Korisliigassa kotivoittojen täytteinen kierros

18.3.2016 Korisliigan perjantai-ilta piti sisällään kolme kotivoittoon päättynyttä ottelua. Kotkassa KTP-Basket kaatoi Kauhajoen Karhun hienon toisen puoliaikansa ansiosta 92-84 (32-43) ja nousi ainakin hetkellisesti kiinni pudotuspelipaikkaan, Salohallissa Vilpas voitti jo viidennen perättäisen kotiottelunsa kaatamalla Loimaan Bisonsin numeroin 85-45 (37-22) ja Kouvolassa Kouvot otti makean 81-74 (46-32) –kotivoiton Pyrinnöstä, varmistaen samalla kotiedun pudotuspeleihin.

Härkämäinen Devonne Giles oli KTP:n voiton avainhahmo Kauhajoen Karhua vastaan.

Juho Nenonen ja Salon Vilpas ottivat perjantain kierroksella erittäin vakuuttavan kotivoiton Loimaan Bisonsista.

Jyri Lehtosen luotsaama Kouvot otti kovan kotivoiton Tampereen Pyrinnöstä. Samalla varmistui kotietu pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle. Kuvat: Erkki Hautaviita & Francois Perthuis

KTP-Basket nousi perjantai-illan vakuuttavalla 92-84 (32-43) –kotivoitolla Kauhajoen Karhusta kiinni pudotuspelipaikkaan, ainakin hetkellisesti. Ottelun BC Nokiaa enemmän pelanneet kotkalaiset nousivat perjantain kamppailussa puoliajan 11 pisteen takamatkalta komeaan ja tärkeään voittoon, tarraten samalla kiinni pudotuspelipaikasta ensimmäistä kertaa koko kauden aikana.

Perjantain kamppailun toinen puoliaika oli kotkalaisittain kenties koko kauden vakuuttavin suoritus. Sarjakakkonen Karhu piti ottelua tiukasti hallussaan koko avauspuolikkaan ajan, mutta ottelun toinen puoliaika muutti ottelun kuvan lähes täysin.

Kolmas neljännes kuljettiin vielä lähes tasatahtia, mutta päätösjaksolla KTP imi energiaa kotiyleisönsä tuesta ja syttyi pelaamaan kenties kauden parasta koripalloaan. Päätösneljänneksen neljänneltä peliminuutilta aina ottelun viimeiselle minuutille asti kestäneen ajanjakson KTP kirjautti nimiinsä numeroin 13-2, kääntäen ottelun johtoaseman lopullisesti itselleen.

Ottelun viimeisellä minuutilla Karhu-takamies Bojan Sarcevic toi vierailijat vielä kahden pisteen päähän, mutta kotkalaispuolustuksen pysäyttäessä Karhun kiriyritykset ja Joonas Lehtorannan sekä Samuel Haanpään pitäessä päänsä kylminä vapaaheittoviivalta, karkasi KTP-Basket lopulta komeaan 92-84 –kotivoittoon. Voitto oli kevään mittaan piristyneille kotkalaisille peräti neljäs viimeisestä viidestä ottelusta.

- Hyvin kaksijakoinen peli. Olimme ihan sillassa ensimmäiset 25 minuuttia. Sitten vaihdoimme kentälle viisikon Joonas Lehtoranta, Markus Molenius, Devonne Giles, Miki Kuusisto ja Lamarcus Reed ja nämä viisi jätkää nostivat meidät ensin rinnalle ja sitten ohi, KTP-luotsi Anton Mirolybov kehui ottelun jälkeen.

- Jos saamme tämän henkisen fiiliksen tästä pelistä mukaan, niin kuka tietää mihin se kantaa. Tämä oli henkisesti äärimmäisen tärkeä voitto.

KTP:n voiton avainhahmoksi nousi härkämäinen sisäpelaaja Devonne Giles, joka kirjautti tilastorivikseen miehekkäät 25 pistettä, 14 levypalloa, 5 koriin johtanutta syöttöä, 2 riistoa ja yhden torjunnan 35 peliminuutissa. Gilesille taustatukea tarjoilivat levypallon päähän tupla-tuplasta jäänyt Lamarcus Reed (16/9) sekä 11 pistettä heittänyt Joonas Lehtoranta.

Karhun parhaimmistoon lukeutuivat 17 pistettä heittänyt Juho Lehtoranta, 10 pistettä ja 6 koriin johtanutta syöttöä toimittanut Bojan Sarcevic sekä vahvan kaksikymmenminuuttisen parketilla viettänyt laituri Cade Davis (15/8).

Ottelutilastot: KTP-Basket - Karhu

Vilpas murskavoittoon Salohallissa

Salon Vilpas on löytämässä kauden parhaan pelivireensä juuri sopivasti pudotuspelien alla. Kokonaisuutena kolmannen, ja jo viidennen perättäisen kotiottelun perjantaina Loimaan Bisonsia vastaan lukemin 85-45 (37-22) voittaneet salolaiset nousivat voiton turvin ainakin hetkeksi jo sarjataulukon kuudennelle sijalle.

