22.11.2022 12:26 Palkinnon myönsi tiede- ja kulttuuriministeri Petri Honkonen valtakunnallisille ja alueellisille liikuntaa edistäville järjestöille ansiokkaista yhdenvertaisuussuunnitelmista ja niiden toimeenpanosta.
Koripalloliitolta palkinnon vastaanottivat seura- ja kilpailutoiminnan johtaja Susanna Strömberg sekä toimitusjohtaja Kati Packalén.
Koripalloliitto vastaanotti tiistaina Opetus- ja kulttuuriministeriön myöntämän Liikunnan yhdenvertaisuuspalkinnon.Yhdenvertaisuuspalkinto jaetaan opetus- ja kulttuuriministeriön yleisavustusta toimintaansa saaville valtakunnallisille ja alueellisille liikuntaa edistäville järjestöille ansiokkaista yhdenvertaisuussuunnitelmista ja niiden toimeenpanosta.
Palkitseminen tukee ja vahvistaa liikuntalain toimeenpanoa ja opetus- ja kulttuuriministeriön toteuttamaa yleisavustuskriteerien uudistamistyötä. Ministeriö haluaa palkita tässä suunnassa tehdystä ansiokkaasta työstä.
Perusteluissa mainitaan, että Koripalloliitto on aktiivinen ja näkyvä toimija vastuullisuuden ja yhdenvertaisuuden edistäjänä lajiliittojen joukossa. Koripalloliitto urheilijoineen osallistuu aktiivisesti yhdenvertaisuuskeskusteluun ja -kampanjoihin, kuten Punainen kortti rasismille ja Älä Riko Urheilua -kampanjoihin. Koripalloliitto on myös yksi urheilijoille kohdennetun Et ole yksin -palvelun perustajaliitoista.
Koripalloliiton lisäksi yhdenvertaisuuspalkinnon saivat Etelä Suomen Liikunta ja Urheilu ESLU ry sekä Finlands Svenska Idrott ry.
Koripalloliitolta palkinnon vastaanottivat toimitusjohtaja Kati Packalén sekä seura- ja kilpailutoiminnan johtaja Susanna Strömberg.
Suomen Koripalloliitto kutsuu koripalloseurat ja koulut mukaan yhteisiin korintekotalkoisiin. Tavoitteena on heittää yhdessä miljoona koria elo-syyskuussa Tampereella järjestettävien miesten koripallon EM-kisojen hengessä.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Vuoden muuvi 2025 -kisassa haettiin juniorisarjojen kauden näyttävintä suoritusta. Kilpailuun saapui kymmeniä videoita, ja viime viikolla fanit äänestivät finalistien joukosta kolme parasta.
Koripalloliitto viestii laajasti suomalaisen kilpa- ja harrastekoripallon tapahtumista, ihmisistä ja ilmiöistä.
Buzzer-beater, no-look syöttö pään yli, jääkylmä crossover ja klassinen selkäsyöttö päätyrajasta. Nämä kaikki löytyvät juniorisarjojen Vuoden muuvi -finalisteista.
Vielä tämän viikon ajan seurat voivat ehdottaa puheenjohtajaa ja jäseniä liittohallitukseen. Valinnat tehdään toukokuussa kevätliittokokouksessa, johon osallistuminen on seuroille paras tapa vaikuttaa liiton toimintaan.
Erityisesti junioripeleissä katsojilla on suuri merkitys nuorten pelaajien pelikokemukselle, itsetunnolle ja jopa urheiluharrastuksen jatkumiselle. Entiset huippupelaajat ja nykyiset korisvanhemmat muistuttavat, kuinka tärkeää on luoda kannustava ja kunnioittava ilmapiiri kentän laidalle ja osoittaa arvostusta niin vastustajaa, erotuomareita kuin toimitsijoita kohtaan.
Ensiapujoukkueen tavoitteena on, että noin 50 000 juniorijoukkuelaista on saanut ensiapukoulutuksen vuoden 2028 loppuun mennessä.
Forssan Alku on lauantaina 15.3. aamulla anonut ottelusiirtoa saman päivän naisten Korisliigan otteluun Vimpelin Veto–Forssan Alku. Kilpailujaos ei myöntänyt ottelusiirtoa, minkä jälkeen Forssan Alku ilmoitti luovuttavansa ottelun.
Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!