5.6.2006 Miesten maajoukkuerinkiin kuuluva 22-vuotias Turun NMKY:n kasvatti Juha Sten on tehnyt jatkosopimuksen Saksan kakkosbundesliigassa pelaavan Mitteldeutcher BC:n kanssa. Stenin sopimus saksalaisseuran kanssa on mallia 1+1 vuotta.
Ensimmäisellä ammattilaskaudellaan varsin tehokkaasti pelannut Sten tehtaili Saksan kakkosbundesliigassa 12,1 pistettä 30 pelaamassaan ottelussa. Sten kirjautti myös hyvät tilastot riistoissa keskimäärin 3,1 ja syötöissä 3,4 ottelua kohden.
- Olen erittäin tyytyväinen ja helpottunut. MBC oli koko ajan ensimmäinen vahtoehtoni urani jatkolle, sillä täällä organisaatio ja valmennus ovat huippuluokkaa. Olosuhteet ovat loistavat ammattiharjoittelulle ja pelaamiselle, Sten kommentoi tuoretta sopimustaan.
- Itselläni on todella kova halu kehittää itseäni sekä pelaajana että ihmisenä ja tiedän vuoden kokemuksella sen olevan tällaisessa ympäristössä mahdollista.
Mitteldeucher BC:n päävalmentajana toimiva Ari Tammivaara on luonnollisesti mielissään sopimuksen synnystä.
- Juha on ehdottomasti tämän sarjan lahjakkaimpia takamieslupauksia ja olen todella iloinen siitä, että saimme sopimuksen hänen kanssaan tehtyä. Tämä tuo joukkueellemme jatkuvuutta ja kertoo Juhasta pelaajana paljon. Hän haluaa kehittää uraansa pitkäjänteisesti askel kerrallaan mikä on fiksun nuoren miehen merkki, kommentoi Tammivaara uutta sopimusta.
MBC pelasi viime kaudella kakkosbundesliigan pohjoislohkoa sijoittuen 30 ottelun sarjassa nousijajoukkueena hienosti toiseksi voittaen yhteensä 24 ottelua. Seuraavalle kaudelle Sten asettaa kuitenkin vieläkin haastellisemmat tavoitteet.
- Eiköhän tavoite ole voittaa enemmän pelejä, kun viime kaudella. Henkilökohtaisesti tavoittelen ennenkaikkea ehjää kautta, koska sen avulla uskon kehittyväni pelaajana. Täällä vaatimustaso ja harjoitusmäärät säilyvät koko kauden ajan korkeina, joka mahdollistaa kehittymisen, Sten kertoo.
Päättyneellä NCAA-kaudella North Carolinassa pelannut Elina Aarnisalo, 20, palaa ensi kaudeksi UCLA:n riveihin, jossa hän aloitti yliopistouransa.
Vastikään Galatasarayn paidassa Turkin liigassa hopean saanut ja ensi viikolla Euroliigan Final Six -lopputurnauksessa pelaava Awak Kuier, 24, tekee paluun WNBA:han ja Dallas Wingsiin tänä kesänä.
Miikka Muurisesta tuli kolmas suomalaispelaaja kautta aikain maailman parhaiden lukioikäisten koripalloilijoiden vuosittaisessa Nike Hoop Summit -tähdistöottelussa. Susijengin suurlupaus Muurinen keräsi 10 pistettä ja nautiskeli neljä donkkia, kun hänen edustamansa muun maailman tähdistöjoukkue hävisi Yhdysvalloille jatkoajalla 100–102 (43–43, 89–89).
Kouvolalaislähtöisen valmentajan kausi Kiinan naisten pääsarjassa huipentuu edustamansa Shanxi Flamen finaalisarjaan Sichuania vastaan. Haakanan apuvalmentajana työskentelee Petri Jaakkola.
Sara Bejedi pelasi vahvan kauden Turkin liigassa Botasin paidassa. Bejedi pääsi haastamaan itseään ja osoitti pärjäävänsä kovissa paikoissa.
Touko Tainamo suuntasi neljän yliopistovuoden jälkeen täksi kaudeksi Euroopan ammattilaiskentille tehdessään sopimuksen tshekkiläisen USK Prahan kanssa. Tainamo on nauttinut suurta vastuuta kauden aikana.
Vuoden 2025 EM-kisojen Rising Star -pelaajana palkittu Susijengin nuori lupaus Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, on valittu maailman parhaiden high school -ikäisten pelaajien vuosittaiseen tähdistöotteluun, Nike Hoop Summitiin. Ottelu järjestetään Yhdysvalloissa, Oregonin Portlandissa lauantaina 11. huhtikuuta.
Severi Kaukiainen kunnostautui Viron-Latvian-liigan ratkaisevassa kolmannessa puolivälieräottelussa jatkoajalla ja johdatti Anton Mirolybovin valmentaman suurseura BC Kalev/Cramon 102-100 (87-87, 47-47)-voitolla mitalipeleihin ohi hallitsevan hopeamitalisti Riga Zellin.
Emir Sulejmanovic lähti nuorena poikana Kaarinan Urasta maailmalle ja on pelannut Espanjan ACB-liigassa jo yli vuosikymmenen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät 16 parhaan joukkoon. Elsa Lemmilä ja Ohio State kamppailevat samasta saavutuksesta tänään. Albina Syla ja Rhode Island taas putosivat leikistä ensimmäisellä kierroksella.