Juha Sten LrNMKY:n valmennusjohtoon

29.6.2012 Koripallourallaan Suomen Korisliigan ja Ruotsin Basketliganin vuoden puolustajaksi valittu turkulaislähtöinen Juha Sten, 28, liittyy Lappeenrannan NMKY:n valmennusjohtoon. Viimeiset vuodet naisten maajoukkuetta valmentanut Tommi Koskinen aloittaa puolestaan LrNMKY:n junioripuolen valmennuspäällikkönä kahden vuoden sopimuksella.

Keväällä Katajan valmennusjohdon "vierailevana tähtenä" debytoinut Juha Sten liittyy LrNMKY:n valmennusjohtoon.

Sten voitti Suomen cupin mestaruuden LrNMKY-paidassa kaudella 2007/08.

Tommi Koskinen aloittaa LrNMKY:n junioripuolen valmennuspäällikkönä. Kuvat: Tytti Nuoramo, Kimmo Metsälä & Tomi Kaminen.

Turun NMKY:n kasvatteihin kuuluva Sten pelasi päättyneellä kaudella Korisliigaa Joensuun Katajan riveissä, mutta sairastuminen päätti entisen maajoukkuepelaajan kauden jo ennen joulua. Peliuransa toistaiseksi päättänyt Sten suuntaa toistaiseksi katseensa valmennus- ja taustapuolelle.

 

– Viimeisten pelivuosien aikana valmentaminen on alkanut kiinnostaa enemmän. Keväällä Kataja antoi hienon mahdollisuuden, kun pääsin (Jukka) Toijalan ja (Ilkka) Immosen avuksi haistelemaan valmennuksen tuulia. Haluan nähdä enemmän tätä puolta, ja lähinnä onko itselläni annettavaa valmennuksen saralla, toteaa Sten LrNMKY:n tiedotteessa.

 

Sten tuli tutuksi lappeenrantalaisyleisölle 2007/08, jolloin hän pelasi Suomen cupin voittaneessa ja pronssille yltäneessä joukkueessa. Maajoukkuepelejä hänelle on kertynyt 31 kappaletta. Sten valmistuu kesällä kasvatustieteen maisteriksi Itä-Suomen yliopistosta, ja aloittaa työt LrNMKY:ssa näillä näkymin elokuun alussa.

 

– Ei voi kiistää, etten odottaisi yhteistyötä Lassin (Tuovi) ja Tommin (Koskinen) kanssa innolla. Namika ilmoitti kaipaavansa vahvistusta valmennukseen, ja halusin itse pysyä lajin parissa. Tuntuu siltä, että näillä ”treffeillä” molempien tarpeet kohtasivat, muotoilee Sten.

 

– Väitän, että jokainen seura Suomessa haluaisi Juha Stenin toimintaansa jollain tavalla mukaan. Valmennukseen tulee uusia tuulia, ja nuorten pelaajien kehittämisessä Juhan kokemus on varmasti arvokasta, kertoo tiistaina päävalmentajan sopimuksen allekirjoittanut Lassi Tuovi.

 

Tuovi ehti pelata aktiiviuransa aikana Korisliigaa Katajan ja LrNMKY:n lisäksi turkulaisen Aura Basketin paidassa. Lisäksi Sten on edustanut Saksassa Mitteldeutscheria, Ruotsissa Solna Vikingsiä sekä Espanjassa Lobe Huescaa.

 

Tommi Koskisesta LrNMKY:n junioripuolen valmennuspäällikkö

 

Viimeiset kolme vuotta LrNMKY:ssa viihtynyt Tommi Koskinen ottaa vastuulleen seuran junioripuolen valmennuspäällikön tehtävät. Naisten maajoukkueen entisen päävalmentajan sopimus on kaksivuotinen.

 

– Junioritoiminnan kehittäminen on meille iso haaste. Ensimmäisenä vuotena pyrin kartoittamaan mahdollisimman monen joukkueen toimintaa, jotta junioripuolen tilanteen ymmärtäminen on helpompaa, kertaa Koskinen tuoretta sopimustaan.

