Jukka Toijala päättää menestyksekkään peliuransa

16.12.2005 Kouvojen pelintekijä Jukka Toijala pelaa uransa viimeisen kotiottelunsa lauantaina Mansikka-ahon hallissa. Vaikean lonkkavaivan kanssa syksyn taistellut kolminkertainen Suomen mestari päättää pitkän uransa ensi keskiviikkona Turussa.

Toijalan lopettamispäätös kypsyi kauden edetessä ja alkuviikosta Toijala keskusteli Kouvojen puheenjohtaja Juhani Pousin sekä päävalmentaja Risto Piiparin kanssa, jotka ymmärsivät Kouvojen luottomiehen ratkaisun.

- Kylmä totuus on, että kroppani ei kestä enää tällä tasolla urheilemista. En ole pystynyt harjoittelemaan koko syksyn aikana kunnolla, eikä tilanne ole muuttumassa ainakaan parempaan suuntaan. Tämä on puhtaasti oma päätökseni ja se pitää, Toijala kertoi torstaina Kouvolan Sanomissa.

- Mielestäni ei ole järkeä roikkua mukana väkisin ja harjoitella silloin tällöin. Se on joukkueen pettämistä. Lonkassani kipu on ollut kova ja särkylääkkeiden avulla olen kyennyt harjoituksiin ja kentälle. Yhdellä jalalla on turha pyristellä Korisliigassa.

- Mietin jo aiemmin syksyllä, että ei tässä taida olla enää mieltä, kun neljän pillerin avulla sai nukutuksi jokusen tunnin. Aina kun käänsin kylkeä, niin kipu herätti, Toijala kertasi.

341 ottelua, 11.527 peliminuuttia, 4436 pistettä

Suomen pelintekijöiden eliittiin kuuluvan Toijalan ura koripallokentillä on kokonaisuudessaan ollut loistava. Kouvolassa hän oli mukana kolmen mestaruusvuoden aikana. Lisäksi Toijala on saavuttanut kaksi Suomen cupin mestaruutta ja hänet valittiin vuonna 2002 SM-sarjan parhaaksi pelaajaksi. Tuolloin Kouvojen kasvatti edusti Joensuun Katajaa.

Toijala antaa tunnustusta Kouvolan Sanomissa molemmille organisaatioille, joita on Suomessa edustanut.

- Minulla on ollut onni tehdä työtä kahden Suomen parhaan organisaation kanssa. Kouvolassa ja Joensuussa koripalloilun parissa toimivat ihmiset ovat mukana sydämellä. Se on hienoa, kertoo Toijala.

Toijala on edustanut maajoukkuetta 11 miesten ottelun verran, joissa pisteitä on syntynyt 50. Nuorten maajoukkueotteluita on kertynyt 28.

Ulkomailla hän edusti Belgian liigassa kaudella 1998/99 Echo Houthalenia 11 ottelun verran. Hän pelasi keskimäärin 23 minuuttia peliä kohden, pistekeskiarvolla 6,4. Vapaaheittotarkkuus oli 81,2 %, kakkoset puolestaan 40,0 % ja kolmoset 50,0 %. 

SM-runkosarjassa Toijalalle on kertynyt yhteensä 341 ottelua, joissa yhteensä 11.527 peliminuuttia. Tarkkakätinen takamies on heittänyt yhteensä 4436 pistettä (keskiarvo 13,5) ja ottanut 959 levypalloa. Lisäksi nappisyöttöjä on lähtenyt 1081 ja Toikka on hakenut 417 riistoa, 7 torjuntaa, 697 menetystä sekä 689 virhettä.

Heittotarkkuudet SM-sarjassa ovat kunnioitettavat: vapaaheitot 80,6 %, kakkoset 51,0 % ja kolmoset 44,1 %.

SM-pudotuspeleissä Toijala on pelannut 87 ottelua, joissa yhteensä 3041 peliminuuttia. Tehot ovat olleet seuraavat: 1171 pistettä (keskiarvo 13,5), 232 levypalloa, 251 koriin johtanutta syöttöä, 110 riistoa, 186 menetystä, 188 virhettä. Heittotarkkuudet: vapaaheitot 86,2 %, kakkoset 54,0 % ja kolmoset 43,7 %.

