6.5.2019 21:09 Salohallissa todistettiin toistamiseen kotijoukkueen yhden pisteen voitto. Kouvot pääsi yrittämään voittokoria kahdesti tuloksetta.
Vilppaan Jack Gibbs ratkaisi jälleen voiton, tällä kertaa vapaaheittoviivalta. Kuva: Ville Vuorinen
Suomen mestaruuttaan puolustava Kauhajoen Karhu Basket otti jo kolmannen voittonsa välierissä Kotkan KTP-Basketia vastaan, tällä kertaa selvin koriluvuin 94–70 (44–29). Näin Karhu Basketilla on mahdollisuus varmistaa loppuottelupaikka jo keskiviikkona neljännessä välierässä Kotkassa.
Karhu Basket oli maanantaina kotiparketillaan suorastaan ylivoimainen. KTP ei johtanut ottelua kertaakaan, vaan Karhu Basket dominoi alusta alkaen.
– Pelaajat pitivät hyvin ihailtavasti maltin ja peli oli meidän kontrollissa. Se tiedetään, että sarjoja on aina vaikea katkaista, varsinkaan vieraskentällä. Täytyy kehaista meidän yleisön lisäksi Karhuvuorenkin tunnelmaa. Näitä pelejä on aika hieno pelata, Karhu Basketin päävalmentaja Jussi Laakso kiitteli pudotuspelien tunnelmaa.
Karhu Basket oli kentällä joukkueista aggressiivisempi. Se näkyi muun muassa vapaaheittomäärissä, kun kotijoukkue sai 30 vapaaheittoa vieraiden saaliin jäätyä 14 vapaaheittoon.
Karhu Basketin paras oli Greg Mangano (25/6/3t), joka kasasi 25 pistettä 26 minuutin peliajalla. Myös Rene Rougeau (19/11/7s) ja Cameron Jones (19/6/6s) pelasivat erinomaisesti.
– Se oli hyvä esitys koko joukkueelta. Olimme energisiä ja taistelevia. Olemme olleet hyvällä ilmeellä koko välieräsarjan ajan. Tänään olimme erityisen hyvä levypalloissa, Mangano kertasi.
– Keskiviikkona tulee kova taistelu. On varmaa, ettei KTP anna meille finaalipaikkaa helpolla. Jo viimeksi Kotkassa meillä oli täysi työ hakea voitto.
KTP:ltä ainoastaan kaksi pelaajaa ylitti kymmenen pisteen rajan: Tyrell Nelson (16/4) ja vaihtopenkiltä tehoja tuonut Michael Pounds (12/2).
– Kun olet 2–0 häviöllä ja vastustaja on tehnyt yli sataa pistettä, niin onhan sitä tehtävä muutoksia. Kokeilimme paikkapuolustustakin, mutta kun vastassa on noin loistava joukkue, niin ei siinä oikein kikatkaan auta, KTP-luotsi Tomi Kaminen totesi.
– Karhu Basketista näkee, että he nauttivat pelata yhdessä. He ovat meitä aggressiivisempia, pelaavat kovempaa ja säilyttävät hermokontrollin. Tämän hetkistä Karhua on todella vaikea kaataa. Keskiviikkona meidän pitää oikeasti aloittaa taistelu. Niin kauan, kun on mahdollisuuksia, niin kauan yritetään.
Salon Vilpas teki jälleen huiman nousun kotivoittoon, kun Kouvolan Kouvot kukistui 92–91 (42–48). Otteluvoitot ovat nyt Vilppaalle 2–1.
Kouvoille jäi tälläkin kertaa paljon jossiteltavaa, sillä vierasjoukkue johti ottelua lähes alusta loppuun asti. Parhaimmillaan Kouvojen johto käväisi 14 pisteessä.
Vilppaan voittopisteet syntyivät vapaaheittoviivalta reilu 20 sekuntia ennen päätössummeria. Jack Gibbs riisti pallon suoraan Kouvojen korin alla, kun David Gonzalvez ei saanut sisäänheitosta palloa kunnolla hyppysiinsä. Gibbs ei vapaaheitoissaan erehtynyt ja Vilpas siirtyi pisteen johtoon. Samalla loppuhetkien erikoismies Gonzalvez sai viidennen virheensä.
