21.5.2025 13:22 KTP-kasvatti Joona Tuomala, 28, on solminut 2+1-mallisen sopimuksen KTP-Basketin kanssa.

Kuva: Ville Vuorinen
- Tuntuu todella hienolta palata takaisin Kotkaan. On ollut tervetullut olo seuran ja muiden kotkalaisten (possojono) puolesta, Tuomala sanoo seuran tiedotteessa.
- Muistoja tuli paljon mieleen, kun katselin vanhoja pelipaitoja KTP-vuosiltani. Odotan innolla KTP-paidan pukemista uudelleen päälleni.
Myös KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström on mielissään, kun pitkään kotkalaisen koripalloilun mainetta ylläpitäneiden Tarja ja Jarkko Tuomalan jälkikasvu palaa synnyinseudulleen.
- On hienoa saada KTP-Basketiin kotkalainen paluumuuttaja. Joona tuo joukkueeseen kokoa, Lindström toteaa.
Tuomala jätti kasvattajaseuransa kauden 2016-2017 jälkeen.
Kaudet 2017-2018 (Porvoon Tarmo) ja 2018-2020 (Kristika Turku) menivät ykkösdivisioonassa, minkä jälkeen laitahyökkääjä on pelannut Korisliigassa Kaarinan Urassa (20-21), Joensuun Kataja-Basketissa (21-23) ja Lapuan Kobrissa (23-25).
Viime kausi oli miehen korisuran paras, kun hän pisti palloa pussiin sarjajumboksi jääneessä joukkueessa 12 pisteen keskiarvolla ja kahmi 3,4 levypalloa ottelua kohden.
- Minulla on ollut aina tavoitteena olla parempi pelaaja kuin edellisellä kaudella ja toistaiseksi tavoitteeseen on aina päästy. Pidän sen myös ensi kauden tavoitteena. Joukkueena tavoite on olla vähintään Top 6 -joukkue.
Miten kuvailisit itseäsi pelaajana?
- Annan aina kaikkeni. En pelkää kolhuja, vaan enemmänkin nautin niistä. Olen hyvä heittämään ja scoraamaan muutenkin.
Kotkalaiskasvatti on huomannut parin edellisen kauden aikana sen minkä moni muukin Karhuvuoren urheilutalolla vieraillut.
- Kotkassa on ollut viime vuosina tosi hyvä meininki peleissä ja meteliä on riittänyt. Täällä on aina ollut isompi kotietu kuin muissa paikoissa. Toivottavasti sama meininki jatkuu ja vielä piirun enemmän, Tuomala päättää.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.