Kataja löi Kouvot jo toistamiseen tällä viikolla

15.12.2019 18:53 Katajan laituri Aapeli Alanen palasi yli kuukauden tauon jälkeen tositoimiin.

Kahdeksan pistettä heittänyt tarkkakätinen Valtteri Leppänen on hiljalleen vallannut roolia Katajan pelaajistossa. Kuva: Ville Vuorinen

Joensuun Kataja Basket voitti lyhyeen aikaan toistamiseen Kouvolan Kouvot, tällä kertaa Joensuussa lukemin 95–86 (42–37). Edellisen kerran joukkueet kohtasivat maanantaina, jolloin Kataja oli täpärästi vahvempi Kouvolassa.

Kuuden ottelun vierasottelurupeaman jälkeen kotiinsa palannut Kataja katkaisi Kouvot-voitolla samalla kolmen kotitappion putkensa. Kouvoille tappio taas oli kaikkiaan kolmas peräkkäinen sekä viides putkeen vieraskentillä.

Joensuulaisjoukkueelle iloa tuottivat myös Aapeli Alasen (3/6) ja Matias Ojalan (3/0) paluut pelaavaan kokoonpanoon. Alasen edellinen ottelu Korisliigassa oli lokakuulta.

– Mukava päästä taas pelaamaan. Ihan tarpeeksi on tullut koripalloa nyt katsottua sivusta. Vähän hakemistahan totta kai pelaaminen vielä on. Pitää vain pikkuhiljaa yrittää päästä rytmiin mukaan, Alanen kuvaili Elisa Viihteen haastattelussa. 

Ottelun toista neljännestä lukuun ottamatta Kataja oli joukkueista hallitseva osapuoli. Myös kolmannen ja neljännen jakson taitteessa Kouvoilla oli vahva hetkensä, mutta Kataja sai aikalisällä ryhdistettyä pelaamistaan riittävästi. 

– On selvää, että meillä on loukkaantumiset hieman sekoittaneet pakkaa. Todella iloinen, että nyt alamme saamaan joukkuetta kasaan. Ensimmäinen kerta tällä kaudella, että ensi viikolla on edessä vain yksi ottelu. Pääsemme nyt harjoittelemaankin enemmän ja palautumaan raskaasta syksystä, Katajan päävalmentaja Juha Sten sanoi.

Katajan hahmo oli pelintekijä Jarred Ogungbemi-Jackson (34/3/8s).

– Halusin olla aggressiivinen heti alusta asti. Olemme pelanneet viime aikoina paljon vieraissa. Tuntuu, että edellisestä kotiottelusta on ainakin kuukausi. Halusimme palata kotiparketille hyvällä esityksellä, Ogungbemi-Jackson linjasi. 

Myös Brandon Walters (19/9) ja Earvin Morris (16/3/3s) olivat Katajasta vahvoja. Ilman Teemu Knihtistä Joensuuhun reissaneelta Kouvoilta Derrick Barden (18/8/7s) ja Silas Melson (19/5/4s) vastasivat komeimmista tilastoriveistä.  

Katajan joulukuun ottelut jatkuvat ensi viikon sunnuntaina Lahdessa. Kouvoilla on edessään perjantaina Kotkassa Kymenlaakson paikallisottelu.

Ottelutilasto

 
30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

Näytä lisää vastaavia