Kaikkien aikojen tilastoissa SM-runkosarjassa Toijala on antanut toiseksi eniten syöttöjä (1081) Roope Mäkelän jälkeen (1229). Hän on viidenneksi tarkin kolmosten heittäjä (44,1 %) ja miehellä on toiseksi eniten onnistuneita kolmosia (947) Kari-Pekka Klingan jälkeen (1079).

Toijalalla on hallussaan pisin putki perättäisotteluissa, joissa pistetili on karttunut aina myös kolmen pisteen heitoilla. Putki on 81 ottelua ajalla 2.4.2002–2.2.2004.

Valmennus kiinnostaa

Elämä jatkuu lopettamispäätöksestä huolimatta koripallon parissa. Tällä hetkellä työ jatkuu Kouvolassa, jossa Toijala vastaa seuran markkinoinnista ja edustusjoukkueeseen liittyvistä asioista.

Toijalan mukaan valmentaminen on ala, joka hänet voi tulevaisuudessa viedä mukanaan. Nuorten koripallovalmentaja tutkinnon suorittanut Toijala suuntaa seuraavaksi huippuvalmentaja tutkinnon kimppuun.

- Valmentaminen kiinnostaa ja tavoitteeni on luotsata ainakin jossain vaiheessa SM-sarjajoukkuetta. Haaveeni on, että voisin valmentaa vielä joskus ammattilaisena, Toijala kertoi Kouvolan Sanomissa.

Jukka Toijala pähkinänkuoressa:

  • Kasvattajaseura Kouvot
  • 11 miesten maaottelua, joissa 50 pistettä.
  • 28 nuorten maaottelu, joissa 123 pistettä.
  • Suomen mestari 1995, -99 ja 2004.
  • Suomen cupin voitto 1998 ja 2002.
  • SM-sarjan paras pelaaja 2002, I divisioonan paras pelaaja 1992 ja -93.
  • Pelikaudet SM-sarjassa: 1993–2000 ja 2003–05 Kouvot ja 2001–03 Kataja.
  • Ensimmäinen SM-sarjaottelu: 26.9.1993 FoA - Kouvot.
  • Yhden ottelun piste-ennätys SM-sarjassa: 35 p.

Henkilöt

 
22.6.2022 20:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2022–23 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2022–23. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään ennätykselliset 64 joukkuetta.

20.6.2022 10:41 Korisliiga

Finaalien MVP Cameron Jones jatkaa Kauhajoella – Jeffrey Crockett uutena oranssipaitoihin

Viime kauden parhaimmaksi ulkomaalaispelaajaksi sekä finaalien arvoikkaamksi valittu Cameron Jones ja hallitseva Suomen mestari Kauhajoki ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

15.6.2022 16:00 Koripalloliitto tiedottaa

Johannes Sarekoski Koripalloliiton huippuerotuomarivalmentajaksi

Suomen Koripalloliiton uudeksi huippuerotuomarivalmentajaksi on valittu pitkän linjan Korisliiga-erotuomari Johannes Sarekoski, 47. Sarekoski aloittaa uudessa pestissään kesällä 2022.

14.6.2022 19:36 Susijengi

Hannes Pöllälle jatkosopimus Kouvoihin

Korisliigan vuoden tulokkaaksi keväällä äänestetty Susijengin nuori sentteri ja Namika Lahti Juniorien kasvatti Hannes Pöllä, 24, jatkaa Kouvolassa. 211-senttinen ja 123-kiloinen Pöllä takoi Kouvoille viime kaudella 10,4 pistettä ja 6,8 levypalloa ottelua kohden.

14.6.2022 18:57 Korisliiga

Mubashar Ali KTP-Basketin korien alle

Vuosi sitten Susijengissä debytoinut ja viime vuodet yliopistokoripalloa Yhdysvalloissa pelannut helsinkiläisen Warriorsin kasvatti Mubashar Ali, 25, debytoi syksyllä Korisliigassa. 213-senttinen Ali on solminut yksivuotisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkueen KTP-Basketin kanssa.

