10.5.2016 19:53 Suomen Koripalloliitto on käsitellyt Kouvojen pelaajan Thomas Gipson III:n ulosajon Korisliigan neljännessä finaalista ja sitä edeltäneen tilanteen. Päätöksen mukaisesti Gipson III:lle ottelussa annettu rangaistus (erottaminen pelistä) on riittävä, eikä asiassa ole perusteita ryhtyä enempiin kurinpitotoimiin.
Kouvojen Gipson erotettiin pelistä neljännen Korisliiga-finaalin (8.5.) toisella jaksolla. Edeltäneessä tilanteessa Tampereen Pyrinnön pelaaja Joonas Cavén kaatui Gipsonin jalkoihin. Gipson riuhtaisi jalkansa irti voimakkaalla liikkeellä, jolloin hänen jalkansa osui Cavéniin.
Asiassa ja rangaistusta määrättäessä Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Mikko Koiranen otti huomioon, että kyseessä ei ollut potku tai muu vastustajan pelaajan tahallinen fyysisen koskemattomuuden loukkaaminen, joka on säädetty rangaistavaksi rikkomukseksi Koripalloliiton kurinpitosäännöissä.
Pelistä erottaminen oli seurausta siitä, että Gipson III irrotti voimakkaalla liikkeellä vasemman jalkansa Cavénin otteesta. Koska Gipson III:n jalka oli Cavénin – Gipsonin jalasta kiinni pitävän – käden ja Cavenin pään välissä, niin käytännössä jalka ei voinut olla osumatta Cavéniin. Jalan irrottamisesta voimakkaalla liikkeellä olisi voinut syntyä vahinkoa jalasta pelisääntöjen vastaisesti kiinni pitäneelle Cavénille. Näin ei kuitenkaan tapahtunut, vaan Cavén saattoi jatkaa pelaamista.
Kokonaisuutena teon rangaistavuuden ja seuraamusten määräämisessä otettiin huomioon, että tilanteessa Cavén sai tilanteesta epäurheilijamaisen virheen ja vaikutti siten tilanteen syntymiseen sekä kontaktiin Gipsonin kanssa.
Korisliigan viides finaali pelataan keskiviikkona 11.5. Kouvolassa. Kouvot johtaa finaalisarjaa 3-1. Suomen mestaruus ratkeaa neljällä voitolla.
Kauhajoen Karhu Basketin kasvatti ja viime kauden 2024–2025 kapteeni Joona Hakamaa siirtyy Pohjanmaalta Tampereelle Pyrinnön riveihin. Nuoresta iästään huolimatta Hakamaa on pelannut Kauhajoen riveissä jo seitsemän kauden ajan. Laiturin paikalla viihtyvä Hakamaa tuo Pyrintöön lisää kokemusta ja fyysisyyttä.
Riku Korhosen, 21, toinen kausi Korisliigassa sisälsi huikeita kehitysaskeleita ja nuori takamies kiinnittikin paljon katseita pelaamisellaan kauden aikana. Nyt yhtä kautta kokeneempana, Korhonen tulee olemaan yksi Hongan tärkeimmistä pelaajista tulevalla kaudella 2025-26.
Iiro Tuomi, 22, on solminut tulevan korisliigakauden kattavan jatkosopimuksen Tapiolan Hongan kanssa. Viimeiset kolme kautta honkalaisfanit ovat saaneet seurata Tuomen kehityskaarta Hongan miesten sentteriosastolla niin divarissa kuin Korisliigassa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.