10.7.2008 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kautta 2008/2009 koskevan sopimuksen yhdysvaltalaisen Jeremy Claytonin kanssa. Claytonin sopimukseen sisältyy kahden viikon koeaika.
Viime kaudella 201-senttinen, 22-vuotias Clayton pelasi ylipistokoripalloa Appalachian Staten joukkueessa 8,7 pisteen, 8,1 levypallon sekä peräti 2,4 torjunnan ottelukohtaisilla keskiarvoilla.
-Kyseessä on äärimmäisen kova urheilija, joka pystyy pelaamaan kolmea eri pelipaikkaa, luonnehtii Korihaiden valmentaja Jyri Lehtonen uusinta pelaajaansa.
-Hyvänä puolustajana ja heitontorjujana hän tulee antamaan puolustuspeliimme paljon syvyyttä.
Korihailla on tällä hetkellä sopimukset Jeremy Claytonin lisäksi Bojan Sarcévicin, Niilo Lehtilän, Petri Kallion, Sad Niskasen, Heikki Saariston ja Jussi Kumpulaisen kanssa. Joukkueen päävalmentajana jatkaa jo kolmatta kauttaan Jyri Lehtonen apunaan Petri Helminen, joka ottaa hoidettavakseen myös joukkueenjohtajan tehtävät. Joukkueen lääkärinä jatkaa seitsemättä kauttaan Petri Mäkelä.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.