Huiman Wicker helmikuun pelaaja naisten SM-sarjassa

3.3.2008 Suomen Koripalloliitto on valinnut helmikuun naisten SM-sarjan pelaajaksi Äänekosken Huimaa edustavan amerikkalaislaituri Shakeena Wickerin. Huima voitti kuukauden kuudesta pelistään neljä Wickerin nostaessa tehonsa uudelle tasolle.

182-senttinen Wicker tehtaili helmikuun keskiarvoikseen 21,1 pistettä, 8,8 levypalloa ja 3,2 riistoa. Hän heitti muun muassa kauden ennätykseksensä 27 pistettä kahdesti peräkkäisissä otteluissa Peli-Karhuja ja Forssan Alkua vastaan. 

Wickerin sihti vapaaheitoissa oli tarkkaa, kun 34 heitosta korisukan läpi suhahti 29 (85,3 %). Lisäksi Wicker onnistui kakkosissaan 50,5 prosentin (50/99) tarkkuudella. 

Kauden keskiarvoikseen Shakeena Wicker on kirjauttanut 16,9 pistettä ja 6,7 levypalloa, joten helmikuun petraus oli melkoinen. 

Naisten SM-sarjan pelaajaksi on aiemmin kuluvalla kaudella valittu Peli-Karhujen Ashley Haynes (tammikuu), Catzin Jelena Reshetko (joulukuu) ja Tamara Tatham (marraskuu) sekä Helsingin NMKY:n Niina Laaksonen (lokakuu). 

Huima on naisten SM-sarjassa viidentenä voitettuaan kauden 30 ottelusta 16 ja varmistanut paikkansa puolivälierissä. Äänekoskelaisilla on runkosarjassa vielä jäljellä vierasottelu Peli-Karhuja (8.3.) ja kotiottelu Alkua (9.3.) vastaan ennen pudotuspelien käynnistymistä.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
24.3.2026 19:50 Naisten Korisliiga

HBA otti historiallisen välieräpaikan – kaksi jatkoon menijää vielä selvittämättä

Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.

23.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Honka paransi, mutta Peli-Karhut eteni välieriin

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.

21.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa välierien kynnyksellä – ToPo ja Pyrintö tasatilanteessa

Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.

20.3.2026 21:07 Naisten Korisliiga

HBA voiton päässä välieristä

HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.

18.3.2026 20:57 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja HBA onnistuivat ryöstöissä – PeKa ja Pyrintö aloittivat kotivoitoilla

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.

18.3.2026 09:44 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 2/2: Tulevaisuuden nimet esillä HBA:n ja EBT:n sarjassa – BC Nokia kohtaa hyökkäysvoimaisen Vedon

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.

17.3.2026 12:26 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 1/2: Pyrintö saa vastaansa otteitaan parantaneen ToPon - Honka haastaa runkosarjan ykkösen

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

14.3.2026 20:32 Naisten Korisliiga

PeKa nappasi runkosarjan voiton – Pyrintö toinen, ViVe kolmas

Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.

11.3.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Pyrinnölle tärkeä voitto – runkosarjan voitto ratkeaa lauantaina

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.

7.3.2026 20:37 Naisten Korisliiga

Vimpelille kotivoitto ja kärkipaikka - EBT:lle revanssi ToPosta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.

Näytä lisää vastaavia