30.9.2021 15:00 Tampereen Pyrintö kamppaili viime keväänä pronssimitalista mutta taipui neljänteen sijaan. Veteraanipelaaja Osku Heinonen odottaa vanhaan pelikirjaan kauden myötä lisämausteita.
Tuleva kausi on Osku Heinoselle jo 12. Pyrinnön edustusjoukkueessa. Kuva: Ville Vuorinen
Tampereen Pyrinnön viime kausi oli melkoista uudistamista. Joukkue nousi omintakeisella pelikirjallaan pronssiotteluun asti, vaikka lopulta poistuikin ilman mitalia. Kokoonpanon konkarijäsen Osku Heinonen osaa kertoa ketään muuta paremmin, kuinka pelillisesti poikkeava vuosi joukkueella on takana, ja hänellä itsellään, jos kellä, ovat vastuualueet sen myötä muuttuneet – muuallakin kuin kentällä.
– Nykyään olen aika lailla ensimmäisenä ovella vastassa esittelemässä hallia ja väkeä, kun uusia naamoja saapuu joukkueeseen. Ennen olin vain yksi roolipelaaja muiden joukossa, hän toteaa.
Ja esittelyjä on saanut tänä syksynä pitää. Joukkue on mennyt kokoonpanon puolesta amerikkalaisittain sanottuna suoranaiseen rebuilding-moodiin, ja seuralla kesti hyvin myöhäiseen harjoitteluvaiheeseen asti saada viimeisetkin ulkomaalaisvahvistuksensa paikan päälle, jotta harjoittelu täydellä kokoonpanolla pääsi alkamaan. Heinonen mainitsee silti erään tärkeän seikan, joka tuo tilanteeseen turvallista tuttuutta:
– Tällainen syksy toki vaatii keskittymistä ja henkistä kanttia, että jaksaa käydä kaikki pienet asiat läpi aina uudelleen ja uudelleen, kun porukkaa saapuu. Mutta onneksi vahvistuksissa on mukana David Gonzalvez, jolla on takanaan jo viime kausi Pyrinnössä ja yhteensä viisi kautta Korisliigassa. Hänestä on iso apu uusien jäsenten sisäänajossa.
Suomalaisesta rungostakin viime kauden jälkeen poistui ehdoton avainpala, kun hyökkäyksessä tärkeää roolia näytellyt Shawn Hopkins päätti jatkaa uraansa islantilaisessa Stjarnanissa. Heinonen kehuu kuitenkin taistelutahtoa, jonka merkittävän pelikaverin puuttuminen on nostattanut.
– Kyllä koko porukka on ottanut oikealla asenteella vastaan haasteen, joka siitä seurasi, kun Hoppa lähti, eli nähneet sen nimenomaan mahdollisuutena nousta itse ratkaisijoiksi koviin paikkoihin.
Nuorista kotimaisista joukkuetovereistaan Heinonen nostaa esille erityisesti Tomas Pihlajamäen, Valtteri Leppäsen ja Eero Lehtosen, jotka pääsevät kaudella näyttämään osaamistaan. Sitä on karttunut kesän aikana silmin nähden.
Pyrinnössä alettiin viime kauden alussa hyödyntää varsin erilaista pelitaktiikkaa kuin koskaan aiemmin. Silloin Heinonen itsekin joutui opettelemaan uusia temppuja, vaikka vanha koira jo onkin. Päävalmentaja Miikka Sopasen systeemissä on kaikkiin muihin Korisliiga-joukkueisiin nähden täysin poikkeuksellinen puolustus, ja nopeasti ratkaisuja ottavassa hyökkäyksessä Heinosellekin lankesi aivan uudenlaisia vastuita.
– Se oli jopa aika virkistävää päästä muuttamaan hieman rutiineja. Olen ollut aiemmin aivan puhdas heittäjä, mutta nyt olen päässyt tekemään valintoja pallonkin kanssa ja omasta mielestäni jopa ihan onnistunut siinä. Eiköhän siihen päälle vielä muutama uusi kikka tälläkin kaudella löydetä.
