Kataja vakuuttava toisessa finaaliottelussa

4.5.2017 Joensuun Kataja nousi Korisliigan finaalisarjassa johtoon 2-0 –otteluvoitoin, kun se kaatoi Joensuun Mehtimäen Jäähallissa Vilppaan torstaina. Ottelussa kuskin paikalla toiselta jaksolta lähtien istunut Kataja piti narut käsissään ihailtavalla tavalla matkalla 86-61 (48-36) –kotivoittoon.

Taikuri Rannikko pyöritti Katajan peliä mestarillisesti torstaina, pussittaen 24 pistettä ja jakaen 9 koriin johtanutta syöttöä.

Juwan Staten nousi vaikean avausottelun jälkeen tasolleen, ollessa Vilppaan ykkönen niin pisteissä (18) kuin syötöissäkin (5).

Näitä tuuletuksia nähtiin torstain. Rion Brown nakutti ottelussa viisi kolmosta sukan pohjalle. Kuvat: Ville Vuorinen

Mehtimäen Jäähallin 2801 katsojaa saivat torstai-iltana todistaa Joensuun Katajan vakuuttavaa esitystä, kun se löylytti tulostaululle vakuuttavat 86-61 (48-36) –voittolukemat Salon Vilpasta vastaan Korisliigan toisessa finaaliottelussa. Tasaisen avausjakson jälkeen Kataja kiristi ruuvia erityisesti puolustuspäässä ja kaasutti vierailijoilta karkuun.

Vilpas johti ottelua kolmella pisteellä vielä avausjakson puolivälin jälkeen ja sentteri Brandon Edwards nosti vierailijat tasatilanteeseen 16-16 kaksi minuuttia ennen avausneljänneksen päättymistä. Kataja kuitenkin myllytti noin viidessä minuutissa 16-2 –runin, karaten toisen jakson kolmannella peliminuutilla jo 32-18 –johtoon.

Vahvasti esiintynyt Edwards toi Vilppaan vielä 8 pisteen iskuetäisyydelle noin kolme ja puoli minuuttia ennen avauspuolikkaan loppua. Teemu Rannikon johdolla Kataja nykäisi eron nopeasti jälleen 15 pisteeseen ennen Vilppaan vapaaheittoja, jotka kavensivat vierasjohdon lukemiin 48-36 puoliajalle siirryttäessä.

Ottelu aaltoili toisella puoliajalla puolelta toiselle, mutta Kataja oli pykälän verran tehokkaampi omien etsikkoaikojensa koittaessa. Parhaimmillaan 17 pisteen karkumatkalla käynyt Kataja siirtyi päätösjaksolle 69-54 –johdossa, Rannikon säkittäessä summerin soidessa kolmen pisteen heiton puolesta kentästä.

Päätösjaksolla Katajan puolustus piti Vilppaan kiriaikeet mestarillisesti kurissa, antaen vierasjoukkueelle vain 7 pistettä koko kymmenminuuttisen aikana. Katajan voittonumerot 86-61 viimeisteli lopulta Jesse Niemi minuutti ennen päätössummeria.

- Tietysti olen onnellinen kun voitimme. Olen todella ylpeä pelaajistamme. Tänään oli varsin erilainen peli kuin finaalien avauksessa, Katajan päävalmentaja Greg Gibson totesi ottelun jälkeen.

- Onnistuimme parantamaan puolustustamme erityisesti toisella puoliajalla, mutta voimme mielestäni parantaa edelleen siirtymäpuolustusta, jossa Vilpas on todella vaarallinen.

Katajan voiton takuumiehinä toimivat 24 pistettä ja 9 koriin johtanutta syöttöä operoinut Rannikko, sekä vain yhden levypallon päähän tupla-tuplasta jäänyt Rion Brown (25/9). Jarekious Bradley (12/7) pussitti myös kaksinumeroiset pisteet ja sentteri Kervin Bristol (8/13/2 riistoa) oli vahvalla pelipäällä.

Vilppaan riveistä omaa vahvinta osaamistaan esittivät 18 pistettä heittänyt ja 5 koriin johtanutta syöttöä jakanut liukas takamies Juwan Staten, sekä korirenkaiden läheisyydessä vahvaa jälkeä tupla-tuplan edest tehnyt Edwards (14/11).

Rannikko ja Bristol Katajan avainhahmoina

Katajan voitto kulminoitui vahvasti kahteen pelaajaan: Teemu Rannikkoon sekä sentteri Kervin Bristoliin. Rannikon 24 pistettä ja 9 koriin johtanutta syöttöä pitivät joensuulaisten hyökkäyksen moottorin terveillä kierroksilla läpi illan, Bristolin ankkuroidessa isäntien puolustusta ja viimeistellessä vahvasti korirenkaan yläpuolelta paikan saadessaan.

Rannikon ja Bristolin palloskriinipelaaminen aiheutti Vilppaalle ongelmia läpi illan. Rannikko manipuloi salolaisten puolustusta samoilla otteilla, joiden edessä lukemattomat ja jälleen lukemattomat joukkueet seura- ja maajoukkuetasolla ovat olleet valtavissa ongelmissa.

