7.12.2016 Näätien kapteeni Henri Hirvikoski, 30, on solminut jatkosopimuksen ensi kaudesta kasvattajaseuransa BC Nokian kanssa.

Henri Hirvikoski jatkaa BC Nokian paidassa myös tulevalla kaudella. Kuva: Erkki Hautaviita
Kasvattajaseuransa edustusjoukkueessa Hirvikoski on pelannut kahdeksan kauden ajan, joista kuusi ykkösdivarissa ja viimeiset kaksi Suomen pääsarjatasolla Korisliigassa. Nokialaisen koripallon ilmentymä on tehtaillut kuluvalla kaudella Näädille keskimäärin 6,8 pistettä, 1,9 levypalloa ja 1,9 syöttöä ottelua kohden. Kolmosensa Hirvikoski on heittänyt 43,5% tarkkuudella.
– Jokaisella joukkueella pitäisi olla oma Henkka ja tällaisia persoonia toivoisi yleisesti Korisliigaan enemmänkin. Hän on seuransa näköinen ja oloinen mies, joka välittää enemmän nimestä paidan etupuolella kuin sen takapuolella. Kaveri, joka antaa kaikissa tilanteissa 100% ja vaatii sitä myös muilta, on aika ihanteellinen kapteeni, myös ensi kaudella, BC Nokian urheilutoimenjohtaja Ville Tuominen kommentoi.
Urallaan Hirvikoski on pelannut Korisliigassa kasvattajaseuransa lisäksi Namika Lahdessa, Porvoon Tarmossa ja Kauhajoen Karhussa. Kuluva kausi on Hirvikoskelle yhdeksäs miesten pääsarjatasolla ja yhteensä hän on pelannut 359 ottelua 5,7 pisteen, 1,6 levypallon ja 0,9 syötön keskiarvoilla. Kauden 2012/2013 päätteeksi Hirvikoski palkittiin Korisliigan vuoden puolustuspelaajana.
– Itsestä tuntuu, että on vielä annettavaa seuralle pelikentällä. Nokialla on menossa pitkän tähtäimen proggis, jossa haluan olla kantamassa oman korteni kekoon ainakin ensi kaudella. On ilo antaa seuralle takaisin, kun siltä on saanut niin paljon, Hirvikoski kertoo.
BC Nokia kohtaa keskiviikkona 7.12. Nokian Palloiluhallissa Korihait kello 18:30.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.
Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.
Helsinki Seagulls on solminut jatkosopimukset päävalmentaja Timo Saukkolan ja valmentaja Kimmo Kujansivun kanssa.
Korisliigan kentillä nähdään toisinaan tilanteita, jotka herättävät runsaasti keskustelua niin katsomoissa kuin kotisohvilla. Tough Calls -juttusarja avaa näitä tilanteita selkeästi ja sääntökirjaan nojaten. Ensimmäisenä käsitellään ratkaisukorin hylkääminen KTP-Basket–Korihait -ottelun viimeisellä sekunnilla.
Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Tammikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Kauhajoen Ike Nweke.