Kouvot sai kuitenkin vielä kaksi laadukasta voittokoriyritystä, mutta Ville Kauniston kolmonen meni ohi ja Brian Asburyn tippi suoraan levypallosta jäi sekin korirenkaaseen.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Olipahan peli taas Salossa. Lähes koko pelin takaa-ajajana ollut @VilpasVikings nousee lopulta 92-91 voittoon, kun @Kouvot tippaa summerin soidessa hyökkäyslevypallon ohi korin. Otteluvoitot Vilppaalle nyt 2-1 ja seuraava ottelu keskiviikkona Kouvolan Lumon Areenalla #Korisliiga pic.twitter.com/HaM6zRxHSQ
— Korisliiga (@Korisliiga) May 6, 2019
– Kouvot oli tänään aivan huikea. Mutta pitää ottaa myös meille kehuja, taistelimme loistavasti. Kyllä se on enemmän taitoa kuin onnea, jos voitamme pudotuspeleissä ja teemme 92 pistettä. Jokainen ansaitsee onnensa. Joskus pallo pomppii niin kuin se on nyt pomppinut, Vilppaan valmentaja Joonas Iisalo muotoili.
– Nyt pitää tehdä se vaikeampi temppu ja mennä voittamaan hienoon Kouvolan jäähalliin.
Vilpas voitti välierien avausosankin yhdellä pisteellä Gibbsin hurjalla levyn kautta uponneella kolmosella.
– Jotenkin tuntuu, että se ensimmäinen tappio oli jotenkin helpompi. Tämä tappio satutti selvästi pelaajia vähän enemmän, Kouvojen käskyttäjä Jyri Lehtonen sanaili.
– Emme me kuitenkaan lähde sinänsä mitään suuria muutoksia tekemään. Tasainen peli taas oli, pieniä juttuja saatetaan tuoda ensi peliin. Vilpas sai aivan liikaa hyökkäyslevyjä (16), mutta siihenkin on selkeät syynsä, joihin pitää nyt reagoida.
Vilppaan tehokkain pelaaja oli Gibbs (24/1/4s). Teemu Rannikko (18/3/7s) teki tukun tärkeitä koreja, kun salolaisjoukkueen hätä oli suurin. Antonio Ballard (16/9) raapi komeat kahdeksan hyökkäyslevypalloa. Mikko Koiviston (14/4/4s) heittokäsi oli tasaisen lämmin.
– Tänään Kouvot oli se, joka oli kontrollissa. Olimme vähän jäljessä koko ajan, Rannikko myönsi.
– Pisteen voitto kuitenkin, kyllähän tämä tuntuu hyvältä. Päät eivät missään vaiheessa painuneet, vaan taisteltiin, vaikka vähän hankalaa välillä olikin.
Kouvoilta Gonzalvez (24/2/5s) kantoi molemmissa päissä vastuuta. Tuore kansanedustaja Ville Kaunisto (19/1/3s) oli mainiossa heittovireessä. Thomas Gipson III (14/4) ja Asbury (14/8) tekivät 14 pistettä mieheen.
– Vähän samanlainen fiilis kuin edellisen Salo-vierailun jälkeen. Tuntui, että peli oli meillä kontrollissa. Lopussa se oli sitten ihan kolikonheittoa, kumpi vie. Saimme vielä kaksi laadukasta paikkaa lopussa, mutta ei mennyt, Kouvojen Teemu Knihtinen harmitteli.
Kouvoilla on mahdollisuus tasoittaa otteluvoitot keskiviikkona Kouvolan jäähallissa, Lumon Areenalla.
Korisliigan yhteistyökumppani Veikkauksen sivuilla Korisliigan tähtipelaajat valitsevat tämän kauden pelaajista ne suosikkinsa, jotka ottaisivat omaan tähdistökentälliseen.
