16.10.2024 20:42 Edes Mikael Aallon tuliset korilleajot eivät herättäneet Korihaita, kun Helsinki Seagulls vei mittelön ja Korisliigan paalupaikan kirkkaasti.
Lassi Nikkarinen ja Rene Rougeau olivat illan tähtiä Seagullsin roimassa vierasvoitossa. Kuva: Samira Lee
Miesten Korisliigan viimeisenä puhtaalla pelillä porskuttanut Korihait koki katkeran kotitappion lähimmän haastajansa Helsinki Seagullsin kynsissä ja taipui Uudenkaupungin illassa 58–97. Samalla kotijoukkueelta vieraille siirtyi myös Korisliigan kärkisija.
Seagullsin energiapommeina parketilla nähtiin ensimmäistä kauttaan Suomessa pelaava Tevin Olison sekä seuran kapteenina ja Korisliiga-veteraanina tunnettu Rene Rougeau. Olisonin pistesaldo pelissä oli 31, kun taas Rougeau upotti 12 pistettä, keräsi viisi levypalloa ja torjui kadesti.
Olison kommentoi ottelua Ruudun haastattelussa:
– Toteutimme pelisuunnitelmaamme. Saimme pysäytettyä heidät siirtymähyökkäyksissä ja jarrutimme heidän post-pelaamistaan. Omat osumani tänään ovat puhtaasti seurausta siitä, että olen työskennellyt heittoni kanssa kesällä ahkerasti ja nyt se alkaa näkyä.
Palloa molemmille jakoi ahkerimmin kotimainen takakentän kenraali Lassi Nikkarinen, jolle kirjattiin syöttömerkintöjä peräti 11 ja levypallojakin komeat yhdeksän, vaikka pistesaldo jäikin viiteen.
Korihaiden puolella johtotähti Mikael Aalto sen sijaan kärsi koko illan yskähtelevästä pelistä. Laituri yritti herätellä joukkuettaan tappioasemasta muun muassa raivokkaalla donkilla, mutta osumaprosentit pelitilanneheitoista jäivät heikoiksi: vain kymmenen pistettä 28 prosentin kokonaistarkkuudella. Levypalloja hän sai kerättyä kahdeksan. Joukkueen paras pistesaldo oli Kaleb Warnerin 11.
206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?