Rannikon pelaamisen kivijalkana toimi torstaina miehen kaukoheittopelaaminen, joka piti Vilppaan jatkuvasti varpaillaan ja avasi palloskriinitilanteissa sen tarvittavan määrän vapaata kiitorataa korille rullaaville senttereille, etunenässä Bristolille. Rannikko pussitti 24 pisteestään 21 bonuskaaren takaa, säkittäen vastaansanomattomalla tavalla kahdeksasta kolmen pisteen yrityksestään peräti seitsemän.

Vilppaan keskittyessä Rannikon hidastamiseen, pääsi Bristol muutamaan otteeseen skriininsä jälkeen rullaamaan vapaaseen tilaan ja sai kerättyä vauhtia ponnistukseen. Katajan takamiehet palkitsivat sentterinsä maailmanluokan tarjoiluilla, Bristolin viimeistellessä ottelussa kaksi alley-oop donkkia.

Rannikon operointi takakentällä ja Vilppaan puolustuksen murtaminen, sekä Bristolin voimakkaat rullaukset korirenkaalle avasivat Katajan heittäjille tilaa kaaren taakse. Rion Brown (5/8), Jarekious Bradley (2/4) ja Vesa Mäkäläinen (1/3) kiittivät, Katajan nakutellessa kolmen pisteen heittonsa sisään peräti 60% tarkkuudella koko ottelussa.

- Teemu sekä Rion olivat tänään loistavia ja (Jarekious) Bradley osoitti jälleen vahvoja otteita, Gibson iloitsi.

- Kervin tuo meille ulottuvuutta vitospaikalle, hän on ”pelkkiä raajoja” ja äärimmäisen vahva viimeistelijä korirenkaan yläpuolelta päästessään vauhtiin.

Vilppaan kannattajille iloa toi varmasti Statenin vahvat otteet vaisun avauskamppailun jälkeen. Avausottelussa 17 pelitilanneheitostaan vain neljä pussittanut Staten osui torstaina useamman keskimatkan kahden pisteen heiton, pussittaen kahden pisteen heittonsa 53% tarkkuudella (8/15).

Ottelusarja siirtyy lauantaiksi Saloon

Vilpas lähtee kaventamaan Katajan 2-0 –johtoa ottelusarjassa lauantaina Salohalliin. Paras seitsemästä –ottelusarjassa kahden ottelun takamatka ei vielä ole lainkaan mahdoton kiinni kurottava, eikä Vilpas ole kuin yhden vierasvoiton päässä kotiedun takaisin lunastamisesta.

Avausottelussa Vilpas hallitsi ottelutapahtumia lähes koko 40 minuuttia, Katajan johtaessa ottelua yhteensä vain noin 15 sekuntia. Pisteen kotitappio luo varmasti uskoa salolaisyleisössä siitä, että myös Vilpas avaa voittosarakkeensa finaalisarjassa lauantaina. Salohallissa Kataja ei myöskään onnistunut laittamaan samanlaista heittoshow’ta päälle kuin Mehtimäen Jäähallissa, joensuulaisten jäädessä finaalisarjan avauksessa ”vain” 35% onnistumisprosenttiin kaaren takaa.

Katajan tilanne on lauantain kotijoukkuetta hieman levollisempi. Kotietua hallussaan pitävät joensuulaiset ovat tarvittavan vierasvoiton ottelusarjassa hakeneet ja voitto tarkoittaisi kolmea ottelupalloa mestaruuteen.

Katajan leirissä ei liene liiemmin syytä taktisille muutoksille, mutta päävalmentaja Gibson nostaa esille finaalisarjan välipäivien tärkeimmän seikan.

- On hienoa päästä nyt huilaamaan, sillä palautuminen on näiden otteluiden välissä kaikista tärkeintä. Lauantaina olemme varmasti valmiita kamppailemaan voitosta, Gibson vakuuttaa.

Ottelutilastot: Kataja - Vilpas
 
26.5.2022 10:32 Susijengi

Daniel Dolenc mestari-Karhun korin alle, Carter jatkaa Kauhajoella

Espoo Basket Teamin kasvatti ja Susijengin korinalusduunarina kunnostautunut Daniel Dolenc, 28, liittyy Suomen mestari Karhu Basketin vahvuuteen kaksivuotisella sopimuksella. Kauhajokisten korinalusta tulee olemaan ensi kaudella väkivahva, sillä myös mestaruuden takuumiehiin lukeutunut Simeon Carter jatkaa seurassa.

24.5.2022 09:55 Korisliiga

Ventoniemi ja Waxlax jatkavat Lahti Basketballin paidassa

Lahtelaisseura on käyttänyt sopimuksien optiovuodet Henri Ventoniemen, 26, ja Ricky Waxlaxin, 22, kanssa.

20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

14.5.2022 11:55 Korisliiga

Mestarivalmentaja Janne Koskimies: ”En olisi koskaan uskonut tällaiseen viiden vuoden pätkään”

Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.

