31.5.2007 Viimeksi Lappeenrannan NMKY:tä edustanut Kimmo Tolvanen jatkaa uraansa Korisliigassa ensi kaudella Karkkilassa, Team Componentan paidassa. Kesäkuussa 30 vuotta täyttävä Tolvanen on Heinäveden Hyrskeen kasvatti, joka on Lappeenrannan lisäksi edustanut Korisliigassa myös Joensuun Katajaa.
Kuluneella kaudella 193-senttinen ja laiturin roolissa viihtyvä Tolvanen pelasi runkosarjassa 37 ottelua 2,7 pisteen keskiarvolla. Kolmessa pudotuspelissä Kotkaa vastaan hän sai runsaammin peliaikaa tehtaillen 9,7 pistettä ottelua kohden.
- Nuori ryhmämme kaipasikin vahvistusta kokeneempaan kaartiin, ja aina parempi kun kyseessä on pelaaja, joka on pelannut menestyvissä joukkueissa, kommentoi tuore Componenta-luotsi Eero Nikkarinen.
Lappeenrannassa Tolvanen voitti Suomen mestaruuden vuonna 2006 sekä Suomen cupin 2005 ja 2006. Joensuun Katajassa hän juhli cupin voittoa vuonna 2002.
Team Componentalla on nyt koossa seitsemän pelaajasopimusta. Aiemmat sopimukset joukkueella on Jussi Eskolan, Tuomas Järvisen, Jarkko Kyllösen, Turo Lehtosen, Sami Syrjälän ja Jari Vanttajan kanssa.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.
Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.
Helsinki Seagulls on solminut jatkosopimukset päävalmentaja Timo Saukkolan ja valmentaja Kimmo Kujansivun kanssa.
Korisliigan kentillä nähdään toisinaan tilanteita, jotka herättävät runsaasti keskustelua niin katsomoissa kuin kotisohvilla. Tough Calls -juttusarja avaa näitä tilanteita selkeästi ja sääntökirjaan nojaten. Ensimmäisenä käsitellään ratkaisukorin hylkääminen KTP-Basket–Korihait -ottelun viimeisellä sekunnilla.
Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.