25.6.2008 Espoon Hongassa keväällä toista peräkkäistä koripallomestaruutta juhlinut Petteri Koponen, 20, on uurastanut reilun viikon hänen NBA-oikeutensa omaavan Portland Trail Blazersin harjoituksissa. Suomalaisnuorukaisen tähtäimessä on 14.-20.7. pelattava kesäliiga ja paikka NBA:ssa tulevalle kaudelle.
- Haluan näyttää, että olen valmis pelaamaan jo ensi kaudella NBA:ssa. Uskon, että nyt aika alkaa olla kypsä siihen, sanoo kesäkuun puolessa välissä Portlandiin yhdessä Hongan päävalmentaja Mihailo Pavicevicin kanssa matkustanut Koponen.
Korisliigan parhaaksi pelaajaksi valittu Koponen on kehittynyt vuoden aikana suunnitellusti isoin harppauksin erityisesti fyysisiltä ominaisuuksiltaan ja hänen nykyinen valmiutensa on tullut jopa hienoisena yllätyksenä Portlandin päävalmentajalle Nate McMillanille ja manageri Kevin Pritchardille.
- Minulle sanottiin heti Portlandiin saavuttuani, että vaikutan pitemmältä ja vahvemmalta. Olen siis tehnyt nähtävästi harjoittelussani oikeita asioita viimeisen vuoden kuluessa, vahvistaa 194-senttinen pelintekijä Koponen.
Koponen ei ole näyttänyt hyvältä ainoastaan Portlandin seurajohdon silmissä. Kestävyys- ja nopeustestin terävä tulos on luettavissa meriittinä myös mustana valkoisella.
- Kieltämättä, kaikki on mennyt ihan hyvin ja kommentit ovat olleet positiivisia.
- Petteri haluaa olla täällä. Hän haluaa todistaa valmentajille, että ansaitsee paikan joukkueessa ensi kaudella ja on sitoutunut tekemään itsestään niin hyvän pelaajan kuin mahdollista. Yksi asia, joka (Koposessa) meitä kiinnosti, on hänen työmoraalinsa, siteerasi Portland Tribune Pritchardia.
Trail Blazersin suunnitelmista ja kiinnostuksesta Koposta kohtaan kertoo paljon sekin, että McMillan ilmoitti haluavansa pitää hänet harjoittelemassa Portlandissa mahdollisimman pitkään ennen torstaina New Yorkin Madison Square Gardenissa järjestettävää NBA:n varaustilaisuutta.
- Tässä vaiheessa on vaikea sanoa vielä mitään tarkempaa. Torstain draft kertoo sitten taas vähän enemmän Portlandin suunnitelmista, toteaa Seattlen suunnalle yhdessä Portlandin Brandon Royn kanssa harjoittelemaan siirtynyt Koponen.
- Seattlessa on ohjelmassa pari treeniä Royn kanssa ja täältä sitten matka jatkuu todennäköisesti Gonzagaan leirille, joskaan täyttä varmuutta siitä ei vielä ole.
Koposen osalta juhannusviikko kulki vielä pitkälti henkilökohtaisten harjoitusten merkeissä. Myöhemmin kuvaan astuivat muun muassa Portlandin leveään takamiesosastoon lukeutuva Steve Blake ja sentteri Channing Frye.
- Pääsin harjoittelemaan kertaalleen molempien kanssa. Tämän viikon maanantaina Portland järjesti puolestaan workout-tilaisuuden, johon oli poimittu pelaajia ympäriinsä. Mukana oli pari NBA:ssa pelannutta kaveria sekä muun muassa Espanjassa ja Ranskassa esiintyneitä pelaajia. Ja olihan siellä yksi tutumpikin kasvo eli Namika Lahden riveissä aiemmin nähty Michael Kuebler, luettelee Koponen.
Koponen korostaa harjoittelun jatkuvan tiiviinä ja yksi tavoite on yli muiden, Las Vegasissa 11.-20. heinäkuuta pelattava NBA:n kesäliiga, kirkkaana mielessä. Las Vegas merkitsee sittenkin sitä todellista näytön paikkaa, johon Koposen kaikki tekeminen tähtää.