12.5.2022 15:19 Korisliiga

Vesa Ojala: ”Rima on nyt eurokentillä ja siellä menestymisessä”

Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojala odottaa innolla seuran uutta aikakautta, kun uusi areena valmistuu ja seura ammattimaistuu entisestään. Puheenjohtajalle mestaruuden jälkeinen aamu tuntui jälleen ikimuistoiselle.

11.5.2022 20:20 Korisliiga

Kauhajoki vei mestaruuden ennätysyleisön edessä – finaalien MVP Cameron Jones varmisti voiton

Viimekautinen mestari Salon Vilpas joutui luopuman Pantterista ja tyytymään tällä kertaa hopeamitaleihin, kun kauden sensaatiotapaus Kauhajoki selätti finaalisarjan voitoin 4–1.

10.5.2022 12:22 Korisliiga

Henri Kantonen: ”On etuoikeutettua olla tässä tilanteessa ja päästä kotiyleisön eteen”

Kauhajoki pääsee keskiviikkona kotiyleisönsä eteen tilanteessa, jossa voitto toisi seuralle kolmannen Suomen mestaruuden. Henri Kantonen kokee olevansa etuoikeutettu tilanteesta, jollaista kaikki pelaajat urallaan eivät pääse kokemaan.

10.5.2022 09:47 Korisliiga

Remu Raitanen jatkaa KTP-Basketissa

Viime kauden kovin kotimainen pistenikkari Remu Raitanen on tehnyt jatkosopimuksen seuransa KTP-Basketin kanssa.

9.5.2022 20:34 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Roope Ahonen sytytti Vilppaan, mutta Cameron Jones ilmoitti, että ei käy

Kauhajoki taivutti huikean taistelun päätteeksi Salon Vilppaan ja otti 3–1 johtoaseman Korisliiga-finaaleissa.

6.5.2022 20:33 Korisliiga

Vihdoin tasaväkinen vääntö – kolmas Korisliiga-finaali ratkesi epäonnistuneeseen voittoheittoon

Kauhajoki piti pintansa Salon Vilppaan loppukiriä vastaan ja nousi Korisliiga-finaaleissa 2–1-johtoon.

4.5.2022 20:02 Korisliiga

Vilpas tuli otteluun täysin uudella varmuudella – Korisliiga-finaalit tasan

Salon Vilpas tasoitti miesten Korisliigan finaalisarjan Kauhajokea vastaan 1–1:een.

2.5.2022 20:56 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ryminällä käyntiin – Kauhajoki otti rajun avausvoiton

Rene Rougeau ja Lee Skinner dominoivat kentällä, kun Kauhajoki kaatoi Salon Vilppaan miesten Korisliiga-finaalien avauksessa.

2.5.2022 09:30 Korisliiga

Korisliigan finaalit tänään käytiin – avausfinaali vapaasti katsottavissa Jimiltä

Kauhajoki ja Vilpas huipentavat Pantterijahdin tänään käynnistyvässä finaalisarjassa. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa. Avausfinaalin ennakkostudio käynnistyy tänään klo 18.00.

1.5.2022 16:50 Korisliiga

Janne Koskimies: ”Viime vuosien ylivoimaisesti kovimmat kilpakumppanit kohtaavat finaalisarjassa”

Kauhajoki lähtee neljänteen peräkkäiseen finaalisarjaan ennakkosuosikin viitta harteillaan. Päävalmentaja Koskimies myöntää, että vastus on pahin mahdollinen, kuten kauden aikaiset keskinäiset kohtaamiset ovat osoittaneet.

1.5.2022 10:15 Korisliiga

Sami Toiviainen: ”Kauhajoki herättää suuria tunteita Salossa”

Hallitseva Suomen mestari lähtee monissa papereissa finaalisarjaan hienoisena altavastaajana, mutta se sopii paremmin kuin hyvin salolaisjoukkueelle, joka runkosarjassa aiheutti Kauhajoella harmaita hiuksia.

30.4.2022 20:50 Korisliiga

Kauhajoen Severi Kaukiainen luottaa joukkueensa kykyyn käsitellä ennakkosuosikin paineet: ”Valmentaja ja vahvistukset pitävät huolta, ettei jengi lähde leijumaan”

Kauhajoki esitti yhden kaikkien aikojen runkosarjasuorituksista miesten Korisliigassa. Finaalissa vastaan asettuu vanha tuttu ja hallitseva mestari, Salon Vilpas, mutta takamies Severi Kaukiainen tietää, miten tilanne pitää kohdata.

30.4.2022 08:45 Korisliiga

Vilppaan Juho Nenosella edessään kymmenennet Korisliiga-finaalit – muistaa yhä uransa raskaimmat loppuottelut

Juho Nenonen on juossut parketille Korisliigan loppuotteluissa jo yhdeksän kertaa. Maanantaina 2. toukokuuta juhlitaan pyöreitä, kun hänen edustamansa hallitseva mestari Salon Vilpas kohtaa kauden ennakkosuosikin Kauhajoen.

Näytä lisää vastaavia