23.12.2007 Kotkalaisen KTP:n tarkkakäsi, 30-vuotias Toni Ilmonen oli kevään viimeisistä pudotuspeleistä alkaen erehtymätön vapaaheittoviivalta aina 22.12. pelattuun ToPo-otteluun saakka. ToPoa vastaan yksi Ilmosen vapaaheitoista livahti ohi, joka tiesi peräkkäisten onnistuneiden vapaaheittojen sarjan katkeamista.
Ilmonen ennätti heittää 41 vapaaheittoa peräkkäin pussiin. Tämä oli Ilmosen 12-vuotiseslla pääsarjauralla jo toinen kerta, kun hän pisti yli 40 peräkkäistä vaparia sisään.
Kaikkien aikojen peräkkäisten onnistuneiden vapaaheittojen listan kärjessä on Äänekosken Huimaa edustaneen Kalevi Pietikäisen 48 vaparin putki kaudelta 1981-82. Listalla seuraavat ovat John White (44 vapaaheittoa, vuonna 1984), Ilmonen (43, 1999), Petri Uronen (41, 2003) sekä Ilmosen tuorein noteeraus.
Toni Ilmosen kaikkien aikojen osumatarkkuus pääsarjassa on 86,7 prosenttia (1073 vapaaheittoa, joista 930 sisään). Lukemallaan Ilmonen on tilastoykkönen.
Korisliigan sarjakierroksella 22.12. kaksi pelaajaa saavutti urallaan 200. runkosarjaottelun rajapyykin.
ToPon Elias Kajander pelasi merkkipelinsä Kotkaa vastaan. Hän aloitti pääsarjan Pussihukkien riveissä lokakuussa 2002 Porvoon Tarmoa vastaan. Pisteitä on nyt kertynyt runkosarjassa 1931 ottelukohtaisella keskiarvolla 9,7. Vuonna 2005 Kajander valittiin Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi.
Korihaiden 28-vuotias Marko Vehniäinen saavutti puolestaan oman rajapyykkinsä Karkkilassa Team Componentaa vastaan. Vehniäinen aloitti ylimmällä sarjatasolla syyskuussa 2000 ottelulla Korihait-SäyRi ja hän on tehnyt liigassa 486 pistettä yhden ottelun ennätyksen ollessa 14 pistettä.
Kouvojen miesten Korisliiga-joukkue jatkaa samoissa tutuissa käsissä kaudelle 2024–25.
Jordan Ngatai, 30, pelasi Uuden-Seelannin maajoukkueessa syyskuun MM-kilpailuissa. Pyrintö on hänen ensimmäinen eurooppalainen seuransa.
Tampereen Pyrinnön 39-vuotias Antero Lehto on nyt miesten Korisliiga runkosarjan kaikkien aikojen ykkönen onnistuneissa kolmen pisteen heitoissa.
Otteluvoittoja miesten Korisliigassa juhlivat tänään sarjataulukon kärkikolmikko Korihait, Helsinki Seagulls ja BC Nokia.
Miesten Korisliigassa Salon Vilpas ja Kouvot saivat kumpikin vierasvoiton.
Naisten ja miesten Suomen cupin Final Four -joukkueet ja tammikuussa Urhea-hallissa pelattavien välierien aikataulut ovat nyt vahvistettu.
Erotuomari Ville Selkee jakoi 500. kerran oikeutta miesten pääsarjaottelussa, kun hän tuomitsi keskiviikkona pelatun Tampereen Pyrinnön ja Kauhajoen välisen ottelun.
Miesten Korisliiga-illan voitot merkittiin Tampereen Pyrinnölle, Kouvoille ja Kataja Basketille, joka ansaitsi samalla paikan miesten Suomen Cupissa.
Miesten Korisliigassa otteluvoittoja keräsivät Helsinki Seagulls, BC Nokia ja Salon Vilpas.
Joensuulainen Kataja Basket saa täydennystä miehistöihinsä. Seuran riveihin liittyy 19-vuotias Ville Karhu, joka on edustanut I Divisioona A:ssa pelaavaa Helsinki Basketball Academya (HBA) syksystä 2021.
Miesten Korisliigassa nähtiin kaksi kotivoittoa, kun Korihait ja Kataja Basket puolustivat onnistuneesti kotikenttiään.
Miesten Korisliigan otteluvoitot merkittiin Kobrille ja Helsinki Seagullsille.
Miesten Korisliigassa Salon Vilpas taivutti Lahti Basketballin niukalla piste-erolla.
Suomalaisjoukkueiden tie FIBA Europe Cupissa päättyi keskiviikkona lohkovaiheeseen. Kataja Basket kaatoi slovakialaisen Levicen päätösottelussa. Kauhajoki puolestaan taipui kotikentällään kyproslaiselle AEK Petrolinalle.
Suomen Cupin huipennukseen selviytyy molempien sarjojen rankingin neljä parasta joukkuetta. Final Four -turnaus järjestetään 19.–21. tammikuuta Urhea-hallissa, Helsingissä.
Mollivoittoisesti Korisliiga-kauden aloittanut Pyrintö on tehnyt muutoksia valmennukseen. Viimeiset kolme kautta Pyrinnön päävalmentajana toiminut Miikka Sopanen on vapautettu päävalmentajan tehtävistä ja hänet korvaa joukkueen apuvalmentaja Tero Vasell.
Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Seagulls, BC Nokia, Kobrat ja Korihait.
Korisliiga-illan ainoa ottelu päättyi KTP-Basketin kotivoittoon.
Suomalaisjoukkueet pelasivat keskiviikkona FIBA Europe Cupin alkulohkojen viidennet ottelut. Ilta ei kasvattanut suomalaisjoukkueiden voittosarakkeita.
Salon Vilpas haki vierasvoiton Loimaalta. Teemu Suokas pommitti kaukaa ja jakoi ahkerasti syöttöjä.