 

LrNMKY:n edustusjoukkueessa on viime vuosina nähty seuran omia kasvatteja, ja tämä nähdään tärkeänä päämääränä jatkossakin. Lisäksi seurassa panostetaan valmennuspuolen kouluttamiseen ja jatkuvuuden takaamiseen.

 

– Pienempiin ikäryhmiin tulee saada enemmän pelaajia, ja heille tulee rakentaa pysyvä portaikko huipulle. Valmennustilannetta ei voi kartoittaa joka vuosi uudelleen, vaan tietty jatkuvuus tulee saada aikaan, jatkaa Koskinen.

 

Edustusjoukkueen päivittäisessä toiminnassa Koskinen jatkaa fysiikkavalmentajana.

 

Lisätietoja: LrNMKY:n tiedote


 
10.10.2018 21:07 Korisliiga

Pyrintö tulitti Ura Basketin nurin – KTP vei Kymenlaakson derbyn

Helsinki Seagulls aloitti kautensa vahvasti Korihaiden kustannuksella.

6.10.2018 11:13 Korisliiga

Korisliiga 2018-19 ennakko 1/3: Viime kauden finalistit ottavat varaslähdön kauteen – Ottelu sunnuntaina suorana Yle TV2:lla

Muutoksia kokenut Karhu Basket ja hyvin kasassa pysynyt Salon Vilpas hakevat jälleen paikkaa loppuotteluissa.

4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Rene Rougeau vei Karhu Basketin Korisliigan finaaleihin

Kauhajoen Karhu Basket selvitti ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana tiensä Korisliigan finaaleihin, joukkueen kaadettua BC Nokian välierissä otteluvoitoin 4-1. Ratkaisevassa ottelussa Kauhajoen liikuntahallilla BC Nokia johti ottelua vielä päätösjakson puolivälin jälkeen, mutta Karhu Basket käänsi ottelun nimiinsä Rene Rougeaun viime hetken korilla numeroin 84-82 (34-42).

Karhu Basket venyi jatkoajan kautta 3-1 -johtoon

Kauhajoen Karhu Basket nousi voiton päähän Korisliigan finaaleista, joukkueen kairattua jatkoajan kautta tiensä voittoon perjantai-illan neljännessä välieräottelussa BC Nokiaa vastaan. Takamatkalta neljännelle jaksolle lähtenyt Karhu Basket voitti varsinaisen peliajan viimeisen neljänneksen yhdeksällä pisteellä ja venyi jatkoajan jälkeen 105-102 (42-46, 93-93) -vierasvoittoon.

Vilpas suorin 4-0 voitoin finaaleihin

Salon Vilpas suoritti tyylipuhtaan lakaisun, viikinkipurren selvittäessä tiensä Korisliigan finaaleihin 4-0 -voitoin ohi Helsinki Seagullsin. Torstai-illan ottelussa lokkipaidat hallitsivat tapahtumien kulkua avausjakson, mutta viimeiset kolme neljännestä menivät salolaismerkeissä, Vilppaan juostua lopulta 86-69 (33-29) -vierasvoittoon.

25.4.2018 22:22 Huippu- ja kilpaurheilu

Karhu Basket jatkoi kotivoittojen sarjaa

Karhu Basketin ja BC Nokian välinen välieräsarja jatkoi keskiviikkona tutulla kaavalla, joukkueiden ottaessa kolmannen kerran mittaa toisistaan. Kauhajoen liikuntahallin 1147-päinen kotiyleisö sai todistaa Karhu Basketin karatessa vierailijoilta päätösjaksolla, mesikämmenten venyessä lopulta kotivoittoon lukemin 78-72 (38-34). Karhu Basket johtaa ottelusarjaa voitoin 2-1.

Salon Vilpas voiton päähän finaalipaikasta

Salon Vilpas kaatoi tiistaina Helsinki Seagullsin jo kolmatta kertaa peräkkäin välieräsarjassa. Vilpas kaatoi helsinkiläisvieraat numeroin 79–71.

