21.3.2021 18:50 Korisliigan viimeiset käynnissä olevat puolivälieräsarjat kaventuivat kumpikin 3–1-tilanteeseen.
Valtteri Mervola ja Aapeli Alanen joutuivat ylitöihin Katajan torjuntavoitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Selkä seinää vasten pelannut Kataja Basket kieltäytyi päästämästä Tampereen Pyrintöä juhlimaan puolivälierävoittoa ainakaan vielä. Kataja kavensi 102–95-kotivoitollaan joukkueiden välisen sarjan tilanteeseen 3–1. Tiukka vääntö ratkesi vasta jatkoerässä.
Kataja pääsi heti ottelun käynnistyksessä vahvaan alkuun, mutta Pyrintö pääsi jutun juoneen mukaan kolmannella jaksolla, kun isäntien luottopelinjohtaja Jamar Wilson häädettiin kentältä yhden teknisen ja yhden epäurheilijamaisen virheen jälkeen. Wilson oli poistumiseensa asti pelannut varsin merkittävässä roolissa keräten 14 pistettä ja heittäen ohi ainoastaan yhden heiton. Pyrintö sai kirillään ottelun tasoitettua lopussa, mutta jatkoerässä Katajalle voiton varmisti Dantez Walton peräkkäisillä kolmen pisteen onnistumisillaan. Walton keräsi ottelussa yhteensä 12 pistettä.
Voittajien riveissä nähtiin pistemiehiä toisen perään. Isoimman lukeman koko pelissä keräsi Phil Fayne, joka merkkautti 32 pistettä ja 14 levypalloa. Mutta yhtään hänen varjoonsa eivät jääneet suomalaisnuorukaiset Aapeli Alanen ja Niko Mattila. Alaselle merkittiin 13 pistettä ja 16 levypalloa, ja Mattila sai aikaan 19 pistettä ja 11 koriin johtavaa syöttöä.
– Meillä on ollut hyviä pätkiä aiemmissa peleissä, mutta ne eivät ole kestäneet koko ottelua. Tänään kuitenkin saimme pidettyä pakan riittävän hyvin kasassa, kommentoi Katajan päävalmentaja Petri Virtanen.
Pyrinnön paras pistemies oli tuttuun tapaan runkosarjassa Kuukauden Valopilkkunakin palkittu Marcus Lewis. Hän edusti 33 pisteen ja seitsemän syötön arvoisesti. Lewisin työtä tuki ansiokkaasti korin alla Brady Skeens, joka jäi kuuteen pisteeseen mutta napsi 16 levypalloa.
– Tämä oli ensimmäinen huono pelimme tässä sarjassa. Hyökkäsimme koria kohti todella vähän. Kataja puolestaan pelasi tänään jälleen hyvin, totesi Pyrinnön päävalmentaja Miikka Sopanen.
BC Nokia saapui omaan kotiotteluunsa täysin samoissa asetelmissa kuin Katajakin aiemmin ja venyi vastaavanlaiseen yllätykseen. Nokia taivutti sarjaa suvereenisti hallinneen Kauhajoen 86–80 ja muutti puolivälieriensä voittotilastoksi 3–1.
Ottelun sankari oli täysin kiistämättä takamies Lassi Nikkarinen, joka pamautti tauluun 28 pistettä ja jakoi neljä syöttöä. Parhaiten korinalusta siivosi Lauri Toivonen, joka otti kiinni yhdeksän levypalloa ja lisäsi mukaan seitsemän pistettä.
Kauhajoen paras pistemies ottelussa oli Anthony Hilliard, joka teki 20. Aherkointiin osallistuivat myös kahdeksan pistettä, seitsemän levypalloa ja yhdeksän syöttöä kerännyt Bojan Sarcevic sekä kaaren takaa tulittanut Okko Järvi, joka saavutti 13 pistettä.
– Nokia tuli taas uudella puolustustavalla otteluun ja ihan eri intensiteetillä kuin aikaisemmin. Emme pystyneet vastaamaan siihen, Järvi totesi Ruudun haastattelussa.
