1.2.2004 Joensuulaista Katajaa edustava Clifton Jones napsi Porvoossa lauantaina ottelun korkeimman levypallomäärän, 12, ja pääsi SM-Koriksessa yli tuhannen levyrin. Lauantain toinen tasalukuylittäjä oli Salon Vilppaan Mika Vesterinen, joka pelasi 200. SM-ottelunsa.
Kolmatta kauttaan pääsarjassa pelaavan Jonesin levypallosaldo on nyt 1.001. Miehen keskiarvo runkosarjaotteluissa on näiltä vuosilta 10,5 ottelua kohden. Kuluvan kauden paremmuustilastossa 201-senttinen Jones on kolmantena keskiarvolla 11,3.
Salon Vilppaan voittaessa kotonaan lauantaina Lappeenrannan pelasi Vilppaan Mika Vesterinen 200. SM-runkosarjapelinsä. Ensimmäisen kerran Vesterinen esiintyi mestaruussarjaottelussa 12.10.1996 (Honka-Vilpas). Tasasadat olisivat tulleet hänelle täyteen jo aikaisemmin, mutta Vesterinen, jonka otteluennätys on 17 pistettä, on pitänyt urallaan pari välivuotta SM-Koriksessa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.