3.12.2015 Korisliigan jumbopaikalta pois pyrkivä KTP-Basket on löytänyt pelaajamarkkinoilta uuden ehdokkaan takalinjoilleen. Salon Vilppaassa Korisliigaa viime vuonna pelannut 180-senttinen Darren Duncan on jo saapunut Kotkaan näytille.

Korisliigassa viime kaudella 5,3 syöttöä ottelua kohden jakanut Darren Duncan on liittynyt KTP-vahvuuteen. Kuva: Erkki Hautaviita.
27-vuotias Duncan valmistui Merrimackin yliopistosta vuonna 2010 ja otti ammattilaisuransa ensiaskeleet Itävallassa, Tshekissä ja Slovakiassa. Vuonna 2012 tie vei kolmeksi kaudeksi Kanadaan, josta matka jatkui viime kaudeksi Saloon.
Duncan suoriutui Korisliigan tulokaskaudestaan 14,4 pisteen keskiarvolla, jonka lisäksi hän oli syöttötilaston kolmonen 5,3 ”passin keskiarvolla”.
Alkukauden Duncan pelasi Kreikan pääsarjassa Apollon Patrasin riveissä, mutta valmentajavaihdon myötä myös Duncan sai lähteä. Kreikassa Duncan esiintyi 6,1 pisteen ja 4,4 syötön tehoilla.
- Kyseessä on fiksu ja monipuolinen pelaaja, jonka uskon tuovan meille juuri sitä mitä meidän pelistä tällä hetkellä puuttuu; vauhtia, helppoja syöttöjä ja hyvää palloskriinipelaamista molemmissa päissä kenttää, KTP:n päävalmentaja Anton Mirolybov kertoi seuran tiedotteessa.
Duncan osallistui jo keskiviikkona KTP:n harjoituksiin, mutta pelaaminen perjantain Seagulls –ottelussa on vielä epävarmaa.
- Riippuu saadaanko hänen paperinsa Kreikasta Suomeen, Mirolybov totesi.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.