5.11.2020 16:47 Sentteri Sal Nuhu saapuu Uuteenkaupunkiin suoraan Portland State Universityn joukkueesta.

Uudenkaupungin Korihaiden Korisliiga-joukkue on tehnyt pelaajasopimuksen 203-senttisen sentteri Sal Nuhun kanssa. Yhdysvaltalainen Nuhu siirtyy Uuteenkaupunkiin suoraan Portland Staten yliopistosta.
Viime keväänä päättyneellä seniorikaudellaan Nuhu tilastoi Portlandin 25 ottelussa 10,3 pistettä, 7,2 levypalloa ja 2,2 torjuntaa. Nuhu tunnetaan tuotteliaana korinaluspuolustajana ja käyttää hyödykseen syliväliä, joka hänen omien sanojensa mukaan on peräti 218 cm. Kahdella Portland Statessa pelaamallaan kaudella Nuhu torjui 57 ottelussa yhteensä peräti 120 kertaa vastustajan heiton.
Nuhu on saapunut Suomeen viime viikolla ja vapautui karanteenista keskiviikkona. Hänet saatetaan tämänhetkisten tietojen mukaan nähdä kentällä tositoimissa jo lauantain ottelussa BC Nokiaa vastaan.
– Tuon joukkueeseen atleettisuutta ja monipuolisuutta. Rakastan levypallojen ottamista ja pystyn myös itse levypallon jälkeen juoksemaan kenttää. Olen oppinut vuosien saatossa, että minulla täytyy olla hyvät ominaisuudet sekä hyökkäys- että puolustuspeliin pelatakseni pitkään ammattilaisena. Siksi tunnen ylpeyttä torjuntataidoistani, kertoo Nuhu itse.
Korihaiden päävalmentaja Jarno Nikula toivoo saavansa Nuhun saapumisen myötä ryhtiliikettä joukkueen korin alle.
– Nuhu on vasta seitsemän vuotta pelannut koripalloa ja on niin sanottu ”late bloomer”. Hänestä pitäisi löytyä potentiaalia, sillä Nuhua on myös tarjottu eräille Espanjan pääsarjaseuroille. Toivotaan, että saadaan miehestä tarvittavaa apua korin alle, sanoo Nikula.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.