Pelikirja kaudella 2021–22 vastannee hyvin pitkälti aiempaa. Ainakin pohja on Heinosen mukaan sama. Toki silti pieniä variaatioita ja uusia vivahteita tulee esiintymään.
– Se on vähän sellaista hurlumheitä, mutta ei kuitenkaan pelkkää roiskimista vaan hallittua tekemistä, Heinonen sanailee ja nauraa päälle.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 1.10., kun avausottelussa Korihait kohtaa Kauhajoen. Lauantaina on ohjelmassa viiden ottelun kierros. Kaikki Korisliigan ottelut ovat katsottavissa maksullisen Ruutu+-palvelun kautta.
Kahdesti Susijengiä EM-kisoissa (2013, 2015) edustanut Salon Vilppaan kasvatti Roope Ahonen, 33, on ilmoittanut lopettavansa koripallouransa. 187-senttisen Ahosen ansioluetteloon kuuluvat mm. Espanjan kakkosliigan ja Espanjan kakkoscupin mestaruudet, kahdeksan kautta Korisliigaa ja kahdeksan kautta ammattilaisena ulkomailla.
Susijengin MM-kisajoukkueeseen kuulunut ToPo Juniorien kasvatti Henri Kantonen, 198 cm ja 26 vuotta, jatkaa uraansa Karhu Basketissa. Viime kaudella Karhun Korisliigan hopealle ja FIBA Europe Cupin neljän parhaan joukkoon johdattaneen Kantosen ja Karhun sopimuksessa on ulkomaanpykälä, joka on voimassa tammikuuhun asti.
Korisliiga ja naisten Korisliiga näkyy alkavalla kaudella Ruutu-palvelussa. Vuonna 2020 käynnistynyt yhteistyö jatkuu monivuotisella jatkosopimuksella.
Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman syövereissä vaikuttavan Millpointin kanssa. Millpoint tulee avuksi kehittämään Koripalloliiton virallista verkkokauppaa.
Korisliigan viime vuosien kestomenestyjä ja viime keväänä FIBA Europe Cupin neljän parhaan joukkoon edennyt Karhu Basket on jatkanut aktiivisena siirtomarkkinoilla. Tuoreimpana kiinnityksenään kauhajokiset hankkivat riveihinsä viime kauden Romaniassa pelanneen 195-senttisen ja 28-vuotiaan Susijengi-laituri Shawn Hopkinsin.
Erinomaisen kevään Romaniassa pelannut Tampereen Pyrinnön kasvatti ja Susijengin vakiokasvo Topias Palmi, 28, on allekirjoittanut yksivuotisen sopimuksen Korisliigaan ja FIBA Mestareiden Liigan karsintaan valmistautuvan Karhu Basketin kanssa. Lisäksi Karhu Basket on allekirjoittanut kaksivuotisen pelaajasopimuksen 203-senttisen Chris Brandonin kanssa.
Karhu Basketissa erinomaista jälkeä niin Korisliigassa kuin FIBA Europe Cupissakin tehnyt Susijengi-takamies ja Peli-Karhujen kasvatti Severi Kaukiainen, 25, käyttää ulkomaanoptionsa ja siirtyy ensi kaudeksi Slovakian mestarin Patrioti Levicen takalinjoille.
Viime kaudella Kouvoja Korisliigassa edustanut Sykki-kasvatti Ilmari Toikkanen, 26, siirtyy Tanskaan. 207-senttisen ja kuusi kautta Korisliigaa tahkonneen Toikkasen uusi seura on Tanskan pääsarjassa pelaava Svendborg Rabbits.
Pantterijahti käynnistyy syys-lokakuun vaihteessa ja Suomen mestari on selvillä viimeistään 25.5.2024. Korisliiga jatkaa formaatilla, jossa 22 kierroksen jälkeen joukkueet jaetaan ylempään ja alempaan jatkosarjaan.
Mestarien liigan tulevan kauden lohkoarvonnat sekä karsintaturnausten joukkueet arvottiin torstaina. Karhu Basket Kauhajoki kohtaa puolueettomalla kentällä Turkin Antalyassa 25.9. israelilaisen roni Hay Motors Ness Zionan.
