Jorma Pilkevaara on poissa

17.7.2006 Suomen koripalloliitto on vastaanottanut suru-uutisen. Olympiaedustaja ja Suomen kaikkien aikojen takamiesten joukkoon lukeutuva Jorma Pilkevaara on kuollut. Pilkevaara poistui keskuudestamme 60-vuotiaana.

Pilkevaara oli Suomen joukkueessa Tokion olympiakisoissa 1964. EM-lopputurnauksessa hän johti Suomen peliä kolmesti, jonka lisäksi Pilkevaara oli voittamassa Suomelle viittä PM-kultaa. Helsingin EM-kisoissa 1967 Pilkevaara valittiin turnauksen tähdistöviisikkoon. Samana vuonna hänet valittiin Euroopan joukkueeseen FIBA:n koripallofestivaalille, joka pelattiin Antwerpenissä.  

Kaikkiaan Jorma ”Pilkku” Pilkevaara pelasi urallaan 158 miesten maaottelua vuosina 1964-72. Pisteitä hän teki 1666 eli keskiarvolla 10,5. Yhden ottelun ennätyksekseen Pilkevaara heitti 31 pistettä Egyptiä vastaan 1966. 

Mestaruussarjassa Pilkevaara edusti kasvattajaseuransa Torpan Poikien lisäksi Tapiolan Honkaa ja Turun NMKY:tä. SM-tasolla pelikausia kertyi peräti 20, joiden aikana Pilkevaara pelasi 364 ottelua ja teki 3607 pistettä (keskiarvo 9,9). Suomen mestaruudella Pilkevaaran taidot palkittiin seitsemän kertaa (ToPo, Honka, TuNMKY). Urallaan Pilkevaara ehti pelata myös yhden kauden myös Ruotsin mestaruussarjassa, Helsingborgin joukkueessa. 

Urheilutoimittajain valitsemana Pilkevaara oli vuoden koripalloilija vuosina 1966, 1967, 1968 ja 1973.  

Myös Salonen poissa 

Aiemmin tänä vuonna myös toinen olympiaedustajamme nukkui pois, kun Eero Salonen kuoli 73-vuotiaana Thaimaassa, jossa hän asui kuolemaansa edeltävät vuodet.  

Laiturin tontilla viihtynyt Salonen oli Suomen joukkueen paras korintekijä Helsingin olympiakisoissa 1952. Salonen teki turnauksessa pisteitä keskiarvolla 8,7. Arvokisaedustuksia Saloselle kirjattiin myös neljästä EM-lopputurnauksesta.  

Kaikkiaan Salonen esiintyi Suomi-paidassa 66 miesten maaottelussa vuosina 1951-59. Pisteitä hän teki yhteensä 468 (keskiarvo 7,1). Yhden maaottelun ennätys, 20 pistettä, syntyi vuonna 1952 Bulgariaa vastaan.

SM-sarjassa Salonen pelasi kuusi kautta (1954-59) ja voitti peräti viisi kertaa sarjan korikuninkuuden. Parhaan keskiarvonsa, 27,8 pistettä ottelua kohden, Salonen kirjautti vuonna 1955. Kaikkiaan Salonen heitti SM-sarjassa 3208 pistettä koko SM-sarjauran keskiarvon ollessa huikea 25,3 pistettä. Yhden ottelun piste-ennätykseksi Salonen taiteili 53 pistettä vuonna 1958. Salonen edusti SM-tasolla kasvattajaseuraansa Elannon Iskua sekä Helsingin Jyryä.

Henkilöt

Asiat

 
2.12.2025 08:37 Susijengi

Salin saavutti Klingan maaottelupisteissä, hätyyttelee pelattujen maaotteluiden viiden kärkeä

Susijengin kapteeninnauhaa jo neljättä vuotta kantava helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatti Sasu Salin, 34, jatkoi vääjäämätöntä nousuaan historiankirjoihin marraskuun MM-karsintaikkunan aikana.

2.12.2025 08:21 NBA

Jazzille makea revanssi Rocketsista – Markkanen 29 pistettä, 8 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.

1.12.2025 22:42 Susijengi

MM-unelma elää! Laumana saalistanut Susijengi repi Ranskan riekaleiksi loppuunmyydyssä kotihallissa

Susijengi tarjoili 6683-päiselle Espoo Metro Areenalle taas kerran klassikon. Olympiahopeamitalisti Ranska hallitsi MM-karsintaottelun jälkipuoliskoa rutiinilla, mutta Susijengi vei viimeisen viisiminuuttisen näytöstyyliin 18-6 yllätysnimien Perttu Blomgrenin ja Mustapha Amzilin tarjotessa petolaumaan lisäkynsiä ja -hampaita.

1.12.2025 22:38 Suomalaiset ulkomailla

Lilli Onnela nauttinut suuresta vastuusta – ”Aluksi tuli vähän shokkina”

Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.

1.12.2025 17:39 Susi All Star

Susi All Stars Cupin mestarit 2025 ovat Team Pelander ja Team Huff

Viikonlopun SUSI All Stars Cup päättyi sunnuntaina Kisakallion Susi Training Centerissä jännittäviin finaaleihin. Mestaruuspokaalia pääsivät kannattelemaan Team Pelander ja Team Huff.

1.12.2025 11:36 Pääjuttu

NVS 2026: Jussi Immonen ja Janne Hänninen esiintyvät seminaarissa

Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Esiintyjälistalle on saatu täydennystä, kun Jussi Immonen ja Janne Hänninen ovat lupautuneet avaamaan ajatuksiaan.

1.12.2025 09:07 Susijengi

Edon Maxhuni maajoukkueuransa ensimmäisestä Ranska-kohtaamisesta: ”Tullaan nälkäisinä peliin”

Susijengi sai perjantaisessa MM-karsinta-avauksessaan muistutuksen nöyryyden merkityksestä, kun parhaimmillaan 26 pisteen karkumatkalla käynyt Unkari haki yllätysvoiton suomalaisvieraistaan. Susijengin avainmiehistöön kuuluva Edon Maxhuni kertoo joukkueen oppineen läksynsä ja saapuvansa maanantaina kentälle aivan uudella ilmeellä.

30.11.2025 19:10 Susijengi

Susijengin ja Ranskan kokoonpanot vahvistettu maanantain otteluun

Susijengi ja Ranska ovat vahvistaneet miehistönsä maanantaina Espoossa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Susijengi lähtee Ranskaa vastaan samalla kokoonpanolla kuin perjantaina Unkaria vastaan, kun taas Ranska on tehnyt tusinaansa tilaa Euroliiga-miehille Matthew Strazelille ja Bodian Massalle.

30.11.2025 10:43 Susijengi

Fyysinen, kollektiivinen Ranska Susijengin kimppuun avainpelaajilla vahvistuneena

Susijengin vieraaksi loppuunmyydylle Espoo Metro Areenalle saapuu maanantai-iltana hallitseva olympiahopeamitalisti Ranska, joka aloitti MM-karsintaurakkansa vakuuttavalla voitolla Belgiasta. Fyysiseksi ja kollektiiviseksi luonnehdittu Ranska vahvistuu maanantaiksi vielä kahdella Euroliiga-tason runkopelaajalla, Matthew Strazelilla ja Bodian Massalla.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

Näytä lisää vastaavia