HyPo jatkoaikavoittoon ensimmäisessä välierässä

2.4.2016 Hyvinkäällä nähtiin jännitysnäytelmä, kun Hyvinkään Ponteva ja Forssan Alku polkaisivat välieräsarjan käyntiin. Lopulta kotijoukkue oli jatkoajan jälkeen vahvempi lukemin 70-63 (32-35) ja nappasi ottelusarjan ensimmäisen osaottelun voiton.

Salomaa johdatti Hyvinkään jatkoaikavoittoon ensimmäisessä välierässä lähes 700-päisen kotiyleisön edessä. Kuva: Kai Kilappa.

Vierasjoukkue sai matkarasituksen karisteltua jaloistaan jo alkulämmittelyn aikana, sillä ensimmäinen neljännes kirjattiin forssalaisille luvuin 14-20, vahvasti ottelun aloittaneen Candice Warthenin (25/11/5 syöttöä) johdolla. Toisella jaksolla HyPo otti ohjakset käsiinsä, muttei onnistunut kuromaan eroa umpeen puoliaikaan mennessä.

Puoliajan jälkeen Alku kasvatti eron parhaimmillaan jo 12 pisteeseen, mutta päätösjakson viimeinen kaksi ja puoli minuuttia oli HyPon näytöstä. Jael Freixanetin (8/5) ja Titta-Riina Lepistön (13/8) kolmoset toivat emännät iskuetäisyydelle ja vain kolme sekuntia ennen loppua Lepistö onnistui tasoittavassa kahden pisteen heitossa, joka toi Pontevan tasoihin ja vei ottelun jatkoajalle.

Jatkoaika oli kotijoukkueen ja etenkin Henna Salomaan (23/8) hallintaa, eikä FoA saanut peliään aikaisemmin ottelussa nähdylle tasolleen, vaan hyvinkääläiset pääsivät juhlimaan voittoa.

- Hyvä nousu jälleen kerran. Pitkä ralli on tulossa ja vasta ensimmäinen etappi on ohi. Tiistaihin pitää valmistautua todella huolella, HyPo-luotsi Tero Niskanen summasi.

Lisätiedot: Ottelutilastot

Henkilöt

 
9.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Kouvottarille vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.

6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

26.11.2025 21:20 Naisten Korisliiga

PeKa vei kärkikamppailun - ToPo:lle kauden toinen voitto

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

24.11.2025 14:45 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja Nicole Ogun: ‘’Jenkeissä pelaaminen on ollut unelmani jo pienestä asti’’

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.

23.11.2025 19:58 Naisten Korisliiga

HBA vahvan puolustuspelin siivittämänä vierasvoittoon

Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.

22.11.2025 19:15 Naisten Korisliiga

ViVe takaisin voittokantaan

Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.

Näytä lisää vastaavia