Helsinki Seagulls juhli miesten Korisliigan pronssimitalia kotikentällään. Pronssimitalit olivat seuralle sen historian kolmannet.
Salon Vilpas nappasi sarjajohdon ensimmäisessä finaaliottelussa Kauhajokea vastaan.
Kauhajoen ja Salon Vilppaan välisessä finaalisarjassa kohtaavat kaksi hyvin erilaista polkua kulkenutta joukkuetta. Ruutu välittää kaikki finaaliottelut studioineen omassa palvelussaan.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää kauden paras jakso.
Korisliigan yhteistyökumppani Veikkauksen sivuilla Korisliigan tähtipelaajat valitsevat tämän kauden pelaajista ne suosikkinsa, jotka ottaisivat omaan tähdistökentälliseen.
Karhu Basket ja Salon Vilpas aloittavat finaalisarjan torstaina 15.4. kello 18.00 Kauhajoella. Mestariksi vaaditaan neljä voittoa. Ruutu-palvelu välittää kaikki finaalit kotikatsomoihin.
Salon Vilpas selätti vaikeat ennakkoasetelmat ja lähetti ennakkosuosikki Helsinki Seagullsin pronssipeliin.
Kauhajoki eteni miesten Korisliigan välieristä finaaliin ja lähetti Pyrinnön pronssiotteluun. Seagullsin ja Vilppaan sarjassa johto kapeni.
Suomi-koriksen kaikkien aikojen ikoneihin lukeutuvan, Susijengin pelinrakentajana vuosikausia ihastuttaneen turkulaislähtöisen ja Salon Vilpasta Korisliigassa edustavan Teemu Rannikon, 40, muistelmateos ilmestyy syksyllä. Valtteri Mörttisen kirjoittaman kirjan ”Teemu Rannikko – Pelin tekijä” julkaisee Docendo.
Miesten Korisliigassa molemmat välieräsarjat päätyivät kutkuttavaan 3–1-tilanteeseen.
Lahden NMKY:n kasvatti Vesa Mäkäläinen, 34, on päättänyt lopettaa ansiokkaan uransa. Kaksi Suomen mestaruutta voittanut Mäkäläinen oli Susijengin EM-joukkueessa Liettuan kisoissa 2011.
Kauhajoki otti välierissä Tampereen Pyrintöä vastaan 2–1-johdon illan tiukan taisteluvoiton seurauksena.
Helsinki Seagullsin ja Salon Vilppaan kolmas välierävääntö venyi jatkoerään, josta vieraat poistuivat voittonsa ansainneina.
Vahvan kauden joensuulaisessa Kataja Basketissa pelannut 201-senttinen ja 25-vuotias lahtelaiskasvatti Aapeli Alanen siirtyy loppukaudeksi Tshekin pääsarjaan. Susijengissäkin viisi ottelua pelanneen Alasen kevään työnantaja on Tshekin liigan viidennellä sijalla majaileva Basket Brno.
Kauhajoki tasoitti välieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan 1–1:een.
Korisliigan välierätaisto tiukkeni, kun Helsinki Seagulls tasoitti sarjansa Salon Vilpasta vastaan.
Miesten Korisliigan toisessa välieräsarjassa Pyrintö isännöi Kauhajokea ja otti ensimmäisen voiton itselleen.
Runkosarjavoittaja Helsinki Seagulls joutui yllättäen taipumaan kotikentällään Salon Vilppaalle miesten Korisliigan ensimmäisessä välieräottelussa.
Korisliigan toisessa välieräsarjassa kohtaavat tämän kauden ehdoton valopilkku Tampereen Pyrintö ja kaksi edellistä mestaruutta voittanut Karhu Basket. Ennakossa äänessä joukkueiden tähtipelaajat Shawn Hopkins ja Bojan Sarcevic.
Sekä Helsinki Seagulls että Salon Vilpas ovat kuuluneet miesten Korisliigan eliittiin jo muutaman vuoden, mutta kummallekaan ei ole tippunut mestaruutta. Nyt he kohtaavat toisensa jo välierissä.