James Bolden aloittaa ammattilaisuransa BC Nokiassa

8.9.2021 09:44 BC Nokia on kiinnittänyt tulevan Korisliiga-kauden joukkueeseensa 183-senttisen James Bolden Jr:n, 25. Boldenille kyseessä on hänen tulokaskautensa ammattilaisena ulkomailla.

Boldenin yliopistouran ensimmäiset kolme kautta kuluivat West Virginian yliopistossa, jossa hän tilastoi kolmannella kaudellaan 12,2 pistettä, 2,6 levypalloa ja 2,5 syöttöä ottelua kohden. Seniorikaudekseen 2019-20 hän siirtyi Alabaman yliopistoon, jossa hänen keskiarvonsa ovat 8,5 pistettä, 2,2 levypalloa ja 1,2 levypalloa.

Yliopistouransa jälkeen Bolden ehti tehdä sopimuksen montenegrolaisen KK Lovćen 1947:n kanssa, mutta koronapandemiasta johtuneista syistä hän ei pelannut peliäkään Montenegrossa. Boldenin ammattilaisura täten käynnistyy Nokialla.

– West Virginiassa hänen valmentajansa oli Bob Huggins, joka on todella tiukka ja ankara. Jos pelaat Hugginsin alaisuudessa noin isoja minuutteja, niin sinun on pakko osata puolustaa, BC Nokian päävalmentaja Greg Gibson avaa seuran tiedotteessa.

– Molemmat hänen yliopistovalmentajansa kehuivat hänen kilpailullisuuttaan. Hän pelasi paljon ilman palloa yliopistossa, mutta molemmat valmentajat olivat sitä mieltä, että hän saattaa olla parempi pallollisena.

Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot >

Asiat

 
19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

17.6.2025 13:20 Korisliiga

Joona Hakamaa Pyrintöön

Kauhajoen Karhu Basketin kasvatti ja viime kauden 2024–2025 kapteeni Joona Hakamaa siirtyy Pohjanmaalta Tampereelle Pyrinnön riveihin. Nuoresta iästään huolimatta Hakamaa on pelannut Kauhajoen riveissä jo seitsemän kauden ajan. Laiturin paikalla viihtyvä Hakamaa tuo Pyrintöön lisää kokemusta ja fyysisyyttä.

17.6.2025 13:17 Korisliiga

Riku Korhonen jatkosopimukseen Hongan kanssa

Riku Korhosen, 21, toinen kausi Korisliigassa sisälsi huikeita kehitysaskeleita ja nuori takamies kiinnittikin paljon katseita pelaamisellaan kauden aikana. Nyt yhtä kautta kokeneempana, Korhonen tulee olemaan yksi Hongan tärkeimmistä pelaajista tulevalla kaudella 2025-26.

16.6.2025 10:38 Korisliiga

Iiro Tuomi ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Iiro Tuomi, 22, on solminut tulevan korisliigakauden kattavan jatkosopimuksen Tapiolan Hongan kanssa. Viimeiset kolme kautta honkalaisfanit ovat saaneet seurata Tuomen kehityskaarta Hongan miesten sentteriosastolla niin divarissa kuin Korisliigassa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

9.6.2025 11:54 Korisliiga

Justice Smith Pyrintöön

Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

4.6.2025 12:05 Korisliiga

Claudell Harris Jr Vilppaan ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.

Näytä lisää vastaavia