9.4.2003 Jukka Toijala, 30, palaa takaisin kasvattajaseuransa Kouvojen vahvuuteen. Tuore SM-hopeamitalisti joensuulaisen Katajan riveistä on solminut Kouvojen kanssa kaksivuotisen sopimuksen. Näin Toijala nähdään Kouvojen paidassa kolmen vuoden tauon jälkeen.
Toijala edusti Katajaa viimeiset kolme kautta, joiden aikana Kataja noussi mestaruussarjaan, voitti Suomen Cupin, SM-hopeaa ja –pronssia. Viime kauden päätteeksi Toijala valittiin SM-Koriksen parhaaksi pelaajaksi. Urallaan Toijala on ennättänyt voittamaan Suomen mestaruuden kahdesti Kouvojen riveissä vuosina 1995 ja 1999. Miesten maaotteluita Toijalalle on kertynyt 11, joissa hän on tehnyt yhteensä 50 pistettä.
Päättyneellä kaudella Toijala oli SM-Koriksen ykkönen koriinjohtaneissa syötöissä (keskiarvo 4,55), kakkonen vapaaheitoissa (91,0 %) ja kymmenenneksi paras korintekijä 18,4 pisteen keskiarvollaan. Hän oli yksi Katajan avainpelaajista, joiden ansiosta joensuulaiset saivat juhlia Cup-mestaruuden lisäksi seuran historian tähän mennessä kirkkainta koripallomitaliaan, SM-hopeaa.
- Olen erittäin iloinen, että voin palata kasvattajaseuraani, jossa tiedän ihmisten tekevän suurella sydämellä töitä koripallon ja Kouvojen eteen. Mansikka-ahon uskollinen ja kannustava yleisö lämmittää myös mieltäni, kehui Toijala.
- Toisaalta tunnen myös surua, koska jätän hienon koripallojoukkueen ja seuran, jossa viimeiset kolme viettämääni vuotta on ollut todella upeaa aikaa. Urheilijana on kuitenkin haastavaa siirtyä uuteen joukkueeseen, vaikkakin seura on jo entuudestaan minulle tuttu. Uskon pystyväni osaltani auttamaan Kouvot takaisin menestykseen ja mitaleille, Toijala jatkoi.
- On loistavaa saada näin taitava ja kokenut pelaaja joukkueeseemme. Hän on hyvä esimerkki muun muassa nuorelle kehittyvälle takamieslupauksellemme Olli-Pekka Helajalle. Toijalalla on paljon annettavaa kouvolalaiselle ja suomalaiselle koripalloilulle, iloitsi Kouvojen päävalmentaja Jouni Grönroos.
Kouvoilla on nyt koossa monivuotiset sopimukset Jani Hiltusen, Jukka Toijalan ja 18-vuotiaan Olli-Pekka Helajan kanssa. 204-senttisen Ville Kauniston sopimus kattaa kauden 2003-04.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Saksan MM-kultaan luotsannut ja Suomessa pitkän uran tehnyt Gordon Herbert on nimetty Kanadan miesten koripallomaajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on julkaissut elo-syyskuussa pelattavien EM-kisojen otteluohjelman alkamisaikoineen.
Mikael Jantusen Paris Basketball haastoi ennakkosuosikki Fenerbahcen tasaiseen kamppailuun Euroliigan puolivälierien kolmannessa osaottelussa tiistaina, mutta Tarik Biberovicin heittopelin siivittämä Fenerbahce karkasi jatkoajalla 88–98 (40–46, 80–80) -voittoon ja lunasti paikan Euroliigan Final Fourista. Paris Basketballin kausi jatkuu Ranskan liigassa.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
Koripalloilija Sasu Salinin ura on kulkenut pitkän tien Malmin palloiluhallista kansainvälisille areenoille. Mutta kaiken keskellä yksi asia ei ole muuttunut – halu tukea seuraavan sukupolven urheilijoita.