Perjantain kamppailu vajaamiehistä Bisonsia vastaan ei tarjonnut Salohallin 1180-päiselle yleisölle valitettavasti kaikkia kiivastunnelmaisen koripallo-ottelun elementtejä, mutta tunnelmaa ei kotijoukkueen fanien laulun raikaessa puuttunut. Bisons taisteli hyvällä asenteella etenkin puolustuspäässä, mutta etenkin Tuukka Kotin puuttuminen näkyi molemmissa päissä parkettia valitettavan paljon loimaalaisten pelaamisessa.

Viimeisen sinetin ottelun voittotaistelulle Vilpas löi kolmannen jakson ensimmäisellä puolikkaalla. Bisons-sentteri Joshua Sparksin nostettua vierailijat 13:n pisteen päähän Vilppaasta, nykäisi salolaisryhmä noin neljässä minuutissa eron 23:n pisteen suuruiseksi. Ero kasvoi vielä päätösneljänneksellä, Vilppaan karatessa lopulta vastaansanomattomaan 85-45 –kotivoittoon.

Suurinumeroisen voittonsa ansiosta Vilpas varmisti myös sen, että mikäli joukkueet päätyvät tasapisteisiin runkosarjan päätteeksi, on Vilpas Bisonsin edellä keskinäisten otteluiden tulosten vuoksi.

Bisonsin tekemät 45 pistettä ovat samalla vähemmän mairittelevan listan kärkikolmikossa. Syksyllä 2000 voimaan tulleen 24 sekunnin heittosäännön aikana, on Bisonsin tekemät 45 pistettä kolmanneksi pienin joukkueen loppupistemäärä miesten Korisliigassa. Liigaennätys on Kouvojen nimissä, 42 tehtyä pistettä Lahden Namikaa vastaan vuonna 2012. Toiseksi pienin loppupistemäärä on samalta vuodelta Lahden 43 pistettä Joensuun Katajaa vastaan.

Vilppaan riveistä kovinta jälkeä perjantain näytöksessä tekivät tupla-tuplan 19 pisteellä ja 10 levypallolla urakoinut sisäpelaaja Austin Dufault, hienoa takamiestyöskentelyä esittänyt Alex Vaenerberg (10/4/7 syöttöä) sekä 17 pistettä ja 7 levypalloa toimittanut sentteri Sherman Gay.

Bisonsin kokoonpanosta vaikeassa ottelussa puhtaat paperit itselleen pelasivat 12 pistettä heittänyt Ronnie Clark, sekä 11 pistettä pussittanut Villematti Kopio.

Ottelutilastot: Vilpas - Bisons

Kouvot kotivoittoon Pyrinnöstä

Kouvolan Kouvot otti vakuuttavan voiton perjantai-iltana Mansikka-ahon Urheiluhallilla sarjavitosesta Tampereen Pyrinnöstä. Ottelua avausjakson puolestavälistä aina loppusummeriin asti johtanut Kouvot piti Pyrinnön kiriaikeet kurissa päätösneljänneksellä ja juoksi hienoon 81-74 (46-32) –kotivoittoon.

1265 katsojan silmien edessä otetun kotivoiton ansiosta Kouvot varmisti itselleen pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle kotiedun. Samalla Kouvot nousi tasapisteisiin Kauhajoen Karhun kanssa, mutta keskinäisten otteluiden tulosten vuoksi Karhu pitää hallussaan edelleen sarjataulukon kakkospaikkaa Joensuun Katajan takana.

Perjantain kamppailussa Kouvojen riveistä esiin nousivat levypallon päähän tupla-tuplasta jäänyt David Gonzalvez (20/9), sekä tupla-tuplat mieheen toimittaneet Ville Kaunisto (10/14) ja Thomas Gipson III (12/10).

Pyrinnön kokoonpanosta itsensä onnistujien kirjoihin pelasivat 27 pistettä heittänyt Esian Henderson, sekä 21 pistettä tililleen kuuden levypallon lisäksi kirjauttanut J’Nathan Bullock.

Ottelutilastot: Kouvot - Pyrintö
 
20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

14.5.2022 11:55 Korisliiga

Mestarivalmentaja Janne Koskimies: ”En olisi koskaan uskonut tällaiseen viiden vuoden pätkään”

Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.

12.5.2022 15:19 Korisliiga

Vesa Ojala: ”Rima on nyt eurokentillä ja siellä menestymisessä”

Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojala odottaa innolla seuran uutta aikakautta, kun uusi areena valmistuu ja seura ammattimaistuu entisestään. Puheenjohtajalle mestaruuden jälkeinen aamu tuntui jälleen ikimuistoiselle.

11.5.2022 20:20 Korisliiga

Kauhajoki vei mestaruuden ennätysyleisön edessä – finaalien MVP Cameron Jones varmisti voiton

Viimekautinen mestari Salon Vilpas joutui luopuman Pantterista ja tyytymään tällä kertaa hopeamitaleihin, kun kauden sensaatiotapaus Kauhajoki selätti finaalisarjan voitoin 4–1.

