Kauhajoen Karhu kovassa heittovireessä

4.2.2012 Kauhajoen Karhu nousi Korisliigan sarjataulukossa kolmanneksi voittamalla kotonaan liigajumbo Namika Lahden hurjan heittopelinsä ansiosta pistein 109–85 (53–35). Lauantain toinen voittaja oli loimaalainen Nilan Bisons.

Kelly Beidlerin Karhu oli heitossa lauantaina.

Matti Nuutisen Bisons upotti Kouvot kotonaan. Kuvat: Francois Perthuis.

Karhun heittämä 109 pistettä oli koko kuluvan liigakauden toiseksi korkein lukema. Myös saman tilaston ykköstila on kauhajokelaisten hallussa: lokakuun alun KTP-kotiottelussaan joukkue pussitti huimat 128 pistettä.

Karhu upotti Lahtea vastaan kakkosensa 65% tarkkuudella, ja 24 kolmen pisteen heittoyrityksestäkin peräti puolet onnistui. Hyviin heittopaikkoihin pääsyä avitti lahtelaisten 18 pallonmenetystä.

– Meidän pelityylimme on sellainen, että pyrimme painostamaan puolustuksessa ja saamaan sitä kautta hyökkäysmahdollisuuksia. Kun vielä onnistuimme kaukoheitoissakin, niin pisteitä tuli paljon, Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara tuumasi tyytyväisenä.

Kotijoukkueen pelaajista kovimmassa iskussa olivat Kelly Beidler (28/5/2 blokkia), Vesa Mäkäläinen (21/12) ja Clevin Hannah (24/0/8 syöttöä). Namika Lahden parhaat olivat Sami Pekkola (23/4) ja Ryan Brooks (19/7/3 syöttöä).

Bisons ei antanut Kouvojen yllättää

Korisliigan toista sijaa hallitseva loimaalainen Nilan Bisons ei antanut yhdeksännelle sijalle tipahtaneen Kouvolan Kouvojen yllättää. Pisteet jäivät Varsinais-Suomeen varman esityksen päätteeksi lukemin 80–61 (45–34).

Bisons oli jokaisella neljänneksellä melko tasaisesti vastustajaansa edellä. Eniten eroa syntyi kolmen pisteen heitoilla, joita Kouvot sai sisään vain viisi loimaalaisten yhtätoista vastaan.

Kotijoukkueen korkeimmat pisteet heittivät Matti Nuutinen (17/4) ja Mikko Koivisto (15/1). Levypalloissa ykkönen oli Ryan McDade (13/7).

Kouvojen paras sekä pisteissä että levypalloissa oli Teemu Rintala (13/9).

 


 
6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

Näytä lisää vastaavia