16.12.2005 Kouvojen pelintekijä Jukka Toijala pelaa uransa viimeisen kotiottelunsa lauantaina Mansikka-ahon hallissa. Vaikean lonkkavaivan kanssa syksyn taistellut kolminkertainen Suomen mestari päättää pitkän uransa ensi keskiviikkona Turussa.
Toijalan lopettamispäätös kypsyi kauden edetessä ja alkuviikosta Toijala keskusteli Kouvojen puheenjohtaja Juhani Pousin sekä päävalmentaja Risto Piiparin kanssa, jotka ymmärsivät Kouvojen luottomiehen ratkaisun.
- Kylmä totuus on, että kroppani ei kestä enää tällä tasolla urheilemista. En ole pystynyt harjoittelemaan koko syksyn aikana kunnolla, eikä tilanne ole muuttumassa ainakaan parempaan suuntaan. Tämä on puhtaasti oma päätökseni ja se pitää, Toijala kertoi torstaina Kouvolan Sanomissa.
- Mielestäni ei ole järkeä roikkua mukana väkisin ja harjoitella silloin tällöin. Se on joukkueen pettämistä. Lonkassani kipu on ollut kova ja särkylääkkeiden avulla olen kyennyt harjoituksiin ja kentälle. Yhdellä jalalla on turha pyristellä Korisliigassa.
- Mietin jo aiemmin syksyllä, että ei tässä taida olla enää mieltä, kun neljän pillerin avulla sai nukutuksi jokusen tunnin. Aina kun käänsin kylkeä, niin kipu herätti, Toijala kertasi.
Suomen pelintekijöiden eliittiin kuuluvan Toijalan ura koripallokentillä on kokonaisuudessaan ollut loistava. Kouvolassa hän oli mukana kolmen mestaruusvuoden aikana. Lisäksi Toijala on saavuttanut kaksi Suomen cupin mestaruutta ja hänet valittiin vuonna 2002 SM-sarjan parhaaksi pelaajaksi. Tuolloin Kouvojen kasvatti edusti Joensuun Katajaa.
Toijala antaa tunnustusta Kouvolan Sanomissa molemmille organisaatioille, joita on Suomessa edustanut.
- Minulla on ollut onni tehdä työtä kahden Suomen parhaan organisaation kanssa. Kouvolassa ja Joensuussa koripalloilun parissa toimivat ihmiset ovat mukana sydämellä. Se on hienoa, kertoo Toijala.
Toijala on edustanut maajoukkuetta 11 miesten ottelun verran, joissa pisteitä on syntynyt 50. Nuorten maajoukkueotteluita on kertynyt 28.
Ulkomailla hän edusti Belgian liigassa kaudella 1998/99 Echo Houthalenia 11 ottelun verran. Hän pelasi keskimäärin 23 minuuttia peliä kohden, pistekeskiarvolla 6,4. Vapaaheittotarkkuus oli 81,2 %, kakkoset puolestaan 40,0 % ja kolmoset 50,0 %.
SM-runkosarjassa Toijalalle on kertynyt yhteensä 341 ottelua, joissa yhteensä 11.527 peliminuuttia. Tarkkakätinen takamies on heittänyt yhteensä 4436 pistettä (keskiarvo 13,5) ja ottanut 959 levypalloa. Lisäksi nappisyöttöjä on lähtenyt 1081 ja Toikka on hakenut 417 riistoa, 7 torjuntaa, 697 menetystä sekä 689 virhettä.
Heittotarkkuudet SM-sarjassa ovat kunnioitettavat: vapaaheitot 80,6 %, kakkoset 51,0 % ja kolmoset 44,1 %.
SM-pudotuspeleissä Toijala on pelannut 87 ottelua, joissa yhteensä 3041 peliminuuttia. Tehot ovat olleet seuraavat: 1171 pistettä (keskiarvo 13,5), 232 levypalloa, 251 koriin johtanutta syöttöä, 110 riistoa, 186 menetystä, 188 virhettä. Heittotarkkuudet: vapaaheitot 86,2 %, kakkoset 54,0 % ja kolmoset 43,7 %.
Kaikkien aikojen tilastoissa SM-runkosarjassa Toijala on antanut toiseksi eniten syöttöjä (1081) Roope Mäkelän jälkeen (1229). Hän on viidenneksi tarkin kolmosten heittäjä (44,1 %) ja miehellä on toiseksi eniten onnistuneita kolmosia (947) Kari-Pekka Klingan jälkeen (1079).
Toijalalla on hallussaan pisin putki perättäisotteluissa, joissa pistetili on karttunut aina myös kolmen pisteen heitoilla. Putki on 81 ottelua ajalla 2.4.2002–2.2.2004.
Elämä jatkuu lopettamispäätöksestä huolimatta koripallon parissa. Tällä hetkellä työ jatkuu Kouvolassa, jossa Toijala vastaa seuran markkinoinnista ja edustusjoukkueeseen liittyvistä asioista.
Toijalan mukaan valmentaminen on ala, joka hänet voi tulevaisuudessa viedä mukanaan. Nuorten koripallovalmentaja tutkinnon suorittanut Toijala suuntaa seuraavaksi huippuvalmentaja tutkinnon kimppuun.
- Valmentaminen kiinnostaa ja tavoitteeni on luotsata ainakin jossain vaiheessa SM-sarjajoukkuetta. Haaveeni on, että voisin valmentaa vielä joskus ammattilaisena, Toijala kertoi Kouvolan Sanomissa.
206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?