Ikinuori Robinson kolmantena 6000 pisteen rajan yli

23.10.2010 Äänekosken Kenya Robinson heitti perjantaina peräti 31 pistettä Huiman voittaessa naisten SM-sarjan paikallispelissä jyväskyläläisen HoNsU:n. Samalla Robinson hilasi runkosarjapisteidensä kokonaissaldon kautta aikain kolmantena pelaajana yli 6000 rajan.

Äänekosken Huimaa edustavaa Kenya Robinsonia (kuvassa) enemmän naisten SM-sarjahistoriassa ovat pisteitä tehneet vain Lea Hakala ja Auli Nyman. Kuva: Tytti Nuoramo.

Naisten SM-sarjassa jo 13. kauttaan pelaavalla, 40-vuotiaalla Robinsonilla on nyt koossa tarkalleen 6006 pistettä (keskiarvo 18,8).

Kaikkina aikoina Robinsonia enemmän pisteitä naisten SM-runkosarjassa ovat tehneet vain Lea Hakala 10 308 (19,1) ja Auli Nyman 6240 (16,6). Lisäksi Robinson on kaikkien aikojen syöttölistalla kakkosena ja levypalloissa kolmosena.

Kenya Robinson aloitti naisten SM-sarjassa syksyllä 1997. Hänet on palkittu vuoden ulkomaalaispelaajana vuosina 1998, 2001, 2008 ja 2010. Kolmesti Robinson on juhlinut Suomen mestaruutta. SM-finaalien MVP:ksi Robinson nimettiin vuonna 2001.

 
29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

24.4.2025 15:00 Koripalloliitto

Kouvottarien valmentajille sakkorangaistukset vedonlyöntikiellon rikkomisesta

Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

10.4.2025 21:01 Naisten Korisliiga

ToPo:n finaaliputkelle jatkoa

Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

Näytä lisää vastaavia