23.11.2011 Kuudennen perättäisvoittonsa ottanut Joensuun Kataja nousi Korisliigan kärkeen kukistamalla keskiviikon kotipelissään helsinkiläisen ToPon 74–57 (43–35)-tuloksella.

Jared Newson ja Kataja liitelivät sarjajohtoon. Kuva: Tytti Nuoramo.
Kataja pudotti liigataulukon kärjestä loimaalaisen Nilan Bisonsin, joka on pelannut kaksi ottelua vähemmän.
Kataja nykäisi ToPoa vastaan toisen jakson alussa 11-0-kirin, jonka jälkeen helsinkiläiset pysyivät altavastaajina loppuun asti.
- Meillä oli kaksi teemaa, joista molemmat onnistuivat aika hyvin. Pyrimme lähelle koria ja pääsimmekin tekemään sieltä pisteitä. Toinen kulmakivi oli puolustuksemme, joka toimi hyvin, tiivisti Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.
Molempien joukkueiden kaukoheittopeli jäi heikoksi, kun kolmosten osumaprosentti painui alle 20%:n.
Kataja pääsi tekemään vapaaheittoviivalta 15 pistettä enemmän kuin ToPo, joka pääsi heittämään vain neljä vaparia. ToPo sortui lisäksi peräti 26 pallonmenetykseen.
Katajan vahvat miehet olivat Jared Newson (20/7/3 riistoa) ja Jeremy Price (19/8). ToPosta pääsivät yli kymmenen pisteen vain Chase Griffin (14/7) ja Kimmo Muurinen (11/5).
(STT)
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.