7.8.2018 11:41 Yliopistovuotensa keväällä päättänyt 183-senttinen Delaney Hodgins vahvistaa Espoo Basket Teamia Naisten Korisliigassa. Eastern Washingtonia NCAA:ssa edustanut Hodgins on yliopistonsa kaikkien aikojen korintekijä 2120 pisteellä ja Big Sky -konferenssin kaikkien aikojen kolmanneksi paras korintekijä.
Hodgins valittiin uransa aikana konferenssinsa kauden tulokkaaksi (2015), kahdesti konferenssin ykköstähdistöviisikkoon ja kerran kakkosviisikkoon. Yhden ottelun piste-ennätyksekseen Hodgins heitti 46 pistettä.
Seniorivuotenaan Hodgins takoi hengästyttävät 22,6 pistettä, 7,3 levypalloa, 2,4 syöttöä, 2,3 riistoa ja 1,5 blokkia per peli.
- Olen todella tyytyväinen, että Delaney valitsi meidät. Hän on todella monipuolinen pelaaja ja erittäin tehokas korintekijä. Delaney sopii kookkaana mutta taitavana pelaajana loistavasti tulevan kauden pelitapaamme, EBT:n päävalmentaja Niko Hellman kiittelee.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.