- Suurin paino keskittyy tietenkin kesäliigaan, jossa Portland on luvannut minulle viime vuotta enemmän aikaa ja vastuuta nimenomaan omalla paikallani pelintekijänä. Trail Blazersissa on paljon hyviä takamiehiä ja ei ole suinkaan helppoa lunastaa paikkaa ensi kauden joukkueeseen, mutta olen varsin luottavainen.
Portland julkistaa kesäliigan lopullisen kokoonpanonsa ensi viikolla. Se on kuitenkin jo tässä vaiheessa varmaa, että joukkueesta löytyy Koposen lisäksi myös toinen mies Espoon Hongasta. Hongan viisi kertaa Suomen mestariksi luotsannut Mihailo Pavicevic, 50, on kiinnitetty kesäliigan ajaksi Portlandin apuvalmentajaksi.
- Kesäliigaan valmistautuminen alkaa joukkueen kanssa 8. tai 9. päivä heinäkuuta. Kesäliigassa on luvassa viime vuoden tapaan taas viisi ottelua seitsemän päivän sisään, kertoo Koponen.
NBA:n kesäliigassa on mukana kaiken kaikkiaan 21 joukkuetta. Portlandin tiivis urakka käynnistyy 14. heinäkuuta, jolloin vastaan asettuu Washington Wizards. Portlandin viimeinen ottelu on vuorossa 20. heinäkuuta New Orleans Hornetsia vastaan. Sen jälkeen aika on kypsä suurille päätöksille.
- Pallo on silloin Trail Blazersilla urani jatkon osalta. Haluan pelata NBA:ssa, mutta pitää muistaa, että minulla on ikää sittenkin vasta 20 vuotta. Jos NBA ei onnistu vielä ensi kauden osalta, niin pidän ovet luonnollisesti avoinna myös Eurooppaan, viittaa Koponen lähinnä Italian ja Espanjan suuntaan.
Juuri nyt Koponen aikoo kuitenkin pitää pelitossunsa tukevasti Pohjois-Amerikan maaperällä. NBA on aina ollut hänen suuri unelmansa ja toisaalta kilpailuhenkinen Koponen on tunnettu nuoresta iästään huolimatta juuri sellaisena pelimiehenä, joka on pystynyt kääntämään vaativammatkin haasteet voitokseen.
Sara Bejedi pelasi vahvan kauden Turkin liigassa Botasin paidassa. Bejedi pääsi haastamaan itseään ja osoitti pärjäävänsä kovissa paikoissa.
Touko Tainamo suuntasi neljän yliopistovuoden jälkeen täksi kaudeksi Euroopan ammattilaiskentille tehdessään sopimuksen tshekkiläisen USK Prahan kanssa. Tainamo on nauttinut suurta vastuuta kauden aikana.
Vuoden 2025 EM-kisojen Rising Star -pelaajana palkittu Susijengin nuori lupaus Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, on valittu maailman parhaiden high school -ikäisten pelaajien vuosittaiseen tähdistöotteluun, Nike Hoop Summitiin. Ottelu järjestetään Yhdysvalloissa, Oregonin Portlandissa lauantaina 11. huhtikuuta.
Severi Kaukiainen kunnostautui Viron-Latvian-liigan ratkaisevassa kolmannessa puolivälieräottelussa jatkoajalla ja johdatti Anton Mirolybovin valmentaman suurseura BC Kalev/Cramon 102-100 (87-87, 47-47)-voitolla mitalipeleihin ohi hallitsevan hopeamitalisti Riga Zellin.
Emir Sulejmanovic lähti nuorena poikana Kaarinan Urasta maailmalle ja on pelannut Espanjan ACB-liigassa jo yli vuosikymmenen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät 16 parhaan joukkoon. Elsa Lemmilä ja Ohio State kamppailevat samasta saavutuksesta tänään. Albina Syla ja Rhode Island taas putosivat leikistä ensimmäisellä kierroksella.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset saivat päätöksensä suomalaisten osalta. Valtakunnallisessa lopputurnauksessa, March Madnessissä, nähdään suomalaisista Elina Aarnisalo (North Carolina), Elsa Lemmilä (Ohio State) ja Albina Syla (Rhode Island).
Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.