BC Nokia tasoitti välieräsarjan

Sunnuntai-illan välieräkamppailu pelattiin Nokian palloiluhallissa, jossa näätäpaitainen BC Nokia onnistui tasoittamaan välieräsarjan Kauhajoen Karhu Basketia vastaan. Tasaisen avauspuolikkaan jälkeen BC Nokia nousi kuskin paikalle kolmannella jaksolla, pysytellen loppuun asti kuskin paikalla matkalla 89-84 (38-37) -voittoon.

Vilpas venyi jatkoajan kautta 2-0 -johtoon

Salon Vilpas otti tuiki tärkeän vierasvoiton lauantai-iltana, joukkueen matkattua välieräsarjan toisessa ottelussa Helsinki Seagullsin vieraaksi Töölön Kisahalliin. Kisiksen parketilla tahtipuikkoa heilutti pitkään Seagulls, mutta jatkoajalle venynyt Vilpas otti kuskin paikan ylimääräisellä viisiminuuttisella ja karkasi 77-86 (35-35, 72-72) -vierasvoittoon.

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

BC Nokia ja Karhu Basket vääntämään finaalipaikasta

Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyy perjantai-iltana, kun runkosarjan kolmanteen sijaan päättänyt BC Nokia matkustaa sarjataulukon toisen sijan valloittaneen Karhu Basketin vieraaksi. Molemmat joukkueet selvittivät tiensä puolivälierien läpi suoraan kolmessa ottelussa ja ottelusarjasta onkin ennakoitavissa äärimmäisen tasainen.

Karhu Basket säilytti kotiedun

Kauhajoen Karhu Basket otti komealla tavalla välieräsarjan avausvoiton BC Nokiaa vastaan perjantai-iltana Kauhajoen liikuntahallilla. Jokaisen jakson nimiinsä vieneet mesikämmenet karkasivat lopulta 92-78 (39-31) -voittoon, kauhajokisten pitäessä täten tiukasti kiinni sarjasijoituksen tuomasta kotiedusta.

Timo Heinonen kaikkien aikojen ykkönen pudotuspeliotteluissa

Helsinki Seagullsin ja Kouvolan Kouvojen välisen puolivälieräsarjan ratkaisuottelussa tehtiin viime sunnuntaina liigahistoriaa. Lokkipaitojen laituri ja puolustuspelaamisen kulmakivi Timo Heinonen siirtyi nimittäin kaikkien aikojen listalla ykköseksi pelatuissa pudotuspeliotteluissa.

Vilppaalle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan

Salon Vilpas otti ensimmäisenä välieräjoukkueena askeleen kohti finaalipaikkaa, joukkueen aloittaessa välieräsarjan Helsinki Seagullsia vastaan torstai-iltana Salohallissa. Päätösjakson alkupuolella vielä tasoissa ollut ottelu kääntyi lopulta Vilppaan aavistuksen leveämmän materiaalin ansiosta isännille lukemin 78 -71 (37-38).

Seagulls haastaa Vilppaan taistelussa finaalipaikasta

Korisliigan välierät polkaistaan käyntiin torstaina, kun Salon Vilppaan ja Helsinki Seagullsin välinen ottelusarja saa alkunsa Salohallin täpötäysien lehtereiden edessä. Runkosarjan ykkösjoukkue Vilpas eteni 3-1 -otteluvoitoin finaaliin, kuten myös lokkipaitainen runkosarjan nelonen.

Korisliigan välierien otteluohjelma

Miesten Korisliiga on edennyt välierävaiheeseen. Salon Vilpas saa vastaansa Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen Karhu Basket kohtaa BC Nokian. Kotiedut itselleen runkosarjassa pelasivat sarjataulukon ykkönen Vilpas ja kakkonen Karhu Basket. Välierät alkavat Salohallissa torstaina 19.4.

Seagulls Korisliigan välieriin

Helsinki Seagulls selvitti tiensä neljäntenä joukkueena Korisliigan välieriin, lokkipaitojen tiputtaessa Kouvolan Kouvot kesälomille otteluvoitoin 3-1. Ottelusarjan katkaisuottelu Kouvolassa suoritti ratkaisevan irtioton kolmannella jaksolla, matkaten lopulta 83-74 (35-33) -vierasvoittoon.

Näytä lisää vastaavia