10.4.2013 Viime kesänä Lappeenrannan NMKY:n organisaatioon markkinointipäälliköksi sekä edustusjoukkueen apuvalmentajaksi kiinnitetty Juha Sten, 29, jatkaa LrNMKY:ssä myös ensi kaudella.

Juha Sten jatkaa LrNMKY:n apuvalmentajana ja markkinointipäällikkönä myös ensi kaudella. Kuva: Tytti Nuoramo.
Vuosi sitten kengät naulaan terveydellisten syiden vuoksi laittanut Sten on tämän kauden aikana osoittanut arvonsa LrNMKY:n organisaatiossa.
– Viime syksynä aloitettu organisaation kehitystyö sekä uudet markkinointi-yhteistyöhankkeet ovat hyvässä vauhdissa. Näin oli luonnollista, että hyvin edistyneitä hankkeita jatketaan samojen henkilöiden toimesta. Seura on ollut erittäin tyytyväinen ”Jupen” panokseen sekä kaikissa näissä asioissa, että valmennustyössä, LrNMKY:n puheenjohtaja Pekka Hakkarainen kertoo.
– On mukavaa päästä jatkamaan sitä kehitystyötä, mitä seurassa on kuluneen kauden aikana tehty. Seurassa puhaltaa hyvä henki, ja haluamme taata lahjakkaille junioreillemme mahdollisuuden kehittyä koripalloilijoina. Itselleni on lisäksi ollut silmiä avaava kokemus toimia Lassi Tuovin apuna valmennuksessa, Sten kertoo.
Tällä hetkellä Sten keskittyy LrNMKY:n edustusjoukkueen kasaamiseen kaudelle 2013/14.
– Joukkueen rakentaminen lähtee omien pelaajien tilanteiden kartoituksesta sekä tietenkin valmentajan kiinnittämisestä. Yksi hyvä vaihtoehto on jo mielessä, Sten vihjailee.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.