7.1.2022 14:15 Vuodenvaihteessa tauolle jääneen Korisliigan päivitetty otteluohjelma on nyt julkistettu. Kausi jatkuu 14.1. yhdellä ottelulla.
Sarja jatkuu täysimääräisenä Suomen Cupin Final Four -viikonlopun jälkeisenä viikkona. Tiistaina 18.1. on ohjelmassa yksi ottelu, mutta jo seuraavana päivänä 19.1. Korisliigassa pelataan viisi ottelua.
Korisliigan runkosarjan päättymispäivä muuttui tammikuun 22. päivästä helmikuun 5. päivään. Samalla jatkosarjat muutettiin pelattavaksi ajalle 9.2.–23.3. Myös pudotuspelisarjojen alkamista myöhäistettiin neljällä päivällä.
Jatkossa Korisliigan otteluita ei siirretä joukkueessa ilmenneen yksittäisen koronatapauksen vuoksi, vaan koronasta johtuvat ottelusiirrot ovat mahdollisia ainoastaan koronamanuaalin mukaisesti. Mikäli viranomainen asettaa kokoontumisrajoituksia ts. rajoittaa otteluiden yleisömäärää tai ei salli yleisöä otteluihin, tulee ottelut pelata uuden sarjaohjelman mukaisesti.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.