Koposen kolmoset uppoavat myös Memphisin areenalla

3.4.2007 Espoon Hongan Korisliigan välieriin viime lauantaina Tapiolan Urheiluhallin kolmen pisteen heittokaareen takaa järjestäneen Petteri Koposen, 18, käsi ei vapise NBA-seura Memphis Grizzliesin hulppealla kotiareenalla FedExForumissakaan.

Muun maailman tähdistöjoukkueessa tulevana lauantaina Memphisissä pelattavassa Nike Hoop Summit-ottelussa lukiopelaajista kootun USA:n alle 19-vuotiaiden maajoukkueen kohtaava Koponen ihmetteli vain hetken valtaisan areenan mittasuhteita, kunnes pallo löysi nätissä kaaressa tiensä Grizzliesien korinaruihin.

- Meillä Suomessa ei ole todellakaan tällaisia koripalloareenoita, hymähti Koponen.

Koponen on ollut viime kesän maajoukkuevalinnastaan lähtien melkoisessa mediapyörityksessä kotimaassaan. Sama tahti jatkui välittömästi hänen saavuttuaan Memphisiin.

Kaupungin valtalehti, The Commercial Appeal valitsi Koposen ensimmäiseksi haastateltavakseen kymmentä eri kansakuntaa edustavan maailman joukkueen 11:stä pelaajasta.

- En ollut uskoa asiaa todeksi, kun minulle kerrottiin valinnastani Nike Hoop Summit -otteluun, jonne on poimittu ikäluokastani maailman parhaat pelaajat USA:n ulkopuolelta, kertasi Koponen tuntojaan lehden urheilutoimittajalle Ron Higginsille.

“Näen idolini Nashin!”

Koponen oli tyytyväinen tähdistöjoukkueen ensimmäisiin harjoituksiin Memphisissä.

Nuorukaisen ilme kirkastui entisestään, kun hän kuuli tulevasta oheisohjelmasta, johon sisältyi kotijoukkue Grizzliesin ottelu Phoenix Sunsia vastaan. Sunsissa pelaa muun muassa taitava takamies Steve Nash.

- Hän on minun idolini. Hän saa kaiken näyttämään kentällä niin helpolta, heitti Koponen.

Australialaisen Rob Beveridgen jo kolmannen kerran valmentamaan tähdistöjoukkueeseen on valittu Koposen lisäksi kolme muuta takamiestä, seuratasolla FC Barcelonaa edustava bosnialainen Nihad Djedovic, kiinalainen Jianghua Chen ja kroatialainen Aleksander Ugrinoski.

Joukkueen kokoamisesta on vastannut nykyään Barcelonassa asuva, Grizzliesin ja Niken organisaatioihin kuuluva Rich Sheubrooks. Hän kävi viimeksi helmikuun alkupuolella tarkkailemassa Koposta Espoossa yhdessä NBA-legenda Jerry Westin kanssa. West toimii nykyään Memphis Grizzliesin urheilutoimenjohtajana.

- Tämän vuoden joukkueemme on erittäin urheilullinen. Uskon, että joukkue on vähintäänkin yhtä hyvä, ellei jopa parempi kuin aikaisempina vuosina, toteaa Sheubrooks.

Sheubrooks odottaa innokkaana lauantain ottelua ja sitä, miten muu maailma pystyy vastaamaan O.J. Mayon ja Derrick Rosen tähdittämän USA:n tarjoamaan haasteeseen.

- On selvää, että Nike Hoop Summit -ottelu on tapahtuma, joka voi muuttaa nuoren pelaajan elämän. Jo pelkästään joukkueiden harjoituksia on seuraamassa kymmenittäin NBA- ja muiden seurojen scoutteja, kertoi Sheubrooks vieraillessaan Suomessa.

Valmentaja Beveridge tyytyväinen näkemäänsä

Muun maailman tähdistöjoukkueen valmentaja Beveridge oli myös tyytyväinen näkemäänsä ja kokemaansa ensimmäisen yhteisen harjoituksen jälkeen.

- Tämä on pisin joukkue, mitä meillä on ollut koskaan jalkeilla. Joukkue on samalla myös erittäin ulottuva ja urheilullinen.

Beveridgen mukaan entistä kookkaamman joukkueen kokoaminen oli tietoinen valinta.

- Haluamme viedä peliä lauantaina lähemmäs koria ja nähdä, pystymmekö aiheuttamaa siten lisää harmia USA:n joukkueelle.

Beveridge poimii hyväksi esimerkiksi ranskalaisen, Euroliiga-seura Pau-Orthezissa pelaavan 214-senttisen sentterin Alexis Ajincan, jonka syliväli on huikaiseva 233 senttiä.

- Jotkut hänen donkeistaan eivät ole edes donkkeja, vaan hän vain tiputtaa pallon koriin.

Beveridgea miellyttää urheilullisuuden ohella myös hänen joukkueensa kansainvälisyys.

- Tilanne oli turhauttava, kun aikaisempien tähdistöjoukkueideni pelaajista vain puolet puhui englantia. Nykyisessä joukkueessa on mukana jo kymmenen sellaista pelaajaan, jonka kanssa kommunikointi sujuu luontevasti englanniksi. Nopeatempoisessa pelissä se on merkittävä asia ja iso etu koko joukkueelle, muistuttaa Beveridge.

Ponnahduslauta NBA:han

Lauantaina pelattava Nike Hoop Summit-ottelu on järjestyksessään kymmenes.

USA on voittanut otteluista tähän mennessä seitsemän. Viimeisin päättyi kotijoukkueen voittoon pistein 109-91.

Muun maailman joukkue on pystynyt voittoihin vuonna 1996 Charlottessa ja

1998 San Antoniossa, jossa voittajien suuri sankari oli 33 pistettä upottanut ja 14 levypalloa kahminut saksalaistähti Dirk Nowitzki.

Aikaisempien Nike Hoop Summit-ottelujen pelaajista yhteensä 66 on varattu NBA:han. Näistä USA:n joukkueiden pelaajista 33 ansaitsee nykyään tunnetusti leveää leipää NBA:ssa.

Maailman aiempiin tähdistöjoukkueisiin valituista Nowitzkin (Dallas Mavericks) lisäksi NBA:ssa nykyään pelaavat Tony Parker (San Antonio Spurs), Vladimir Radmanovic (Los Angeles Lakers), Dan Gadzuric (Milwaukee Bucks), Darius Songaila (Chicago Bulls), Bostjan Nachbar (New Jersey Nets), Sergio Rodriguez (Portland Trail Blazers), Mouhamed Saer Sene (Seattle SuperSonics) ja Marcus Vinicius Viera (New Orleans/Oklahoma City Hornets). 

Lisätietoja Nike Hoop Summit –ottelun tämänvuotisista joukkueista löytyy tästä.



Lisätietoja: http://www.usabasketball.com/men/2007/07_mhs_fact-sheet.html

Henkilöt

 
5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

Näytä lisää vastaavia