1.3.2013 Joensuun Katajan yli neljä kuukautta Korisliigassa jatkunut kotivoittojen sarja oli lähellä katketa, kun viime kevään finalistit Kataja ja Nilan Bisons kohtasivat perjantaina. Kataja käänsi kuitenkin lopussa pelin voitokseen kaatamalla loimaalaiset 74–72 (28–30).
Jonte Flowersin kolmoset kesyttivät Biisonit perjantain finaaliuusinnassa. Kuva: Kuvanmaailma/Vesa Kuukka.
Ottelu eteni suurimman osan ajasta loimaalaishallinnassa ja kolmannella jaksolla Bisons karautti parhaimmillaan 11 pisteen johtoon.
Kataja sai kuitenkin vahvan puolustuksensa ansiosta otteen pelistä, vaikkakin toiseksi viimeisen minuutin alkaessa Bisons johti 67–70. Ratkaisun otti tässä vaiheessa käsissä EuroChallengen viikon arvokkaimpana pelaajana palkittu Jonte Flowers, joka nakkasi kolmoset sukkaan perättäisissä hyökkäyksissä.
– Olimme onnekkaita ja Bisons oli kyllä parempi. Saimme neljännen jakson alussa pelistä otteen, mutta hukkasimme sen ja saimme sen lopussa taas takaisin Flowersin kolmosilla. Meiltä puuttui hyökkäyspäästä energiaa, mutta voittoon pitää toki olla tyytyväinen, kommentoi Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.
Flowersin (18/6/3 blokkia) lisäksi Katajan terävin oli Dan Coleman (16/9).
Ilman nilkkavaivaista Kimmo Muurista pelanneesta Bisonsista Martin Zeno (30/11/2 blokkia), Jeb Ivey (15/2/5 syöttöä) ja Ryan McDade (14/13) keräsivät komeimmat lukemat.
(STT)
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.