Kaikki valmiina Korisliigan supersunnuntaihin

4.11.2005 Sunnuntain "ToPo feat. Dennis Rodman" vs. Espoon Honka Korisliigapeliin alkaa olla kaikki valmiina. Lippuja on myyty ennakkoon reilusti yli 6000 kappaletta ja torstaiaamuna myynnissä oli enää parisen tuhatta lippua.

Voimassa oleva Korisliigan yleisöennätys, 6800, on todellisessa vaarassa rikkoutua.  ToPo vaanii sarjataulukossa kaksi pistettä Hongan perässä. Keskiviikkona molemmat joukkueet kärsivät tappion ja ovat varmasti valmiina taistelemaan sunnuntaina.

ToPon Dallas Logan matkusti keskiviikkona kotiin ja uutta pelaajaa takalinjoille etsitään kuumeisesti. Nähdäänkö uutta miestä vielä sunnuntaina kokoonpanossa, pysyy arvoituksena pelipäivään asti. ToPossa paiskitaan tällä hetkellä pitkää päivää manageri Aleksi Valavuoren johdolla.  

- Eilinen yö, kulunut päivä ja tuleva yö käytettiin ja käytetään päävalmentajamme Pekka Salmisen kanssa uuden miehen etsimiseen. Tarvitsemme kokeneen johtajan ja sellaisen olen joukkueelle luvannut. Sunnuntaista tulee upea korispäivä ja ToPon tähti on kirkastumassa, vakuutti Valavuori.

Omistuskirjoituksella varustettuja Rodman-paitoja myyntiin ainoastaan 150 kappaletta Rodmanin ToPo-paitaan pukeutuminen on kirvoittanut lukuisia erikoisjärjestelyjä. Yksi näistä on normaalisti hiljaisen fanituotemyynnin uudelleen organisoiminen.

Rodman aiheista tavaraa on myynnissä sunnuntaina rutkasti. Kenties halutuin artikkeli tulee olemaan Rodmanin omistuskirjoituksella varustettu ToPon pelipaita. ToPo on valmistanut kyseisiä paitoja ainoastaan 150 kappaletta, eikä enempää tehdä. Lipunmyynti jäähallilla käynnistyy sunnuntaina klo 13.

Henkilöt

Asiat

 
3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

Näytä lisää vastaavia