen ja Henriikka Vähäuski.

2.7.2019 08:39 Pääjuttu

Petra Noponen Forssan Alkuun – Vuoden tulokas Ella Salminen jatkaa

Tehokkaana kaukoheittäjänä tunnettu Noponen pelasi viime kaudella SM-hopeaa voittaneessa Catzissa. Vuoden tulokas -palkinnon päättyneellä kaudella voittanut Ella Salminen jatkaa Forssassa.

Näytä lisää vastaavia