19.2.2007 Jo yhdeksättä kauttaan naisten SM-sarjassa pelaava Kenya Robinson otti sunnuntain pelissä Vantaalla kymmenen levypalloa. Nykyisin Äänekosken Huimaa edustava 182-senttinen amerikkalainen ylitti samalla kolmantena pelaajana ja ensimmäisenä ulkomaalaisena kautta aikojen naisten SM-runkosarjassa 3000 levypallon rajan.
Kenya Robinson on urallaan nyt napsinut irtopalloja huomaansa yhteensä 3007. Hänen ottelukohtainen keskiarvo on kova 12,7. Sarjan levypallokuningattaruus on kirjattu Robinson nimiin kausilla 1998-99 ja 2005-06.
Kaikkien aikojen viiden kärjen naisten SM-sarjan levypallotilastossa muodostavat Auli Nyman (4324), Lea Hakala (4104), Kenya Robinson (3007), Terhi Airas-Järventaus (2949) ja Heli Roukanoja (2710).
Suomessa jo kaudesta 1997-98 viihtynyt Robinson on edustanut SM-tasolla lahtelaista SB-Girlsiä, BC Nokiaa, Panttereita ja Huimaa. Robinson on saavuttanut kolme Suomen mestaruutta, jonka lisäksi hän oli juhlimassa Huiman kanssa cup-mestaruutta viime vuoden lopulla. Hänet on myös valittu kahdesti vuoden ulkomaalaisvahvistukseksi vuosina 1998 ja 2001. Kuluvalla kaudella Robinson palkittiin naisten SM-sarjan joulukuun pelaajana.
Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.
Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.
Torpan Pojat on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen Carmen Tyson-Thomasin kanssa. ToPon naisten joukkue on Naisten Korisliigassa tällä hetkellä seitsemäntenä, kun runkosarjaa on jäljellä neljä ottelua.
Viimeiset neljä kautta Hongan naisten joukkueen apuvalmentajana ja naisten I divisioona -joukkueen sekä U19-tyttöjen päävalmentajana toiminut Reetta Piipari siirtyy tulevalle pelikaudelle 2026-27 naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajaksi.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.
Pyrintö on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Bryanne ”Bree” Olsonin kanssa. Vuonna 1999 syntynyt, 180-senttinen takapelaaja pelasi yliopistovuosien jälkeen kauden 2023-24 Ranskassa NF3-sarjan Etoile Riez Vie Basketissa 16,9 pisteen ja 10,2 levypallon keskiarvolla.
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.