21.3.2006 Pelaajana Kouvojen paidassa kolme kertaa Suomen mestaruutta juhlinut Jukka Toijala, 33, on Kouvojen uusi päävalmentaja ensikaudella. Lonkkavaivojen takia pelaajauransa joulun alla päättänyt Toijala on solminut Kouvojen kanssa kaksivuotisen valmentajasopimuksen.
Tällä hetkellä Toijala toimii Kouvojen valmennustiimissä apuvalmentajana yhdessä päävalmentaja Risto Piiparin sekä Jarno Mäkelän kanssa. Toijala kuuluu myös vuonna 1990-syntyneiden poikien maajoukkueen valmennusryhmään.
Toijala on enemmän kuin tyytyväinen nyt syntyneestä ratkaisusta.
- Olen todella innoissani tästä mahdollisuudesta. Olen ollut henkisesti valmistautunut oman pelaajauran jälkeen jatkamaan lajin parissa nimenomaan valmentajana, ja nyt minulle on tarjolla todella haasteellinen ja tavoitteellinen työympäristö
- Valmentajana uskon raakaan työntekoon sekä joukkueena tekemiseen. Uuden joukkueen rakentaminen on jo käynnissä, ja olen täysin luottavainen, että Kouvot jatkaa edelleen Suomi-koriksen tiukimmassa kärkiryhmässä.
Toijalan apuvalmentajana jatkaa nyt jo kolmatta kauttaan aloittava Jarno Mäkelä. Mäkelän kanssa Toijala muodostaa Kouvojen historiassa ensimmäisen täysin Kouvot -pohjaisen valmennusryhmän Korisliigassa.
Kouvojen puheenjohtaja Juhani Pousi toteaa, että nyt tehdyllä ratkaisulla lähdetään taas kohti uutta tulevaisuutta.
- Nyt tehdyillä sopimuksilla on tarkoitus lähteä viemään kouvolalaista koripalloa taas eteenpäin pidemmälläkin aikavälillä. Valmennuskaksikolla on varmasti riittävästi näkemystä lajista, ja uskon että se innostuneisuus, millä pojat ovat hommiin lähdössä, tulee näkymään myös kentällä.
Kouvojen valmennuksen lisäksi on selvää että joukkueenjohtajana jatkaa Jyrki Venemies, sekä huoltajana Risto Tukiainen. Pelaajasopimuksista seura tiedottaa heti, kun kauden pudotuspelit ovat ratkenneet.
Kouvot esiintyy ensi maanantain TV-ottelussa 27.3. pudotuspeliavauksessa vastassaan Namika Lahti. Ottelu tulee suorana Urheilukanavalta klo 18:00 alkaen.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.