10.6.2022 16:57 Korisliiga

Tuukka Kotti vahvistamaan Tapiolan Honkaa

Korisliiga-paluuseen valmistautuva Tapiolan Honka on solminut sopimuksen 226 miesten maaottelua pelanneen Tuukka Kotin, 41, kanssa, joka tuo suuren annoksen kokemusta joukkueeseen.

6.6.2022 15:31 Korisliiga

Okko Järvi Seagullsin takalinjoille kaksivuotisella sopimuksella

Korisliigan kevään 2021 arvokkaimmaksi pelaajaksi (MVP) palkittu Tapiolan Hongan kasvatti Okko Järvi, 26, palaa Suomeen. Susijengi-debyyttinsä viime kesänä tehnyt ja päättyneellä kaudella belgialaista Phoenix Brusselsia edustanut 193-senttinen Järvi on solminut kaksivuotisen sopimuksen Helsinki Seagullsin kanssa.

31.5.2022 15:03 Susijengi

Max Besselink pitkällä sopimuksella Würzbürgiin

Viime kaudella BC Nokiaa Korisliigassa edustanut Helsingin NMKY:n kasvatti ja Suomi-koriksen suurlupaus Max Besselink, 202 cm ja 20 vuotta, siirtyy kolmivuotisella sopimuksella Saksan Bundesliigaa edustavan s.Oliver Würzbürgin riveihin.

26.5.2022 10:32 Susijengi

Daniel Dolenc mestari-Karhun korin alle, Carter jatkaa Kauhajoella

Espoo Basket Teamin kasvatti ja Susijengin korinalusduunarina kunnostautunut Daniel Dolenc, 28, liittyy Suomen mestari Karhu Basketin vahvuuteen kaksivuotisella sopimuksella. Kauhajokisten korinalusta tulee olemaan ensi kaudella väkivahva, sillä myös mestaruuden takuumiehiin lukeutunut Simeon Carter jatkaa seurassa.

24.5.2022 09:55 Korisliiga

Ventoniemi ja Waxlax jatkavat Lahti Basketballin paidassa

Lahtelaisseura on käyttänyt sopimuksien optiovuodet Henri Ventoniemen, 26, ja Ricky Waxlaxin, 22, kanssa.

20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

14.5.2022 11:55 Korisliiga

Mestarivalmentaja Janne Koskimies: ”En olisi koskaan uskonut tällaiseen viiden vuoden pätkään”

Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.

12.5.2022 15:19 Korisliiga

Vesa Ojala: ”Rima on nyt eurokentillä ja siellä menestymisessä”

Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojala odottaa innolla seuran uutta aikakautta, kun uusi areena valmistuu ja seura ammattimaistuu entisestään. Puheenjohtajalle mestaruuden jälkeinen aamu tuntui jälleen ikimuistoiselle.

11.5.2022 20:20 Korisliiga

Kauhajoki vei mestaruuden ennätysyleisön edessä – finaalien MVP Cameron Jones varmisti voiton

Viimekautinen mestari Salon Vilpas joutui luopuman Pantterista ja tyytymään tällä kertaa hopeamitaleihin, kun kauden sensaatiotapaus Kauhajoki selätti finaalisarjan voitoin 4–1.

10.5.2022 12:22 Korisliiga

Henri Kantonen: ”On etuoikeutettua olla tässä tilanteessa ja päästä kotiyleisön eteen”

Kauhajoki pääsee keskiviikkona kotiyleisönsä eteen tilanteessa, jossa voitto toisi seuralle kolmannen Suomen mestaruuden. Henri Kantonen kokee olevansa etuoikeutettu tilanteesta, jollaista kaikki pelaajat urallaan eivät pääse kokemaan.

10.5.2022 09:47 Korisliiga

Remu Raitanen jatkaa KTP-Basketissa

Viime kauden kovin kotimainen pistenikkari Remu Raitanen on tehnyt jatkosopimuksen seuransa KTP-Basketin kanssa.

9.5.2022 20:34 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Roope Ahonen sytytti Vilppaan, mutta Cameron Jones ilmoitti, että ei käy

Kauhajoki taivutti huikean taistelun päätteeksi Salon Vilppaan ja otti 3–1 johtoaseman Korisliiga-finaaleissa.

Näytä lisää vastaavia