Karhu Basket ja Salon Vilpas aloittavat finaalisarjan torstaina 15.4. kello 18.00 Kauhajoella. Mestariksi vaaditaan neljä voittoa. Ruutu-palvelu välittää kaikki finaalit kotikatsomoihin.
Salon Vilpas selätti vaikeat ennakkoasetelmat ja lähetti ennakkosuosikki Helsinki Seagullsin pronssipeliin.
Kauhajoki eteni miesten Korisliigan välieristä finaaliin ja lähetti Pyrinnön pronssiotteluun. Seagullsin ja Vilppaan sarjassa johto kapeni.
Suomi-koriksen kaikkien aikojen ikoneihin lukeutuvan, Susijengin pelinrakentajana vuosikausia ihastuttaneen turkulaislähtöisen ja Salon Vilpasta Korisliigassa edustavan Teemu Rannikon, 40, muistelmateos ilmestyy syksyllä. Valtteri Mörttisen kirjoittaman kirjan ”Teemu Rannikko – Pelin tekijä” julkaisee Docendo.
Miesten Korisliigassa molemmat välieräsarjat päätyivät kutkuttavaan 3–1-tilanteeseen.
Lahden NMKY:n kasvatti Vesa Mäkäläinen, 34, on päättänyt lopettaa ansiokkaan uransa. Kaksi Suomen mestaruutta voittanut Mäkäläinen oli Susijengin EM-joukkueessa Liettuan kisoissa 2011.
Kauhajoki otti välierissä Tampereen Pyrintöä vastaan 2–1-johdon illan tiukan taisteluvoiton seurauksena.
Helsinki Seagullsin ja Salon Vilppaan kolmas välierävääntö venyi jatkoerään, josta vieraat poistuivat voittonsa ansainneina.
Vahvan kauden joensuulaisessa Kataja Basketissa pelannut 201-senttinen ja 25-vuotias lahtelaiskasvatti Aapeli Alanen siirtyy loppukaudeksi Tshekin pääsarjaan. Susijengissäkin viisi ottelua pelanneen Alasen kevään työnantaja on Tshekin liigan viidennellä sijalla majaileva Basket Brno.
Kauhajoki tasoitti välieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan 1–1:een.
Korisliigan välierätaisto tiukkeni, kun Helsinki Seagulls tasoitti sarjansa Salon Vilpasta vastaan.
Miesten Korisliigan toisessa välieräsarjassa Pyrintö isännöi Kauhajokea ja otti ensimmäisen voiton itselleen.
Runkosarjavoittaja Helsinki Seagulls joutui yllättäen taipumaan kotikentällään Salon Vilppaalle miesten Korisliigan ensimmäisessä välieräottelussa.
Korisliigan toisessa välieräsarjassa kohtaavat tämän kauden ehdoton valopilkku Tampereen Pyrintö ja kaksi edellistä mestaruutta voittanut Karhu Basket. Ennakossa äänessä joukkueiden tähtipelaajat Shawn Hopkins ja Bojan Sarcevic.
Sekä Helsinki Seagulls että Salon Vilpas ovat kuuluneet miesten Korisliigan eliittiin jo muutaman vuoden, mutta kummallekaan ei ole tippunut mestaruutta. Nyt he kohtaavat toisensa jo välierissä.
KTP:n kasvatti Michael Pounds, 32, on päättänyt ripustaa koripallokenkänsä naulaan. Päättynyt kausi oli ensiesiintymisensä Korisliigassa 2006–07 tehneelle Poundsille uran 15:s pääsarjassa.
Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas aloittavat välieräsarjansa maanantaina 29.3. Tampereen Pyrintö ja Karhu Basket päivää myöhemmin. Kaikki välierät ovat katsottavissa Ruutu-palvelun kautta.
Kauhajoki ja Tampereen Pyrintö etenivät miesten Korisliigassa välieriin. Kesälomalle lähtevät Kataja Basket ja BC Nokia.
Korisliigan viimeiset käynnissä olevat puolivälieräsarjat kaventuivat kumpikin 3–1-tilanteeseen.