13.11.2016 Joensuulainen Kataja Basket on kiinnittänyt joukkueeseensa amerikkalaisen Rion Brownin. Brown, 25, korvaa kokoonpanossa maanmiehensä Byron Wesleyn. Brownin sopimuksessa on kahden viikon koeaika.

Byron Wesley on ollut Korisliigassa Katajan paras pistemies (kuusi ottelua, ka 17,5) ja Mestarien Liigassa toiseksi paras (kuusi ottelua, ka 15,2). Hyvät esitykset ovat poikineet runsaasti yhteydenottoja muista seuroista ja Kataja päätti reagoida asiaan, kun tilalle löytyi mieluisa mies.
Päävalmentaja Greg Gibson näkee tehdyssä ratkaisussa sekä positiivista että negatiivista.
– Byron on pelannut hyvin eikä hyvän pelaajan lähteminen ole koskaan, esimerkiksi juuri tässä vaiheessa kautta, mikään ihannetilanne, Gibson kertoo Katajan verkkosivuilla.
– Toisaalta Rion oli ennen kauden alkua ykkösvaihtoehtoni yleispelaajan paikalle, mutta silloin emme päässeet sopimukseen. Hän tulee erittäin hyvästä yliopistosta, jossa pelasi hienon viimeisen kauden. Kyseessä on todella liikkuva kaveri, joka osaa myös heittää kaukaa.
Rion Brown valmistui Miamin yliopistosta keväällä 2014. Ensimmäisellä ammattilaiskaudellaan 198-senttinen Brown nähtiin aluksi Israelin pääsarjassa, mutta pääosan kaudesta 2014-15 hän vietti Belgiassa. Basic-Fit Brussels piti miehestä kiinni myös viime kauden 2015-16, jolloin tilastorivinsä muotoutui keskiarvoihin 24 minuuttia, 7,9 pistettä, 3,6 levypalloa, 1,2 syöttöä ja 1,0 riistoa per ottelu.
Brown nähdään Kataja-paidassa ensimmäistä kertaa tänään sunnuntaina, kun Joensuuhun saapuu BC Nokia. Mestarien liigaa Kataja jatkaa keskiviikkona kotiottelulla italialaista Umana Reyer Veneziaa vastaan.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.