4.2.2012 Kauhajoen Karhu nousi Korisliigan sarjataulukossa kolmanneksi voittamalla kotonaan liigajumbo Namika Lahden hurjan heittopelinsä ansiosta pistein 109–85 (53–35). Lauantain toinen voittaja oli loimaalainen Nilan Bisons.
Kelly Beidlerin Karhu oli heitossa lauantaina.
Matti Nuutisen Bisons upotti Kouvot kotonaan. Kuvat: Francois Perthuis.
Karhun heittämä 109 pistettä oli koko kuluvan liigakauden toiseksi korkein lukema. Myös saman tilaston ykköstila on kauhajokelaisten hallussa: lokakuun alun KTP-kotiottelussaan joukkue pussitti huimat 128 pistettä.
Karhu upotti Lahtea vastaan kakkosensa 65% tarkkuudella, ja 24 kolmen pisteen heittoyrityksestäkin peräti puolet onnistui. Hyviin heittopaikkoihin pääsyä avitti lahtelaisten 18 pallonmenetystä.
– Meidän pelityylimme on sellainen, että pyrimme painostamaan puolustuksessa ja saamaan sitä kautta hyökkäysmahdollisuuksia. Kun vielä onnistuimme kaukoheitoissakin, niin pisteitä tuli paljon, Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara tuumasi tyytyväisenä.
Kotijoukkueen pelaajista kovimmassa iskussa olivat Kelly Beidler (28/5/2 blokkia), Vesa Mäkäläinen (21/12) ja Clevin Hannah (24/0/8 syöttöä). Namika Lahden parhaat olivat Sami Pekkola (23/4) ja Ryan Brooks (19/7/3 syöttöä).
Korisliigan toista sijaa hallitseva loimaalainen Nilan Bisons ei antanut yhdeksännelle sijalle tipahtaneen Kouvolan Kouvojen yllättää. Pisteet jäivät Varsinais-Suomeen varman esityksen päätteeksi lukemin 80–61 (45–34).
Bisons oli jokaisella neljänneksellä melko tasaisesti vastustajaansa edellä. Eniten eroa syntyi kolmen pisteen heitoilla, joita Kouvot sai sisään vain viisi loimaalaisten yhtätoista vastaan.
Kotijoukkueen korkeimmat pisteet heittivät Matti Nuutinen (17/4) ja Mikko Koivisto (15/1). Levypalloissa ykkönen oli Ryan McDade (13/7).
Kouvojen paras sekä pisteissä että levypalloissa oli Teemu Rintala (13/9).
Ikäpolvensa ansiokkaimpiin suomalaisiin koripalloilijoihin lukeutuva Keravan Kori-80:n kasvatti Samuel Haanpää, 34, on ilmoittanut lopettavansa koripallouransa. Haanpää ehti pitkän uransa aikana edustaa Suomea EM-kisoissa, rikkoa yliopistonsa kolmen pisteen heittoennätyksen ja pelata ammattilaisena mm. Espanjassa, Kyproksella ja Argentiinassa.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajiksi kruunattiin Kataja Basket, Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Tampereen Pyrintö otti tiukan ja tärkeän kotivoiton Salon Vilppaasta ja säilytti samalla kakkossijansa Korisliigan runkosarjassa.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros tarjoili toinen toistaan tiukempia vääntöjä, joissa voittajiksi selvisivät KTP-Basket, Salon Vilpas, Kouvot, Tampereen Pyrintö ja kauden ensimmäisen kerran myös Korihait.
Salon Vilpas puolusti kotikenttäänsä KTP:tä vastaan konkari Jeremiah Woodin ja ensimmäistä Korisliiga-otteluaan pelanneen Deondre Parks Jr:n johdolla.
Helsinki Seagulls venytti voittoputkensa 11:een ja Korihait tappioputkensa 12:een, kun miesten Korisliiga palasi ottelutauolta. Korihaiden havittelemat sarjapisteet vei KTP-Basket.
Sarjajohtaja Helsinki Seagulls on marssinut alkukaudella voitosta voittoon. Korisliigassa on nähty paljon uusia piristysruiskeita, mutta poikkeustilanne ja sen tuomat vaikutukset etenkin harrastustoimintaan vetävät Laakson mielen kuitenkin mietteliääksi.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen, jonka mukaisesti Korisliigan kauden 2020–21 kilpailujärjestelmää muutetaan luopumalla jatkosarjoista. 22 ottelun runkosarjan jälkeen käynnistyy kahdeksan joukkueen pudotuspelivaihe.
Lahti Basketball pelasi ennen ottelutaukoa itsensä miesten Korisliigan neljännelle sijalle. Joukkueen kotimainen sentteri Henri Ventoniemi viettää uransa parasta kautta.
KTP-Basketin päävalmentaja Tomi Kaminen on sitä mieltä, että joukkueen suunta on ottelutauolla kääntynyt selkeästi ylöspäin. Loukkaantuneiden pelaajien paluu kokoonpanoon näkyy harjoituksissa uutena intona.
Korisliigan kaksi edellistä Suomen mestaruutta voittanut Karhu Basket kertoi torstaina tiedotustilaisuudessaan uudesta monitoimiareenasta.
Miesten Korisliiga on päätetty asettaa pelitauolle 4.-23.12 väliseksi ajaksi Aluehallintovirastojen asettamien rajoituksien johdosta. Korisliiga-seurat päättivät asiasta perjantaina pitämässään seurakokouksessa.
"Kerrassaan mahtavaa, että meillä oli mahdollisuus tämän kaiken synkkyyden keskellä kiinnittää koko valmennustiimimme pitkäksi aikaa eteenpäin", Helsinki Seagullsin toimitusjohtaja iloitsee valmennusjohdon jatkosopimuksista.
Tuhoisaa jälkeä tehnyt Tampereen Pyrinnön Marcus Lewis on nimetty miesten Korisliigassa marraskuun pelaajaksi. Palkinto kantaa vastaisuudessa nimeä Kuukauden Valopilkku.
Korisliigan ja Taksi Helsingin solmiman markkinointiyhteistyön myötä Korisliigan kuukauden pelaaja on jatkossa Kuukauden Valopilkku. Valopilkku on Taksi Helsingin omistama taksintilaussovellus, millä kuluttajat voivat tilata taksin vuorokauden ympäri, lähes koko maassa.
Miesten Korisliiga-illan voittajat olivat Kataja Basket ja Kauhajoki. EM-karsinnoista palanneet Aapeli Alanen ja Jamar Wilson esittivät vakuuttavia otteita.
Illan ainoassa miesten Korisliigan ottelussa Tampereen Pyrintö taivutti Korihait 128–67.
Miesten Korisliigan otteluohjelmaan on tulossa pikaisia muutoksia. Neljä ottelua on peruttu toistaiseksi. Jatkosta tiedotetaan perjantain seurakokouksen jälkeen.
Miesten Korisliigan lokakuun pelaaja Kendale McCullum on yhä tyytyväinen, että valitsi tarjolla olleista mahdollisuuksista työnantajakseen Helsinki Seagullsin. Nuori virtuoosi käyttää nyt maajoukkuetauon kätensä kuntouttamiseen ja valmistautuu henkisesti sekä Suomen pimeyteen että pandemian pakottamiin rajoituksiin.
Miesten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen EM-karsintojen aiheuttamaa maajoukkuetaukoa. Lahti Basketball kaatui kotonaan Kataja Basketille 92–109.