Joel Heinikoski ja Jarkko Suokas FoKoPoon

5.1.2012 Loukkaantumisten kiusaama miesten I divisioonan kärkijoukkue Forssan Koripojat on vahvistanut rivejään. Uusina pelaajina FoKoPoon liittyvät nuorten maajoukkueiden vakiokalustoon kuuluva takamies Joel Heinikoski ToPosta sekä seuran oma kasvatti Jarkko Suokas.

Joel Heinikoski siirtyy Helsingistä Forssaan. Kuva: Tuomas Venhola.

185-senttinen, 19-vuotias ja urallaan 53 nuorten maaottelua pelannut Heinikoski on pelannut alkukaudella I divisioonaa ToPo Akatemian riveissä 23,0 minuutin ja 8,9 pisteen keskiarvoilla. Lisäksi Heinikoski on pelannut tällä kaudella Korisliigaa ToPossa.

 

– Kysyimme Heinikoskea jo syksyllä Robert Juvosen loukkaantumisen jälkeen, mutta tällöin ”Jopin” opiskelut olivat siinä vaiheessa, ettei siirto toteutunut. Opiskeluasioiden selvittyä siirto oli varsin luonteva, sillä Jopi haluaa edetä urallaan ja toisaalta me tarvitsimme takamiehen, kertoo FoKoPon puheenjohtaja Markku Molenius.

 

Heinikosken ja FoKoPon sopimus kattaa loppukauden sekä pelikauden 2012/13.

 

Lisää helpotusta loukkaantumishuoliinsa FoKoPo sai, kun seuran oma kasvatti, 188-senttinen ja 23-vuotias Jarkko Suokas palaa kasvattajaseuransa harjoitusrinkiin. Laituri on opiskellut viime vuodet Joensuussa.

 

– Näiden siirtojen myötä emme etsi aktiivisesti pelaajia siirtomarkkinoilta, Molenius päättää.

 
11.12.2023 12:00 Korisliiga

Seagulls ja Lahti Basketball käynnistävät hurjan korisviikon – pääsarjoissa 34 ottelun viikko

Alkanut viikko tarjoaa korisfaneille hienon kattauksen, kun korisliigoissa ja divisioonissa pelataan yhteensä 34 ottelua. Viikon aikana pelataan vähintään yksi ottelu joka päivä Ruudussa tai Koristv:ssä.

28.9.2023 12:00 Miesten I divisioona A

Uusi Koristv-palvelu välittää kaikki divisioonaottelut kotikatsomoihin

Tulevalla kaudella miesten I divisioona A ja B sekä naisten I divisioona näkyvät SolidSportin alustalle rakennetussa Koristv-palvelussa. Kaikki divisioonien ottelut tuotetaan automaattikameroilla.

18.8.2023 16:00 Naisten I divisioona

Naisten Korisliigan sekä divisioonien sarjaohjelmat kaudelle 2023–2024 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisten osalta käynnistyy syys-lokakuun vaihteessa ja mestari on selvillä viimeistään 29.4. Naisten Korisliigassa pelataan yhdeksän joukkueen kolminkertainen sarja.

21.6.2023 09:45 Korisliiga

Koripalloliiton vuosittaiset palkinnot nyt julkaistu

Koriskauden 2022-23 parhaat on valittu. Nuorten sarjojen sekä Seurapalveluyksikön palkittavat ovat vastaanottaneet palkinnot henkilökohtaisesti seurojen tapahtumissa kevään ja kesän aikana. Löydät listan kaikista palkituista sivun alaosasta.

20.6.2023 19:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2023–24 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2023–24. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään tulevalla kaudella 64 joukkuetta.

15.4.2023 20:38 Miesten I divisioona A

Bisons ja Raholan Pyrkivä voittoihin divarin finaaleissa

Bisons Loimaa kaatoi Jyväskylä Basketball Academyn 94-86 I divisioona A:n avausfinaalissa. Raholan Pyrkivä oli puolestaan toistamiseen PuHu Junioreita vahvempi I divisioona B:n puolella 81-77.

26.3.2023 19:56 Miesten I divisioona A

ToPo paineli välieriin, muissakin divareissa pistettiin sarjoja katki

Torpan Pojat nappasi toisen voiton ja samalla paikan I divisioona A:n välieriin. B:n sekä naisten I divisioonan puolella kolme joukkuetta varmisti välieräpaikan sunnuntaina.

25.3.2023 21:38 Miesten I divisioona A

JBA ja Kipinä Basket välieriin, Bisons onnistui pakkoraossa

Lauantaina miesten I divisioona A:n välieriin tiensä raivasivat JBA sekä Kipinä Basket. Bisons Loimaa siirsi voitolla ratkaisun tiistaille.

23.3.2023 21:44 Miesten I divisioona A

JBA veti pidemmän korren akatemiajoukkueiden kohtaamisessa – Divari B:ssä yllätyksiä

Miesten I divisioona A:n ja B:n sekä naisten I divisioonan puolivälieräsarjojen ensimmäisiä osia pelattiin torstaina.

22.3.2023 20:43 Miesten I divisioona A

Divarien pudotuspelit ryminällä käyntiin: Raiders tyly vieras Loimaalla

Osa miesten I divisioona A:n ja B:n sekä naisten I divisioonan puolivälieräsarjoista käynnistyi keskiviikkona.

Näytä lisää vastaavia