10.5.2022 12:22 Korisliiga

Henri Kantonen: ”On etuoikeutettua olla tässä tilanteessa ja päästä kotiyleisön eteen”

Kauhajoki pääsee keskiviikkona kotiyleisönsä eteen tilanteessa, jossa voitto toisi seuralle kolmannen Suomen mestaruuden. Henri Kantonen kokee olevansa etuoikeutettu tilanteesta, jollaista kaikki pelaajat urallaan eivät pääse kokemaan.

10.5.2022 09:47 Korisliiga

Remu Raitanen jatkaa KTP-Basketissa

Viime kauden kovin kotimainen pistenikkari Remu Raitanen on tehnyt jatkosopimuksen seuransa KTP-Basketin kanssa.

9.5.2022 20:34 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Roope Ahonen sytytti Vilppaan, mutta Cameron Jones ilmoitti, että ei käy

Kauhajoki taivutti huikean taistelun päätteeksi Salon Vilppaan ja otti 3–1 johtoaseman Korisliiga-finaaleissa.

6.5.2022 20:33 Korisliiga

Vihdoin tasaväkinen vääntö – kolmas Korisliiga-finaali ratkesi epäonnistuneeseen voittoheittoon

Kauhajoki piti pintansa Salon Vilppaan loppukiriä vastaan ja nousi Korisliiga-finaaleissa 2–1-johtoon.

4.5.2022 20:02 Korisliiga

Vilpas tuli otteluun täysin uudella varmuudella – Korisliiga-finaalit tasan

Salon Vilpas tasoitti miesten Korisliigan finaalisarjan Kauhajokea vastaan 1–1:een.

2.5.2022 20:56 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ryminällä käyntiin – Kauhajoki otti rajun avausvoiton

Rene Rougeau ja Lee Skinner dominoivat kentällä, kun Kauhajoki kaatoi Salon Vilppaan miesten Korisliiga-finaalien avauksessa.

2.5.2022 09:30 Korisliiga

Korisliigan finaalit tänään käytiin – avausfinaali vapaasti katsottavissa Jimiltä

Kauhajoki ja Vilpas huipentavat Pantterijahdin tänään käynnistyvässä finaalisarjassa. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa. Avausfinaalin ennakkostudio käynnistyy tänään klo 18.00.

1.5.2022 16:50 Korisliiga

Janne Koskimies: ”Viime vuosien ylivoimaisesti kovimmat kilpakumppanit kohtaavat finaalisarjassa”

Kauhajoki lähtee neljänteen peräkkäiseen finaalisarjaan ennakkosuosikin viitta harteillaan. Päävalmentaja Koskimies myöntää, että vastus on pahin mahdollinen, kuten kauden aikaiset keskinäiset kohtaamiset ovat osoittaneet.

1.5.2022 10:15 Korisliiga

Sami Toiviainen: ”Kauhajoki herättää suuria tunteita Salossa”

Hallitseva Suomen mestari lähtee monissa papereissa finaalisarjaan hienoisena altavastaajana, mutta se sopii paremmin kuin hyvin salolaisjoukkueelle, joka runkosarjassa aiheutti Kauhajoella harmaita hiuksia.

30.4.2022 20:50 Korisliiga

Kauhajoen Severi Kaukiainen luottaa joukkueensa kykyyn käsitellä ennakkosuosikin paineet: ”Valmentaja ja vahvistukset pitävät huolta, ettei jengi lähde leijumaan”

Kauhajoki esitti yhden kaikkien aikojen runkosarjasuorituksista miesten Korisliigassa. Finaalissa vastaan asettuu vanha tuttu ja hallitseva mestari, Salon Vilpas, mutta takamies Severi Kaukiainen tietää, miten tilanne pitää kohdata.

30.4.2022 08:45 Korisliiga

Vilppaan Juho Nenosella edessään kymmenennet Korisliiga-finaalit – muistaa yhä uransa raskaimmat loppuottelut

Juho Nenonen on juossut parketille Korisliigan loppuotteluissa jo yhdeksän kertaa. Maanantaina 2. toukokuuta juhlitaan pyöreitä, kun hänen edustamansa hallitseva mestari Salon Vilpas kohtaa kauden ennakkosuosikin Kauhajoen.

29.4.2022 20:46 Korisliiga

Huffin ja Koposen seurataipaleelle huima päätös – Seagulls pronssille 30 pisteen voitolla

Helsinki Seagulls kaatoi Kataja Basketin Korisliigan pronssiottelussa pistein 84–54.

29.4.2022 09:01 Korisliiga

Shawn Huffin ja Petteri Koposen huimat seurajoukkueurat päätökseen

Kaksi suomalaisen koriksen legendaa päättävät seurajoukkueuransa perjantaina Korisliigan pronssiottelussa Seagulls-Kataja Basket. Susijengin ja Seagullsin luottokaksikon ura ulkomaan ammattilaiskentillä käynnistyi 2008.

Näytä lisää vastaavia