22.2.2014 Kauhajoen Karhun kokenut takamies Jussi Eskola siirtyi uudelle sataluvulle perjantai-iltana pelaamalla Korisliiga-uransa 300. runkosarjaottelun. Sunnuntaina 27 vuotta täyttävällä Eskolalla on meneillään yhdeksäs kausi kotimaan pääsarjassa.

Jussi Eskolalla on koossa jo 300 runkosarjaottelua. Kuva: Matti O. Koskinen.
Oulun NMKY:n kasvatti on pelannut Korisliigaa Kauhajoen Karhun lisäksi ToPossa, Team Componentassa, Kataja Basketissa ja KTP-Basketissa.
Pelaamassaan 300 runkosarjaottelussa Eskola on pussittanut 1444 pistettä (4,8/ottelu) ja upottanut yhden ottelun ennätyksekseen 25 pistettä. Tarkkana kaukoheittäjänä tunnettu Eskola on pussittanut kolmosensa 36,2% tarkkuudella ja upottanut parhaimmillaan seitsemän kolmosta yhdessä ottelussa.
Eskolalla on palkintokaapissaan yksi SM-hopea ja yksi SM-pronssi, ja hän on pelannut urallaan 31 nuorten maaottelua. Kuluvalla kaudella Eskola on kuulunut Karhun kantaviin voimiin 6,9 pisteen, 2,0 levypallon ja 1,2 syötön keskiarvoilla.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.