11.5.2007 Korisliigassa pelaava Kouvot on uudistanut organisaatiotaan alkavalle kaudelle. Seuran toimitusjohtajaksi on nimetty 1.5.2007 alkaen Kouvojen markkinointipäällikkö Jukka Kyöstilä ja hallintopäälliköksi Antti Immonen.
Kouvojen noustessa pääsarjaan 1993 Kyöstilä nimettiin edustusjoukkueen toiminnanjohtajaksi. Vuonna 1995 hänet nimettiin vuoden seurajohtajaksi. Sen jälkeen hän on toiminut ToPon kehityspäällikkönä ja kymmenen vuotta kiinteistönvälittäjänä. Seuran markkinointipäällikkönä Kyöstilä aloitti 1.3.2007. Koulutukseltaan hän on kauppatieteiden yo Lappeenrannan yliopistosta pääaineenaan hankintojen johtaminen.
Antti Immonen on aloittanut seurassa työskentelyn päätoimisena 1993. Viimeiset vuodet hän on toiminut seuran toiminnanjohtajana. Immonen on toiminut 16 vuotta Kaakkoisen alueen hallituksessa, joista kuusi vuotta puheenjohtajana. Lisäksi hän on ollut kahdeksan vuotta liittovaltuuston jäsen sekä neljä vuotta liittohallituksen jäsen.
Seuran puheenjohtajana jatkaa rakennusneuvos Juhani Pousi ja uutena varapuheenjohtajana Jari Hangasluoma. Johtokuntaan kuuluvat lisäksi Reija Haka, Pirjo Hopponen, Matti Kulla, Ira Pasi ja Mikko Sydänmaanlakka.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?