Kalle Peltonen liittyy uutena BC Nokian vahvuuteen

17.6.2022 10:05 BC Nokian Korisliiga-joukkue on solminut uuden pelaajasopimuksen, kun 201-senttinen Kalle Peltonen, 23, nähdään tulevana kautena nokialaisjoukkueessa. Peltosen ja BC Nokian sopimus on mallia 1+1, jossa toinen vuosi on joukkueen optio.

Jyväskyläläislähtöinen Peltonen edusti edelliset kaksi kautta Kauhajoen Karhu Basketia, jossa kahden kauden aikana hän tilastoi keskimäärin 3,4 pistettä ja 1,7 levypalloa ottelua kohden. Kahden kauden aikana hänen palkintokaappiinsa kertyi SM-hopea (2021) ja keväältä 2022 Suomen mestaruus.

Pirkanmaalle Peltosen tuo pelaamisen lisäksi opiskelut, kun hän aloittaa syksyllä opiskelun tradenomiksi Tampereen ammattikorkeakoulussa (TAMK).

– Odottavat fiilikset. Kun koulupaikka varmistui, niin Nokia oli mulle ykkösvaihtoehto ja kaikki sujui mutkitta. Vähän jo kädet syyhyää, että pääsisi hommiin, Peltonen kommentoi seuran tiedotteessa.

– Kalle pelasi erittäin hyvässä joukkueessa pari edelliskautta. Hän on erittäin hyvä lisä joukkueeseen ja tuo meille leveyttä kokoonpanoon. Eikä joukkueessa voi koskaan olla liikaa isoja miehiä, päävalmentaja Greg Gibson kommentoi.

Peltonen on HoNsU-kasvatti, joka pelasi ennen Korisliigaa miesten I divisioona A:ssa Jyväskylä Basketball Academyssä neljä kautta (2016-2020) ja sitä ennen kolme ottelua kaudella 2015-16 kasvattajaseuransa edustusjoukkueessa, JBA:n edeltäjässä.

Suomen nuorisomaajoukkueissa Peltonen on pelannut seitsemän ottelua, joista jokaisen 20-vuotiaiden miesten maajoukkueessa.

Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot kaudelle 2022-23 >

Henkilöt

Asiat

 
29.4.2025 10:00 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita Ruudun 3 kuukauden lahjakortti

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

22.4.2025 12:10 Korisliiga

Korisliigan finaalien 2024-2025 erotuomarit valittu

26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

Näytä lisää vastaavia