16.7.2007 Europeleihin valmistautuva Lappeenrannan NMKY sai huippuvahvistuksen Yhdysvalloista, kun joukkue allekirjoitti sunnuntai-iltana ensi kauden kattavan sopimuksen 23-vuotiaan, 203-senttisen Ivan Harrisin kanssa. Harris valmistui tänä keväänä maineikkaasta Ohio Staten yliopistosta.
Ohio State pääsi kauden päätteeksi Yhdysvaltain yliopistokoripalloliiga NCAA:n loppuotteluun, jossa se kaatui Floridalle 84-75. Harris oli Ohio Staten aloitusviisikon vakiopelaaja, aloittaen 39 ottelusta 32 keskiarvoinaan 7,6 pistettä ja 3,3 levypalloa pelaten 20 minuuttia ottelua kohden. Harrisin suorituksen kovuudesta kertoo se, että NBA:n ykkösvaraus Greg Oden, nelosvaraus Mike Conley Jr. ja 21. varaus Daequan Cook olivat kaikki hänen rinnallaan Ohio Staten avausviikossa viime kaudella.
Harris otti osaa Las Vegasin leiriin, jossa hän aloitti neuvottelut LrNMKY:n päävalmentaja Mika Turusen kanssa. Harrisia kiinnostaa erityisesti näyttömahdollisuus Eurocupissa Team Lappeenrannan riveissä. Harris on liikkuva, vahva pelaaja, joka on hyvä kaukoheittäjä, ja joka sopii Turusen mukaan erityisen hyvin LrNMKY:n liikkuvaan pelityyliin.
- Harrisin saamiseksi Namikaan meni monta yötä, että saatiin sopimus valmiiksi. Kyllä nyt tuntuu hyvältä, vaikka tulihan sitä kotonakin välillä sanomista, kun puhelimet soi keskellä yötä, toteaa Turunen.
- Kyllä kannatti käydä Las Vegasin leirillä. Siellä sai vapaasti jutella pelaajien kanssa. Kävimme myös Harrisin kanssa lounaalla, joka osoittautui varsin hyödylliseksi, muikistelee Turunen.
Harris saapuu Lappeenrantaan heinäkuun aikana ja on joukkueen mukana leirillä Herttuassa Kerimäellä 4. ja 5. elokuuta. LrNMKY:llä on nyt koossa kymmenen sopimusta ja joukkuetta täydennetään tällä viikolla, kun yksi sopimuspykälä saadaan hoidettua uudesta pelaajasopimuksesta.
LrNMKY:n sopimuspelaajat: Viljami Vanjoki, Reinar Hallik (Viro), Roni Leimu, Pasi Riihelä, Jouko Järvinen, Tuukka Kulha, Juha Sten, Aki Ulander, Petri Virtanen ja Ivan Harris (USA).
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.