Korisliigan viime vuosien kestomenestyjä Salon Vilpas kaappasi korinsa alle kärkipään suomalaisjärkäleen. Susijengi Rising Stars -kokoonpanossa erinomaisia otteita esittänyt 207-senttinen ja 22-vuotias Lahti Basketball -kasvatti Luukas Vaara siirtyy salolaisjoukkueeseen 1+1-vuotisella sopimuksella.
BC Nokian Korisliiga-joukkue on tehnyt kaksivuotisen pelaajasopimuksen tänä kesänä Susijengi Risings Starsissa pelanneen Tomas Murphyn, 25, kanssa. 204-senttisen Murphyn sopimuksen toisessa vuodessa on ulkomaanoptio.
Vaikka Joel Mäntynen, 21, onkin tehnyt itsestään nimeä ennen kaikkea pisteidentekijänä, hän yllätti jopa itsensä kohotessaan viime kaudella Korisliigan parhaiden pistemiesten kategoriaan. Puhjettuaan kukkaan pääsarjatasolla Mäntynen hakee nyt uralleen seuraavaa nostetta. Susijengi Rising Stars -leiritys palvelee tässä kokonaisuudessa useampaa tarkoitusta.
Eemi Luukkonen, 200 cm ja 20 vuotta, kasvoi vuosi sitten kesällä ikäluokkamaajoukkueensa keulakasvoksi ja nosti vajaamiehisen ryhmänsä altavastaajan asemasta B-divisioonan mitalipeleihin. Nyt Lahti Basketballin juniorimyllyn kasvatti nauttii ensimmäisestä kesästään aikuisten maajoukkueympyröissä ja tähtää seuraavalle kehitysaskeleelleen.
Perttu Blomgren, 21, sai seurajoukkuekaudesta 2022–23 sen, mitä tavoittelikin: runsaasti peliminuutteja ja mahdollisuuden jatkaa nousuaan Korisliigan kärkipelaajien joukkoon. Nyt edessä on Blomgrenin uran toinen susikesä ja jo ensimmäisessä ottelussa Latviaa vastaan hän osoitti, miksi häntä pidetään kansainvälisen tason pelaajalupauksena.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2023–24. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään tulevalla kaudella 64 joukkuetta.
Perinteikkään kotkalaisseuran KTP:n kasvatti Vili Nyman, 25, kuului oman ikäluokkansa juniorimaajoukkueen ehdottomiin kärkinimiin. Määrätietoinen harjoittelu auttoi Nymania tekemään läpimurtonsa Korisliigan kotimaiseen eliittiin 2022-23-kaudella ja nyt mies on palannut puolen vuosikymmenen jälkeen Suomi-paitaan Susijengi Rising Stars -leirityksessä.
KTP:n juniorimyllyn kasvatti Thomas Tumba, 22, on tunnettu koripallopiireissä yhtenä ikäluokkansa lupaavimmista koripalloilijoista. Joensuussa vietetty ensimmäinen ammattilaiskausi toi mukanaan Suomen cupin mestaruuden, SM-pronssia ja Korisliigan vuoden tulokkaan palkinnon. Susikesä 2023 on ”Masille” taas mahdollisuus ottaa yksi kehitysloikka.
ToPo Junioreiden kasvatti Lassi Nikkarinen, 26, sai kunnian tuoda Pantteri-patsaan Helsinkiin neljännesvuosisadan tauon jälkeen, kun Helsinki Seagulls peittosi Karhu Basketin Korisliigan finaaleissa. Tuoreen Suomen mestarin aloittava pelinrakentaja ja Korisliigan kotimaisen kaartin kärkinimi tähyää nyt seuraavaa kehityspaikkaa urallaan Susijengi-kesän merkeissä.
Viime kaudella BC Nokiaa Korisliigassa edustanut Raision Palloseuran kasvatti Mikael Laihonen, 29, siirtyy Puolaan. 202-senttisen ja viisi kautta Korisliigaa pelanneen Laihosen uusi työnantaja on Puolan divarin välieriin keväällä yltänyt perinteikäs Rosa Radom.