2.6.2010
Kaakkoinen alue
minitytöt
Reetta Kähärä, Kouvot
C-tytöt
Anna Kontula, PeKa
B-tytöt
Emmi Vapamaa, OrJy
A-tytöt
Linda Lehtoranta, PeKa
minipojat
Vili Nyman, KTP
C-pojat
Aapeli Alanen, Namika Lahti
B-pojat
Joonas Lehtoranta, KTP
A-pojat
Anton Tapio, LrNMKY
Poikien valmentaja
Lasse Tuovi, LrNMKY
Tyttöjen valmentaja
Pekka Hakkarainen, Peka
Aikuisten valmentaja
Miikka Sopanen, Catz
Naispelaaja
Lena Reshetko, Catz
Miespelaaja
Ville Kaunisto, Kouvot
Seuratyö
Jarmo Pirhonen, LrNMKY ja Pekka Tuhkanen, KTP
Tuomari
Juuso Häkkinen, Imatra
Keskinen alue
A-tytöt
Susanne Uecker, Huima
A-pojat
Jere Luoma, HoNsU
B-tytöt
Anni Kärkkäinen, MU
B-pojat
Niko Övermark, Korikobrat
C-tytöt
Ninni Salmi, Karhu
C-pojat
Juho Lasarov , Huima
Minitytöt
Riina Kärkkäinen,Huima
Minipojat
Jiri Soppi, Huima
Mikrotytöt
Lotta Vehka-aho, ViVe
Mikropojat
Niko Mantere, Korikobrat
Naiset
Kenya Robinson, Huima
Miehet
Aleksi Huuskonen, Karhu
Seuratyö
Olli Keski-Saari, Korikobrat
Valmentaja
Timo Hakamaa
Tuomari
Juho Mård
Tulokastuomari
Lauri Pitkänen
Seura
Korikobrat
Koripalloliiton kevätliittokokous järjestettiin 23.5. Kulttuurikasarmilla Helsingissä. Liittohallitukseen valittiin uusina jäseninä Mikko Granströmin, Olli Joensuun ja Janne Rauramon.
Koripalloliitto on nimittänyt Jamar Wilsonin vetämään 3x3-koripallon kehitystä Suomessa. Wilson aloittaa tehtävässään 18. toukokuuta.
Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.
Elokuussa innostetaan jälleen Suomen koululaisia yhteisiin korintekotalkoisiin. Seuroille Miljoona koria! tarjoaa valmiin konseptin lisätä niin yhteistyötä koulujen kanssa kuin seuran harrastajamäärää.
Seura voivat ehdottaa hallituksen jäseniä liittohallitukseen ehdollepanotoimikunnalle 26. huhtikuuta asti. Valinnat tehdään toukokuussa kevätliittokokouksessa, johon osallistuminen on seuroille paras tapa vaikuttaa liiton toimintaan.
Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.
Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!
Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!
Koripallon lisenssipelaajien kaikkien aikojen ennätys 22 682 rikkoutui perjantaina. Lisenssiennätys on tärkeä virstanpylväs suomalaiselle koripallolle ja vahva viesti siitä, että lajin kasvu jatkuu.
Suomen Koripalloliitto ja K-ryhmä ovat solmineet jatkosopimuksen vuonna 2015 alkaneelle yhteistyölle. Uusi sopimus on kestoltaan 1+2 -mallinen. Pirkka Street Basket -kiertueiden, Pirkka Pikkusudet -koriskoulujen ja -riehojen ja maajoukkuenäkyvyyden lisäksi Koripalloliitto ja Pirkka jatkavat entistä isommassa roolissa K-ryhmän valtakunnallisessa Liike on lääke -hankkeessa.