17.7.2006 Suomen koripalloliitto on vastaanottanut suru-uutisen. Olympiaedustaja ja Suomen kaikkien aikojen takamiesten joukkoon lukeutuva Jorma Pilkevaara on kuollut. Pilkevaara poistui keskuudestamme 60-vuotiaana.
Pilkevaara oli Suomen joukkueessa Tokion olympiakisoissa 1964. EM-lopputurnauksessa hän johti Suomen peliä kolmesti, jonka lisäksi Pilkevaara oli voittamassa Suomelle viittä PM-kultaa. Helsingin EM-kisoissa 1967 Pilkevaara valittiin turnauksen tähdistöviisikkoon. Samana vuonna hänet valittiin Euroopan joukkueeseen FIBA:n koripallofestivaalille, joka pelattiin Antwerpenissä.
Kaikkiaan Jorma ”Pilkku” Pilkevaara pelasi urallaan 158 miesten maaottelua vuosina 1964-72. Pisteitä hän teki 1666 eli keskiarvolla 10,5. Yhden ottelun ennätyksekseen Pilkevaara heitti 31 pistettä Egyptiä vastaan 1966.
Mestaruussarjassa Pilkevaara edusti kasvattajaseuransa Torpan Poikien lisäksi Tapiolan Honkaa ja Turun NMKY:tä. SM-tasolla pelikausia kertyi peräti 20, joiden aikana Pilkevaara pelasi 364 ottelua ja teki 3607 pistettä (keskiarvo 9,9). Suomen mestaruudella Pilkevaaran taidot palkittiin seitsemän kertaa (ToPo, Honka, TuNMKY). Urallaan Pilkevaara ehti pelata myös yhden kauden myös Ruotsin mestaruussarjassa, Helsingborgin joukkueessa.
Urheilutoimittajain valitsemana Pilkevaara oli vuoden koripalloilija vuosina 1966, 1967, 1968 ja 1973.
Aiemmin tänä vuonna myös toinen olympiaedustajamme nukkui pois, kun Eero Salonen kuoli 73-vuotiaana Thaimaassa, jossa hän asui kuolemaansa edeltävät vuodet.
Laiturin tontilla viihtynyt Salonen oli Suomen joukkueen paras korintekijä Helsingin olympiakisoissa 1952. Salonen teki turnauksessa pisteitä keskiarvolla 8,7. Arvokisaedustuksia Saloselle kirjattiin myös neljästä EM-lopputurnauksesta.
Kaikkiaan Salonen esiintyi Suomi-paidassa 66 miesten maaottelussa vuosina 1951-59. Pisteitä hän teki yhteensä 468 (keskiarvo 7,1). Yhden maaottelun ennätys, 20 pistettä, syntyi vuonna 1952 Bulgariaa vastaan.
SM-sarjassa Salonen pelasi kuusi kautta (1954-59) ja voitti peräti viisi kertaa sarjan korikuninkuuden. Parhaan keskiarvonsa, 27,8 pistettä ottelua kohden, Salonen kirjautti vuonna 1955. Kaikkiaan Salonen heitti SM-sarjassa 3208 pistettä koko SM-sarjauran keskiarvon ollessa huikea 25,3 pistettä. Yhden ottelun piste-ennätykseksi Salonen taiteili 53 pistettä vuonna 1958. Salonen edusti SM-tasolla kasvattajaseuraansa Elannon Iskua sekä Helsingin Jyryä.
Susijengin kapteeninnauhaa jo neljättä vuotta kantava helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatti Sasu Salin, 34, jatkoi vääjäämätöntä nousuaan historiankirjoihin marraskuun MM-karsintaikkunan aikana.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengi tarjoili 6683-päiselle Espoo Metro Areenalle taas kerran klassikon. Olympiahopeamitalisti Ranska hallitsi MM-karsintaottelun jälkipuoliskoa rutiinilla, mutta Susijengi vei viimeisen viisiminuuttisen näytöstyyliin 18-6 yllätysnimien Perttu Blomgrenin ja Mustapha Amzilin tarjotessa petolaumaan lisäkynsiä ja -hampaita.
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.
Viikonlopun SUSI All Stars Cup päättyi sunnuntaina Kisakallion Susi Training Centerissä jännittäviin finaaleihin. Mestaruuspokaalia pääsivät kannattelemaan Team Pelander ja Team Huff.
Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Esiintyjälistalle on saatu täydennystä, kun Jussi Immonen ja Janne Hänninen ovat lupautuneet avaamaan ajatuksiaan.
Susijengi sai perjantaisessa MM-karsinta-avauksessaan muistutuksen nöyryyden merkityksestä, kun parhaimmillaan 26 pisteen karkumatkalla käynyt Unkari haki yllätysvoiton suomalaisvieraistaan. Susijengin avainmiehistöön kuuluva Edon Maxhuni kertoo joukkueen oppineen läksynsä ja saapuvansa maanantaina kentälle aivan uudella ilmeellä.
Susijengi ja Ranska ovat vahvistaneet miehistönsä maanantaina Espoossa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Susijengi lähtee Ranskaa vastaan samalla kokoonpanolla kuin perjantaina Unkaria vastaan, kun taas Ranska on tehnyt tusinaansa tilaa Euroliiga-miehille Matthew Strazelille ja Bodian Massalle.
Susijengin vieraaksi loppuunmyydylle Espoo Metro Areenalle saapuu maanantai-iltana hallitseva olympiahopeamitalisti Ranska, joka aloitti MM-karsintaurakkansa vakuuttavalla voitolla Belgiasta. Fyysiseksi ja kollektiiviseksi luonnehdittu Ranska vahvistuu maanantaiksi vielä kahdella Euroliiga-tason runkopelaajalla, Matthew Strazelilla ja Bodian Massalla.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.